Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Norské stíhačky letí cvičně bránit Island

Vydáno 10.08.2007

Norské stíhačky letí cvičně bránit Island
Norské stíhačky F-16 a vojáci speciálních sil tento týden míří na Island, aby se tam zúčastnili cvičení, které je má připravit na obranu tohoto ostrova v případě napadení. Vojenského cvičení se zúčastní také  zástupci Lotyšska, Dánska a Spojených států.

Island totiž nemá svou vlastní armádu. Poté, co Spojené státy uzavřely svoji tamní základnu, převzalo Norsko speciální alianční zodpovědnost za obranu islandských vojenských zájmů dohodou podepsanou letos v dubnu. „Cvičení je prvním konkrétním vyjádřením vojenské spolupráce mezi Norskem a Islandem. Máme mnoho společného,“ řekl norský ministr obrany Espen Barth Eide.

Čtěte také:
Aliance bude hlídat islandské nebe
Američané opouští Island
Vojáky USA na Islandu možná nahradí NATO

Zdroj: Aftenposten (Norsko) 

---

Ruské bombardéry opět létají nad základny USA
Ruské strategické bombardéry opět zavádějí praktiky z dob studené války a podnikají dlouhé lety nad oblasti střežené Severoatlantickou aliancí a Spojenými státy. Ruský bombardér přeletěl nad americkou základnou na tichomořském ostrově Guam a „vyměnil si úsměvy“ s americkými piloty, kteří bombardér sledovali, vysvětlil generál Pavel Androsov, velitel dálkového letectva ruských vzdušných sil. „Vždy bylo naší tradicí létat daleko nad oceán, setkat se s americkými letadlovými loděmi a pozdravit americké piloty,“ dodal Androsov na tiskové konferenci.

Let dvou turbovrtulových bombardérů Tu-95MS ze základny blízko Blagoveščensku na Dálném Východě trval 13 hodin. Letoun Tu-95, známý také pod kódovým označením NATO Bear, je ruskou ikonou z dob studené války. Tyto letouny by měly Rusku sloužit až do roku 2040. Během studené války často hrály složité letecké hry „na kočku a myš“ se západními leteckými silami.

Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

---

Srbské obavy: Z Kosova bude „NATO země“
Kosovu hrozí, že z něj bude „NATO země“, pokud by jeho budoucí status byl rozhodnut na základě Ahtisaariho plánu, obává se poradce srbského premiéra Alexander Simic. Podle plánu vyslance OSN pro Kosovo a bývalého finského prezidenta Martti Ahtisaariho by OSN musela předat dohled nad regionem do rukou Evropské unie. Simic má dojem, že „pro určité kruhy na Západě je důležitější nezávislost Kosova než dodržování mezinárodního práva, dosažení teritoriální integrity a regionální stability.“

Podle Simice Washington podporuje Ahtisaariho plán, protože USA a další státy NATO by chtěly v Kosovu ponechat svých 16 000 vojáků a americká základna v Bondstillu (největší americká základna vybudovaná po Vietnamské válce) by se vlastně stala hlavním městem Kosova. Navíc by podle něj měl velitel sil KFOR v Kosovu neomezenou moc.

Čtěte také:
Rusko: Rozhovory o Kosovu mohou začít již brzy
Bělehrad: Kosovo nebude nikdy samostatné

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

NATO o žádosti na stažení USA z Afghánistánu nic neví
Severoatlantická aliance nepotvrdila včerejší zprávu médií o britské žádosti na stažení jednotek USA z části Afghánistánu. Nejmenovaný britský velitel v jihoafghánské provincii Helmand požádal americké speciální síly, aby se stáhly z oblasti pod jeho velením, protože podle něj zapříčiňují příliš mnoho civilních obětí a pro jeho jednotky je pak těžké dobře vycházet s místními lidmi.

Severoatlantická aliance o žádné takové žádosti neví. „Centrála NATO není o takové žádosti informována. Pozemní koordinace mezi operací Trvalá svoboda a jednotkami ISAF je výborná,“ dodala k tomu mluvčí NATO Carmen Romero. Síly ISAF navíc podle ní učinily kroky k omezení ztrát na životech mezi civilisty na minimum.

Ministr obrany Velké Británie Des Browne řekl, že britský velitel pouze vyjadřoval osobní názor. „Je to jeho pohled na určitou část americké armády,“ vysvětlil Browne novinářům v Kábulu. „Není to stanovisko velitele taktických sil v provincii Helmand, není to stanovisko naší vlády, Američanů ani Aliance. Takové věci mohou být řečeny v ohni bitvy. Jsme ve velmi těžkých podmínkách,“ poznamenal nakonec.

Čtěte také:
USA a NATO se rozchází v taktice proti Talibanu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Taliban prý posiluje i díky náletům NATO
Povstalci Talibanu zvyšují svůj vliv po celém Afghánistánu zřizováním výcvikových táborů a „stínových vlád“ na provinční úrovni, uvedli někteří členové afghánského parlamentu během právě probíhající debaty o zákonech a situaci v zemi. Zabíjení nevinných při aliančních a amerických náletech je podle některých hlavní příčinou, proč se Taliban stává atraktivním pro obyčejné Afghánce, kteří vstupují do jeho řad. „Bezpečnostní situace v provincii Uruzgan není pod kontrolou,“ řekl člen parlamentu Muhammad Hashim Watanwal. Dále upřesnil, že talibanské výcvikové tábory byly zřízeny v distriktech Char Chino, Gayzab a Chora.

Taliban rekrutuje mladé lidi, pro které každé zabití civilistů během aliančních náletů představuje nový stimul, proč se stát bojovníkem Talibanu. Média odhadují, že letos bylo v Afghánistánu během leteckých náletů zabito více než 600 civilistů. Navíc podle místních vůdců v západní provincii Badghis Taliban formuje stínové vlády a vybírá daně.

Čtěte také:
USA a NATO se rozchází v taktice proti Talibanu
Taliban posiluje pozice u Kábulu

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

 

 

 

 

 

 

epl natoaktual.cz