Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nové hrotové síly NATO se začnou formovat příští rok

Vydáno 03.12.2014

Příslušníci polské vojenské policie během cvičení Sil rychlé reakce NATO v polském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie. Ilustrační foto. | foto: Armáda ČR

Nové hrotové síly NATO se začnou formovat příští rok

Severoatlantická aliance vytvoří příští rok prototyp nových sil velmi rychlé reakce, kterými se snaží zlepšit schopnost odstrašit ruský útok. „Dočasné předvojové síly“ budou složeny z německých, holandských a norských jednotek. Očekávaná velikost uskupení se pohybuje v řádu brigády, tedy 3 000 až 4 000 vojáků. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že vzhledem k značným provozním a finančním nákladům na nové síly, nebude stálá síla rychlé reakce ustavena do roku 2016.

Podle vyslance USA v NATO Douglase E. Lutea Aliance v uplynulých 20 letech nic podobného nedělala, čelila zcela jiným výzvám. Státy měly čas na přípravu svých jednotek do misí. Nové síly velmi rychlé reakce by proti tomu měly být schopny přispěchat na pomoc Pobaltí a středoevropským státům v rámci dní.

Kam dál?
NATO má problémy s novými silami rychlé reakce (28.11. 2014)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Německo chce linku NATO-Rusko pro zabránění náhodné eskalaci

Německo vyzvalo Severoatlantickou alianci k vytvoření systému včasného varování s Ruskem. Systém by v případě vojenské „nehody“ zabránil, aby se situace vymkla kontrole. Protože NATO přerušilo spolupráci s Ruskem, německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi chybí oboustranná výměna informací o cvičeních a přeletech mezi Aliancí a Ruskem.

Steinmeier chce takové kanály využívat ke kontrole správnosti informací. Francie, Německo a Itálie navrhují využít jako mechanismus pro zabránění eskalaci napětí stávající Radu NATO-Rusko. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg uvedl, že patová situace kvůli Ukrajině může mezi Ruskem a Západem trvat dlouhou dobu.

Slovenský premiér Robert Fico vidí 70% riziko na přehoupnutí krize ve velký vojenský konflikt. Takový konflikt by podle něj přesáhl rusko-ukrajinské hranice a zasáhl další státy.

Kam dál?
Přísnější protiruské sankce krizi na Ukrajině nevyřeší, myslí si německý ministr (18.11. 2014)
Stoltenberg: Lepší vztahy mezi NATO a Ruskem musí chtít obě strany (29.10. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Ruská stíhačka těsně minula stíhačku NATO nad Norskem

Pilot stíhačky NATO byl nucen prudce stočit své letadlo, když se před ním náhle objevila ruská stíhačka. Norská armáda zveřejnila nahrávku události, která podpořila její stížnost Moskvě. Ze vzdálenosti menší než 20 m Norsko stíhačku identifikovalo jako ruský MiG-31.

Jde o jednu z mnoha situací za poslední měsíce, kdy se alianční letoun těsně minul s ruskou stíhačkou. Mluvčí norských ozbrojených sil nepovažuje chování ruského pilota za běžné, ozbrojené síly již oznámily Rusku, že tento incident byl „nežádoucí.“ Situace se odehrála v mezinárodním vzdušném prostoru „severně od Norska,“ nebylo však uvedeno kdy.

Kam dál?
Stíhačky NATO letos vzlétly už k 400 ruským letům (21.11. 2014)

Zdroj: Mirror (Velká Británie)

---

Alianční ministři se dohodli na zřízení fondů podpory ukrajinské armádě

Novou podporu ukrajinské armádě oznámila na své schůzi rada ministrů zahraničí NATO. Aliance pro ukrajinskou armádu aktivuje čtyři svěřenecké fondy jako výraz odsouzení ruské „záměrné destabilizace“ Kyjeva. Svěřenecké fondy pomohou zlepšit ukrajinskou logistiku, prostředky kybernetické války, velení a řízení a zdravotní služby.

Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg dodal, že pátý fond bude podporovat zraněné ukrajinské vojáky. Ministři NATO v prohlášení důrazně odsoudili pokračující záměrnou destabilizaci východní Ukrajiny Ruskem, stejně jako porušování mezinárodního práva ruskou stranou.

Kam dál?
NATO: Rusko by mělo respektovat ukrajinskou suverenitu (20.11. 2014)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

NATO nabízí prostředky pro boj s IS

Po diskusi s představiteli Iráku se Severoatlantická aliance připravuje zapojit do mezinárodní kampaně proti Islámskému státu (IS). NATO dalo Iráku najevo, že je připravené poskytnout prostředky pro boj s IS, pokud premiér Hajdar Abádí podá formální žádost. Irácký poradce pro národní bezpečnost Faleh Fajadh se již dříve sešel s představiteli Aliance v jejím sídle v Bruselu.

Alianční podpora Bagdádu by téměř jistě měla formu oživení výcvikové mise iráckých ozbrojených sil z roku 2011. Zpočátku by se mohlo jednat o 300 vojáků NATO cvičících irácké velitele na území sousedního Jordánska.

Kam dál?
NATO pomáhá Jordánsku čelit kybernetickým hrozbám Islámského státu (18.11. 2014)
USA urychlily začátek mise pro výcvik iráckých vojáků v Anbaru, oznámil Hagel (18.11. 2014)
Zdroj: The Financial Times (USA)

voj; natoaktual.cz