Norské a americké stíhačky nacvičovaly vzdušný boj
Americké stíhačky F-22 a norské F-35 proti sobě vedly simulované letecké souboje v rámci vzdušného cvičení. Jednodenní cvičení má být základem spojenecké spolupráce v integraci letounů s technologií stealth, uvedl americký plukovník Leslie Hauck. „Každá možnost cvičit zlepšuje naši připravenost proti jakýmkoli potenciálním nepřátelům v budoucnosti,“ dodal Hauck. Nechtěl však prozradit, kdo souboj vyhrál.
Dvě F-22 jsou součástí dalších třinácti amerických stíhaček tohoto typu, které se účastní cvičení na různých místech v Evropě. Stíhačky F-35 nyní zapojuje do svého letectva několik zemí, které se v příštím měsíci sejdou, aby porovnaly své zkušenosti. Kromě Spojených států se jedná o Norsko, Dánsko, Itálii, Turecko, Izrael, Velkou Británii a Holandsko.
Kam dál?
Británie a Norsko budou spolupracovat proti hrozbě ruských ponorek (10.8. 2018)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Velitel NATO potvrdil podporu Afghánistánu po útoku v Kábulu
Velitel mise Resolute Support generál John Nicholson potvrdil podporu Severoatlantické aliance Afghánistánu po včerejším útoku v hlavním městě Kábulu. „Tento typ zla je nepochopitelný. Budeme pokračovat ve službě spolu s afghánskými bezpečnostními silami, abychom zničili tyto nepřátele. Usilujeme o mír a bezpečnost, které si afghánský lid zaslouží,“ uvedl generál a vyjádřil soustrast pozůstalým.
Nicholsonovo prohlášení přišlo po útoku sebevražedného atentátníka na vzdělávací centrum v Kábulu, při kterém zemřelo nejméně 48 lidí a dalších 67 bylo zraněno.
Kam dál?
Útoky Tálibánu zabily nejméně 30 afghánských vojáků a policistů (15.8. 2018)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Trump zmírnil limity pro použití kyberzbraní americkou vládou
Americký prezident Donald Trump zmírnil limity pro použití kyberzbraní proti nepřátelům vládou Spojených států. Změnil směrnici vydanou jeho předchůdcem Barackem Obamou, která určovala pravidla použití kyberútoku. Tento krok potvrdilo deníku Wall Street Journal několik amerických představitelů, vzhledem k utajenosti však neuvedli, k jakým změnám konkrétně došlo. O zmírnění limitu pro nasazení kyberzbraní usiloval poradce pro národní bezpečnost John Bolton od svého nástupu do funkce v dubnu tohoto roku.
Kam dál?
Nejnaléhavější závazek v NATO nejsou 2 % HDP, nýbrž lepší kybernetická obrana (5.6. 2018)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Chceme stálou přítomnost americké armády na našem území, řekl polský prezident při Dni armády
Polský prezident Andrzej Duda vyjádřil ve svém proslovu na Den armády naději v permanentní přítomnost americké armády v zemi. Polsko se obává ruské agrese a podle Dudy by americká přítomnost „odstrašila každého potenciálního útočníka“. Duda dále oznámil, že pokud to ekonomická situace dovolí, navýší výdaje na obranu na 2,5 % HDP.
Vojenské přehlídky ke Dni polské armády se účastnili i někteří z amerických vojáků momentálně nasazených v Polsku, kteří pochodovali s vlajkami USA.
Kam dál?
Polsko žádá Trumpa o vytvoření vojenské základny na hranicích s Ruskem (1.6. 2018)
Zdroj: Fox News (USA)
---
Nový zákon zakazuje Trumpovi stáhnout vojáky z Jižní Koreje
Americký zákon o obraně, který prezident Donald Trump podepsal tento týden, mu nedovoluje snížit počet amerických vojáků v Jižní Koreji pod hranici 22 tisíc. Prezident si ovšem podle svých slov stále zachovává pravomoc ke snížení v případě krize, například pokud by je bylo nutné nasadit v jiné zemi. Kromě stažení vojáků z Koreje je prezidentova moc omezena i v otázce legitimizace Krymu.
Po podepsání zákona Bílý dům vydal seznam námitek, které má prezident k zákonu. Obecně s ním však souhlasí, dokud „je proveditelný a nenarušuje jeho ústavní autoritu jako vrchního velitele armády“.
Kam dál?
Zrušené cvičení s Jižní Koreou by USA stálo 14 milionů dolarů (10.7. 2018)
Zdroj: Military.com (USA)