Německo bude i nadále součástí amerického programu jaderného zastrašení
Německo bude i nadále „adekvátně přispívat“ k zastrašujícímu jadernému potenciálu Severoatlantické aliance, reagoval na vystoupení několika sociálnědemokratických poslanců, kteří požadovali stažení amerických jaderných zbraní z Německa, mluvčí německé spolkové vlády Steffen Seibert. V Německu, Belgii, Nizozemsku a Itálii mají Spojené státy v současné době rozmístěno přibližně 150 jaderných bomb, které mají být v případě jaderné války neseny letadly zmíněných zemí.
V německém případě jde o stárnoucí letadla Tornado, která však čeká vyřazení. Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer proto navrhla jejich nahrazení letouny F-18 americké výroby. Podle některých politiků však jaderné zbraně nepřispívají k německé bezpečnosti a požadují jejich úplné stažení.
„Jaderné zbraně na německé půdě neposilují naši bezpečnost, právě naopak,“ řekl doslova šéf sociálně-demokratických poslanců Rolf Mützenich. Budoucnost jaderných zbraní v Německu se tak nejspíše stane jedním z témat voleb v roce 2021.
Kam dál?
USA chystají modernizaci svých jaderných zbraní v Německu. Němci je však na svém území nechtějí (26.3. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Americké námořnictvo se vrací do Barentsova moře
Poprvé od konce studené války vpluly lodě amerického námořnictva do vod Barentsova moře, které se rozlévá na sever od Ruska. Tři americké torpédoborce doplněné o zásobovací loď a jednou britskou fregatu zde mají podle vyjádření amerického ministerstva obrany provádět operace pro zajištění bezpečnosti arktického prostoru.
Oblasti za polárním kruhem se díky své poloze výhodné pro námořní dopravu a bohatým přírodním zdrojům stávají důležitou sférou zájmu severských států, včetně Ruska a jeho ozbrojených sil. Ruské ministerstvo obrany bylo o americké operaci informováno, aby se předešlo nechtěným konfrontacím.
„Námořnictva členských a partnerských států NATO musejí umět operovat ve všech prostředích, aby mohla zajistit bezpečný a svobodný přístup ke všem mořím,“ vysvětluje prohlášení amerického námořnictva účel plavby s tím, že zvláště plavba ve vodách Severního ledového oceánu vyžaduje zkušenosti a neustálou ostražitost.
Kam dál?
Norsko kvůli koronaviru ukončilo vojenské cvičení v arktických oblastech (11.3. 2020)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)
---
Slovensko čekají velké přesuny vojenské techniky
Slovensko čekají velké přesuny vojenské techniky. Jednak půjde o silniční přepravu spojeneckých jednotek Severoatlantické aliance z Maďarska do Polska a zpět a jednak o přesuny cisternových vozidel Ozbrojených sil Slovenské republiky z Prešova do Zemianských Kostoľan a zpět.
K nim přibude také železniční přesun slovenské armády na trase Zemianské Kostoľany – Kuchyňa.
Kam dál?
Slovensko by mohlo zbrojit z vlastních zdrojů, tvrdí šéf zbrojařské sekce (4.1. 2020)
Zdroj: Ministerstvo obrany SR
---
Estonsko chce v Radě bezpečnosti OSN projednat kybernetickou bezpečnost
Estonská prezidentka Kersti Kaljulaid oznámila, že Estonsko, které v květnu předsedá Radě bezpečnosti OSN, chce využít své pozice k nastolení agenty kybernetické bezpečnosti.
„Slíbili jsme našim voličům, že přineseme do Rady bezpečnosti agendu kybernetických hrozeb a útoků,“ řekla prezidentka ve vysílání estonské televize ETV. „Může to znít neuvěřitelně, ale žádná podobná diskuse se (v Radě bezpečnosti) zatím neuskutečnila,“ dodala.
Zařazení tohoto tématu na program zasedání Rady je částečně reakcí na kybernetické útoky vůči Gruzii na začátku roku. Estonsko je členem Rady bezpečnosti od ledna letošního roku a jeho mandát skončí na konci prosince roku 2022.
Kam dál?
Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla (27.10. 2019)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
V Mali zahynul voják francouzské cizinecké legie
Voják francouzské cizinecké legie Kévin Clement zahynul při operaci proti teroristickým uskupením v Mali. Jeho smrt oznámila francouzská prezidentská kancelář. Zpráva přišla nedlouho po úmrtí jiného legionáře nasazeného v této západoafrické zemi – Dymyta Martynyouka.
Francie v Mali působí od roku 2013, kdy ji malijská vláda požádala o pomoc v boji proti islámským extrémistům, kteří ovládli sever země. Francouzské armádě se sice hlavní ohniska povstání podařilo potlačit, islamističtí rebelové se však rozprchli do okolních zemí a ve svých akcích pokračují.
Kam dál?
Český generál povede vojenskou misi Evropské unie v africkém Mali (17.4. 2020)
Zdroj: France 24 (Francie)