Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Obama vrací Rusku úder, kvůli zasahování do voleb vyhostil diplomaty

Vydáno 30.12.2016

Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

Obama vrací Rusku úder, kvůli zasahování do voleb vyhostil diplomaty

Spojené státy důrazně odpověděly na ruské státem sponzorované kybernetické útoky, dosluhující prezident Barack Obama vyhlásil proti Kremlu další sankce a vyhostil 35 zpravodajských operativců, kteří se schovávají za diplomatické krytí. Americké agentury uzavřely vyšetřování útoků na Národní demokratický výbor a další politické organizace s jasným závěrem: Kreml útoky sponzoroval a zorchestroval vypuštění ukradených e-mailů.

Obama „diplomaty“ vyhostil i kvůli dlouhodobé šikaně amerických diplomatů v Rusku. Volební štafetu navíc po Spojených státech přebírají Německo a Francie, přičemž ruský zásah je více než očekávaný, jde tak o nastavení precedentu. Nastávající prezident Donald Trump se o sankcích vyjádřil tak, že je na čase „přejít neshody a jít dále“, zatímco ohledně hackování nemá názor utříbený, a proto se poradí se špičkami amerických agentur. Ruský prezident Vladimir Putin nařčení odmítá, americké diplomaty v odvetě ale nevyhostí, s finálním rozhodnutím totiž počká na inauguraci Trumpa.

Kam dál?
Putin: Ruská armáda je silnější než jakýkoliv potenciální nepřítel (23.12. 2016)

Zdroj: Boston Globe (USA)

---

Rusko-turecké příměří Sýrii klid nepřineslo, v zemi se stále bojuje

Ozbrojené střety, přestřelky, minometná palba i letecké bombardování jsou v Sýrii i nadále všudypřítomné, uklidnění situace nepřineslo ani příměří iniciované Tureckem a Ruskem.

Turecko podporující část rebelů a Rusko podporující centrální vládu chtěly příměřím dojít k trvalému míru, a ukončit tak téměř šest let trvající občanskou válku v Sýrii. Příměří je ale podle pozorovatelů porušované téměř ihned od jeho vyhlášení.

Kam dál?
Budoucí šéf OSN: Konflikt v Sýrii je globální rakovinou (29.12. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

David Cameron by se mohl stát generálním tajemníkem NATO

Do nejvyšší pozice v Severoatlantické alianci by se mohl dostat bývalý britský ministerský předseda David Cameron, údajně jeho navržení promýšlí současná premiérka Theresa May. Cameron by mohl být díky své kariéře a dobrým kontaktům i vztahům se zahraničními představiteli nejlepším britským kandidátem na pozici. O tom se nicméně rozhodne až v budoucnu, neboť mandát současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga by měl vypršet v roce 2018 či 2019.

Pokud by se Cameron do pozice skutečně dostal, jednalo by se historicky již o čtvrtého britského generálního tajemníka v Alianci – po Lordu Ismayovi, Lordu Carringtonovi a Lordu Robertsonovi.

Kam dál?
Britská armáda se připravuje na další škrty v rozpočtu (28.12. 2016)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Americká armáda by po 50 letech mohla provést první popravu

Po padesáti letech od poslední popravy amerického vojáka provedenou armádou může dojít k další, odsouzeným je bývalý vojenský kuchař Ronald Gray. Vojenský soudce totiž zamítnul žádost o další odložení popravy, a ta tak může být vykonána do 30 dnů.

Svůj trest si Gray odpykává za dvě vraždy a tři znásilnění již od roku 1988 na základně Fort Leavenworth, přičemž kromě vojenského soudu byl shledán vinným i u civilního soudu – taktéž za vraždy a znásilnění.

Zdroj: CNN (USA)

---

Erdogan: Spojenci z NATO musí podporovat Turecko, ne teroristy

Spojenci ze Severoatlantické aliance zapomněli na Turecko a jeho operaci v Sýrii, místo toho podporují teroristy, stěžuje si na současnou situaci turecký prezident Recep Erdogan.

Zatímco se Turecko snaží bez pomoci spojenců vyčistit strategické město al-Báb na severu Sýrie od organizace Islámský stát, Spojené státy dodávají zbraně syrské odnoži Kurdské strany pracujících - Lidovým obranným jednotkám. Ty přitom Turci považují za teroristy a podporu takových subjektů oznčil Erdogan za nepřijatelnou.

Kam dál?
Turecko žádá USA o podporu operace u syrského města al-Bab (27.12. 2016)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

mad; natoaktual.cz