natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nizozemsko pravděpodobně nesplní závazek výdajů na obranu vůči NATO

  4. června 2020  16:24

  Ninozemští vojáci. Ilustrační foto. | foto: SHAPE

  Nizozemsko pravděpodobně nesplní závazek výdajů na obranu vůči NATO

  Nizozemská vláda pravděpodobně v následujících čtyřech letech nesplní své závazky vůči NATO ohledně výdajů na obranu. Navzdory tomu, že Haag plnil cíl vydávat 2 % HDP na obranu během posledního desetiletí, mohl by jej v budoucnu nedodržovat.

  Zpráva přišla poté, co poslanci vznesli dotaz na nizozemskou ministryni obrany Ank Bijleveld ohledně „rekalibrace“ memoranda o obraně. Na otázku poslance, jaký je současný stav naplňování slibu ohledně 2 % na obranu, který učinil premiér Rutte v roce 2014, odpověděla Bijleveld, že „je jasné, že do roku 2024 nedosáhneme (cíle výdajů na obranu).“

  Kam dál?
  Covid-19 může zasáhnout do obranných rozpočtů a obnovit napětí uvnitř NATO (14.5. 2020)

  Zdroj: Euractiv (Belgie)

  ---

  Air policing na Islandu: Piloti NATO musí nejprve do 4týdenní karantény

  Italští piloti, kteří mají v polovině června začít hlídkovat v islandském vzdušném prostoru, musí kvůli pandemii covid-19 nejprve projít karanténou v celkové délce čtyř týdnů.

  Piloti budou muset podstoupit lékařskou prohlídku, budou jim udělány testy na koronavirus a před příjezdem na Island budou ve dvoutýdenní karanténě na základně mimo Island. Po příletu budou další dva týdny v karanténě v Reykjavíku.

  Piloti NATO pravidelně střeží islandský vzdušný prostor jako součást dohody s Islandem. Poslední letecké hlídky skončily začátkem dubna, kdy odletěli norští piloti. Italové měli převzít tuto misi, ale vzhledem k okolnostem k tomu mohlo dojít až nyní.

  Kam dál?
  Air policing: střídaní stráží nad Pobaltím (30.4. 2020)

  Zdroj: Reykjavik Grapevine (Island)

  ---

  Esper nesouhlasí s použitím armády proti pouličním protestům

  Americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že je proti použití armády k prosazení práva při potlačování současných pouličních protestů. Esper řekl, že by vojsko v otázce vynucení práva mělo být použito „pouze v nejnaléhavějších situacích.“ Dodal, že „v současné době v takové situaci nejsme.“

  O možnosti využití zákona z roku 1807, který umožňuje nasazení armády k policejním účelům, se diskutovalo, protože americký prezident Donald Trump hovořil o použití armády k potlačení protestů v amerických městech. Ty někdy přerůstají v násilí. Esper povolil přesun několika jednotek armády na vojenské základny v blízkosti hlavního města, ale jednotky nebyly povolány k akci.

  Kam dál?
  Trump zvažuje nasazení armády proti nepokojům v ulicích (2.6. 2020)

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Německo chce urychlit propouštění extremistů z armády

  Německá vláda se dohodla na návrhu zákona, který by urychlil propouštění vojáků zapojených do extremismu nebo závažných zločinů. Současná vojenská pravidla stanovují, že vojáci, kteří slouží déle než čtyři roky, mohou být propuštěni v rámci soudního disciplinárního řízení nebo poté, co byli odsouzeni za trestný čin.

  Návrh zákona, který ve středu představila ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer, umožňuje armádě rychleji propustit vojáky, pokud by jejich další přítomnost „vážně ohrozila vojenský řád nebo pověst bundeswehru“ a pokud sloužili méně něž osm let.

  Kam dál?
  Německá armáda bude mít po devadesáti letech vojenské rabíny (2.6. 2020)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  Velvyslanec USA v Německu Grenell odstoupil

  Velvyslanec Spojených států amerických v Německu Richard Grenell rezignoval po necelých dvou letech svého působení. Funkci jako chargé d’affaires převezme prozatím Grenellův zástupce Robin Quinville. Grenell byl blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa. Otevřeně kritizoval německou politiku vůči NATO a zapojení Německa do stavby plynovodu Nord Stream 2 z Ruska.

  Kam dál?
  Německo bude i nadále součástí amerického programu jaderného zastrašení (5.5. 2020)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media