natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove

  29. března 2013  17:20
  Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove Putin nařídil neplánované vojenské cvičení v Černém moři Centrála NATO v Bruselu vyhlásila výběrové řízení na stáže pro rok 2014 Írán, KLDR a Sýrie zablokovaly dohodu OSN regulující obchod se zbraněmi NATO uzavřelo svou základnu u Neapole  

  Americký generál Philip Breedlove nastoupí jako SACEUR během jara 2013. | foto: U.S. National Guard

  Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove

  Severoatlantická aliance schválila nominaci amerického generála Philipa Breedlova na pozici vrchního velitele sil NATO v Evropě (SACEUR). Současný velitel amerického letectva pro Evropu a Afriku byl schválen všemi 28 velvyslanci při NATO, a od jara tak ve funkci nahradí admirála Jamese Stavridise.

  Kdo je SACEUR

  Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je jeden ze dvou aliančních strategických velitelů a velí Aliančnímu velitelství pro operace (Allied Command Operations - ACO). Zodpovídá se nejvyššímu vojenskému orgánu NATO, tj. Vojenskému výboru, za řízení všech aliančních vojenských operací. Funkci tradičně zastává Američan. (Více o struktuře NATO najdete zde.)

  Před tím, než byl na pozici SACEURa vybrán Breedlove, se o funkci ucházel generál námořní pěchoty John Allen, ten nicméně minulý měsíc oznámil, že se nominace vzdává. Ačkoliv byl zapleten do kauzy, kvůli níž odstoupil mimo jiné ředitel CIA David Petraeus, nechal se Allen slyšet, že se chce raději věnovat péči o svou nemocnou ženu.
   
  Kam dál?
  Allen se velitelem NATO nestane (20.2. 2013)
   
  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

  ---

  Putin nařídil neplánované vojenské cvičení v Černém moři

  Ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozsáhlé vojenské cvičení v Černém moři. Toho se má zúčastnit 36 válečných plavidel a až 7 tisíc vojáků, což je podle mluvčího ruského prezidenta Dmitryho Peskova stále ještě v limitu, kdy se cvičení nemusí dopředu oficiálně oznámit, a je tak podle něj v souladu s mezinárodním právem. Putin vyhlásil cvičení, na němž se bude podílet i letectvo, výsadkáři, námořní pěchota či zpravodajské jednotky, ve čtyři hodiny ráno moskevského času na cestě ze summitu zemí BRIC pořádaného v Jižní Africe.
   
  Rusko nedávno prohlásilo, že má v plánu od roku 2015 trvale umístit do oblasti Středozemního moře svou námořní jednotku. Ta se bude skládat právě z plavidel ruské černomořské flotily a měla by především reagovat na konflikty v regionu a bránit zájmy týkající se ruské národní bezpečnosti.
   
  Kam dál?
  Rusko chce mít ve Středozemí permanentně deset vojenských lodí (1.3. 2013)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Centrála NATO v Bruselu vyhlásila výběrové řízení na stáže pro rok 2014

  Severoatlantická aliance otevřela výběrové řízení pro uchazeče o stáže ve strukturách Aliance na rok 2014. Studenti magisterských a doktorandských programů z členských zemí NATO se mohou hlásit do 19. dubna, kdy bude podávání přihlášek uzavřeno.

  Přihláška

  Přihlášku nebo bližší informace týkající se programu stáží NATO mohou zájemci najít na www.nato.int/internships.

  Program stáží NATO nabízí výjimečné uplatnění pro studenty širokého spektra oblastí od žurnalistiky, přes grafický design, mezinárodní vztahy, finance až po aeronautiku či inženýrství. Především znalost arabského či ruského jazyka je potom u uchazečů vítaná.
   
  Někteří ze stážistů mají také možnost setrvat v Alianci i po uplynutí doby jejich stáže, aby dokončili svou agendu, nebo se stát plnohodnotnými zaměstnanci NATO. Mnozí se však po dané zkušenosti přesouvají do dalších mezinárodních organizací či dále za svými cíli, k jejichž dosažení je stáž NATO velice přínosnou zkušeností.
   
  Zdroj: NATO

  ---

  Írán, KLDR a Sýrie zablokovaly dohodu OSN regulující obchod se zbraněmi

  Návrh dohody, jež by regulovala celosvětový obchod se zbraněmi, se nepodařilo schválit jednohlasně, a tudíž nebyla přijata. Írán, KLDR a Sýrie odmítly dohodu přijmout na základě stížností, že dohoda nereguluje prodej zbraní povstaleckým skupinám či rebelům a obecně je závadná. Sýrie se v případě přijetí také obávala důsledků pro svůj nákup zbraní z Ruska a Číny.
   
  Podmínku jednohlasného schválení úmluv týkajících se kontroly zbraní prosadily USA. Nyní se schvalování dané dohody pravděpodobně přesune na půdu Valného shromáždění OSN, kde pro přijetí úmluvy stačí souhlas pouze dvou třetin zemí.
   
  Globální obchod s konvenčními zbraněmi, jenž dosahuje hodnoty až 70 miliard dolarů ročně, je v současnosti velice slabě regulovaný. Obtížně vyjednávaná dohoda měla zahrnovat přeshraniční obchod s konvenčními zbraněmi, jako jsou lehké zbraně, tanky, rakety či bojové  lodě a na jejím základě měly země vyhodnocovat riziko, zda-li nebudou zbraně užívány k páchání zločinů a nebudou díky nim porušována lidská práva. Pokud by bylo dané riziko příliš velké, země by musely odmítnout zbraně prodat.

  Kam dál?
  Svět čeká na první smlouvu regulující obchod se zbraněmi (27.7. 2012)
  Obchod se zbraněmi narůstá, silně zbrojí Sýrie (20.3. 2012)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO uzavřelo svou základnu u Neapole

  Po čtyřiceti letech byla uzavřena alianční námořní základna na ostrově Nisada u italské Neapole používaná jako velitelství spojeneckých sil. Vojáci, kterých na základně sloužilo na 180 z 19 různých zemí, budou převeleni buď na nově otevřenou základnu na Lago Patria u Neapole, nebo se vrátí do své země. 
   
  Většina činností velitelství se pak z Nisady přesune na základnu v britském Northwoodu. Podle starosty Luigiho de Magistrise neznamená uzavření základny odchod aliančních sil z Neapole. Stejně jako při loňském uzavření alianční základny v Bagnoli u Neapole zůstane i nyní na místě řízení a logistika italského námořnictva.
   
  Kam dál?
  NATO uzavře své velitelství v Heidelbergu (15.3. 2013)
   
  Zdroj: MINA (Makedonie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media