Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Noví členové pro další rozšíření NATO

Vydáno 08.04.2009

Noví členové pro další rozšíření NATO
Představitelé Chorvatska a Albánie v úterý vyzvali Severoatlantickou alianci, aby i pro ostatní země Balkánského poloostrova ponechala otevřené dveře. Chorvatský premiér Ivo Sanader a jeho albánský protějšek Sali Berisha během oslavy vstupu obou zemí do Severoatlantické aliance zdůraznili, že rozšíření Aliance směrem na východ je pro region důležitou událostí.

"Bosna a Hercegovina má také nárok na atlantickou budoucnost," uvedl Sanader na velitelství NATO v Bruselu. Stejnou podporu vyjádřil i Kosovu a Makedonii. Podle něj bylo členství v Alianci "strategickým cílem Chorvatska" už od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Albánský premiér Berisha popsal slavnost jako "nejvýznamnější den" od vyhlášení albánské nezávislosti.

Čtěte také:
NATO vítá své nové členy  

Zdroj: easyBOURSE (Francie)  

---

Gruzie jde správnou cestou, tvrdí šéf poslanců NATO
Reformy, které proběhly v Gruzii, jsou krokem správným směrem, prohlásil předseda Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance John Tanner. Na tiskové konferenci s předsedou gruzínského parlamentu Davidem Bakradzem také zdůraznil, že Gruzie teď stojí před zkouškou, kterou musí projít se ctí. "Všechny názorové rozdíly panující mezi vládou a opozicí musí být vyřešeny poklidnou cestou."

Předseda gruzínského parlamentu uvedl, že schůzka s Tannerem se soustředila na spolupráci mezi Gruzií a Aliancí, podporu gruzínské teritoriální integrity a vnitropolitické problémy. "NATO jasně potvrdilo teritoriální integritu Gruzie a odsoudilo okupaci gruzínského území ruskou armádou," dodal Bakradze.

Čtete také:
NATO vyzvalo Rusko ke stažení z Gruzie
Komise radí Obamovi nezvat Ukrajinu a Gruzii do NATO
Co je to Parlamentní shromáždění NATO?

Zdroj: Trend News (Ázerbájdžán)  

---

Polský prezident navštívil Kábul
Polský prezident Lech Kaczynski přijel ve středu do Kábulu, kde se setká se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím, agentuře AFP to oznámil mluvčí afghánského ministerstva zahraničí. Ačkoliv konkrétní program Kaczynského návštěvy není znám, je pravděpodobné, že se prezident během své jednodenního pobytu v zemi setká s polskými vojáky rozmístěnými převážně v okolí Kábulu a v nestabilní provincii Ghazní na východě země.

V alianční misi ISAF v Afghánistánu, která podle posledních údajů disponuje 58 000 muži a ženami, je Polsko se svým kontingentem 1600 vojáků jedním z hlavních přispěvatelů. V polovině dubna se navíc plánuje vyslání dalších 400 polských vojáků, kteří by měli posílit bezpečnost při afghánských prezidentských volbách plánovaných na srpen tohoto roku.

Čtěte také:
Afghánistán vítá alianční posily v zemi
Polsko vzkázalo USA: Dodržte závazky ohledně protiraketové obrany
Polsko vyšle do Afghánistánu dalších 400 vojáků

Zdroj: AFP (Francie)  

---

Rada NATO-Rusko se sejde 22. dubna
Schůzka Rady NATO-Rusko na velvyslanecké úrovni se uskuteční 22. dubna, uvedl ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin. Podle něj může toto setkání otevřít cestu k obnovení vzájemných vojenských kontaktů, Rusko však stále není připraveno uvažovat o povolení přepravy vojenského aliančního materiálu směřujícího do Afghánistánu přes své území.

Rogozin zdůraznil, že v otázkách konkrétních bodů spolupráce s Aliancí, jako například spor týkající se Smlouvy o konvenčních zbraních v Evropě (CFE), je postoj Ruské federace jasný. Připomněl, že několik členů Aliance ratifikaci smlouvy revidované v roce 1999 v Istanbulu stále zdržuje. Rusko tedy nemá v úmyslu zrušit moratorium uvalené na její plnění.

Čtěte také:
Rogozin obhajuje přepravu aliančních zásob přes Rusko 
Medveděv: Rusko neusiluje o zánik NATO
NATO vyzvalo Rusko ke stažení z Gruzie

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)  

---

Passy: Rusko se jednoho dne stane členem NATO
Rusko by mělo být vnímáno jako potenciální člen Severoatlantické aliance, prohlásil v pondělí předseda zahraničního výboru bulharského parlamentu Solomon Passy. Podle něj představuje otázka ruského členství v Alianci "strategickou vizi pro rozvoj Aliance i severní polokoule." Rusku by mělo být dokonce nabídnuto "něco jako akční plán členství".

Zároveň by měla Aliance začít "zvláštní rozhovory" s Čínou a po vzoru svých vztahů s Ruskem ustavit výbor Čína-NATO. "Velkou výzvu" pro Alianci prý představují i vztahy s islámskými zeměmi. Problémy v Afghánistánu se podle Passyho nedají vyřešit bez pákistánské spolupráce, proto se Pákistán stane pro NATO důležitým partnerem. Další muslimskou zemí, s níž by měla Aliance v budoucnu navázat kontakt, je Írán.

Čtěte také: 
Sikorski je pro vstup Ruska do NATO

Zdroj: BSANNA (Ukrajina) 

vtr natoaktual.cz