Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo zvažuje nové měřítko pro výši obranných výdajů

Vydáno 07.08.2020

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Německo zvažuje nové měřítko pro výši obranných výdajů

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer navrhuje nové měřítko pro příspěvky Berlína do Severoatlantické aliance, podle něhož by Německo pokrývalo až deset procent aliančních potřeb.

Výpočet by zachycoval německé úsilí napříč kategoriemi „peníze, schopnosti a závazky“ přesněji než stávající cíl NATO vydávat na obranu 2 % HDP.

Podle mluvčí německé ministryně by toto měřítko odráželo podíl na celkových „plánovacích cílech“ NATO, které jsou vypočítávány pravidelně.

Kam dál?
Kramp-Karrenbauer: 2 % HDP nejsou dostačujícím měřítkem pro obranné výdaje (17.7. 2020) 

Zdroj: Defense News (USA)

---

Průzkum: USA by s vojáky mohly z Německa stáhnout i jaderné zbraně

Podle posledního průzkumu veřejného mínění týkajícího se plánovaného stažení amerických vojáků z Německa vyjádřila většina dotazovaných Němců s částečným stažením souhlas. Podle průzkumu YouGov pro Německou tiskovou agenturu DPA bylo 47 % Němců pro částečné stažení amerických vojáků ze země, čtvrtina dotazovaných by byla pro celkové stažení vojáků Spojených států z Německa. Třiceti dvěma procentům respondentů se plán amerického prezidenta Trumpa na stažení vojáků nezamlouvá.

Průzkum se týkal i přítomnosti amerických atomových zbraní v Německu. V současné době je v Německu na základně Büchel umístěno na 20 jaderných zbraní USA jako součást konceptu jaderného sdílení. Podle průzkumu by bylo 67 procent respondentů pro jejich stažení ze země.

Kam dál?
Průzkum: Téměř polovina Němců podporuje stažení jednotek USA (5.8. 2020)

Zdroj: MSN/Business Insider (USA)

---

Austrálie navýší výdaje na kybernetickou obranu soukromého sektoru

V dalších deseti letech Austrálie vydá 1,2 miliardy amerických dolarů pro posílení kybernetické obrany soukromých společností a domácností, oznámil po nárůstu kybernetických útoků premiér Scott Morrison. Podle Morrisona kyberútoky na australské společnosti a domácnosti stojí Austrálii přibližně 20 miliard amerických dolarů či 1,5 % HDP.

V současné době se kyberbezpečnostní politika Austrálie soustředí zejména na posílení ochrany státního sektoru, avšak podle Morrisona se útoky stupňují zejména v sektoru soukromém, konkrétně hackeři útočí na menší firmy, univerzity či samotné domácnosti.

„Budeme chránit naší kritickou infrastrukturu a služby před kybernetickými útoky. Podpoříme malé firmy tak, aby se dokázaly samy bránit, aby mohly v digitální ekonomice uspět,“ řekl australský premiér.

V červnu premiér uvedl, že „sofistikovaný státní aktér“ se měsíce snažil prolomit zabezpečení na všech úrovních vlády, politických činitelů, telefonních operátorů a kritické infrastruktury. Podle anonymních zdrojů vedly cesty do Číny, ta však veškerá obvinění popřela.

Zdroj: DefenceWeb (Jihoafrická republika)

---

Vojenské cvičení Jižní Koreje a USA proběhne virtuálně

Spojené státy a Jižní Korea plánují v následujících týdnech zahájit již třetí společné vojenské cvičení pouze za využití počítačových simulací.

Přechod na virtuální vojenské cvičení znamená, že dnes většina jihokorejských vojáků, ale i těch amerických nasazených v Jižní Koreji, za sebou nemá reálné cvičení pro případný konflikt se severokorejským režimem, který v současné době zvyšuje schopnosti svého zbraňového arzenálu.

Důvodem je fakt, že fyzicky cvičení naposledy proběhlo v roce 2018 a jihokorejská armáda je složená z branců, kteří slouží 18 měsíců, a podobně Američané sloužící v Koreji jsou v zemi obvykle na 12 měsíců.

Nyní cvičení proběhne pouze uvnitř budovy a za počítačovými obrazovkami. „Je tu určitá ztráta připravenosti,“ míní vysloužilý člen jihokorejského letectva Oh Yeon-goon.

Zdroj: Wall Street Journal (USA)

---

NATO začíná hledat náhradu za leteckou flotilu AWACS

Severoatlantická aliance začíná hledat náhradu za flotilu letadel AWACS sloužících jako systém včasného varování a kontroly leteckého prostoru, které byly v posledních pěti letech často využívány.

Nabídka týkající se alianční budoucnosti systému sledování a kontroly se objevila na americkém vládním webu zabývajícím se armádními kontrakty.

„Čeho jste si všimli online je příprava amerických firem ze strany americké vlády na blížící se výzvu k předkládání nabídek [týkajících se náhrady letounů AWACS],“ řekl anonymní představitel NATO. „Spojenci se pak budou muset rozhodnout, jaký nový design si zvolí,“ doplnil.

Kam dál?
Je na čase vybrat nástupce letounů AWACS (17.6. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

jan; natoaktual.cz