Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo slibuje, že bude klást na armádu větší důraz

24. září 2019  17:16
Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. | foto: NATO Photos

Německo slibuje, že bude klást na armádu větší důraz

Výdaje na obranu a Hormuzský průliv byly hlavními tématy návštěvy německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer ve Washingtonu. Ministryně, označovaná v Německu jako AKK, vyzvala mimo jiné k užším vojenským vztahům Německa a USA. Slíbila také, že Německo ukáže větší odpovědnost v obranných otázkách.

AKK také vyjádřila podporu evropské námořní misi v Hormuzském průlivu. „Dala jsem jasně najevo, že je Německo připraveno se (do mise) zapojit, ale pouze pokud půjde o evropskou misi,“ řekla. Spojené státy v průlivu, který je důležitým dopravním uzlem, již působí. Jde o reakci na zadržení jednoho z proplouvajících tankerů íránskými silami.

Kam dál?
Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.6. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Británie, Francie a Německo viní Írán z útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Světový vůdci se scházejí na výročním zasedání Valného shromáždění OSN. Při této příležitosti se Velká Británie, Francie a Německo připojily ke Spojeným státům a obvinily Írán z útoků na důležitá ropná zařízení v Saúdské Arábii. Ve společném prohlášení země uvedly, že „neexistuje jiné věrohodné vysvětlení“, než že „za tento útok nese odpovědnost Írán“.

Evropské velmoci však zároveň vyjádřily vůli řešit situaci diplomatickou cestou „v zájmu zachování mezinárodního míru a bezpečnosti“ a vyzvaly Írán, aby se do dialogu zapojil a vyvaroval se dalších provokací.

Írán však jakýkoliv podíl na útocích popírá a tvrdí, že jemenští povstalci, kteří se k útoku přihlásili, mají na odvetné útoky na Saúdskou Arábii nárok.

Kam dál?
Válku s Íránem nechceme, ujistil šéf Pentagonu spojence z NATO (27.6. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Gruzii hrozí odklon od demokracie, říká bývalý americký velvyslanec při NATO

Bývalý americký diplomat Kurt Volker prohlásil, že nikdy neviděl Gruzii tak politicky rozdělenou jako nyní a varoval, že zemi hrozí návrat do méně demokratických časů. Kritizoval také loňské prezidentské volby, které dle něj měly „spoustu vad“.

Podle Volkera čelí Gruzie stejnému rozdělení společnosti způsobenému od reality odtrženými elitami, jaké zažívají i jiné demokratické země. Situaci navíc zkomplikovala vlna protiruských protestů, které odstartovalo červnové vystoupení ruského zákonodárce z křesla předsedy gruzínského parlamentu. Tisíce lidí se vydaly do ulic naposledy 20. září, kdy vyšly protestovat proti na Rusko napojenému podnikateli a bývalému premiérovi Bidzinovi Ivanišvilimu, kterého viní z toho, že ze zákulisí řídí gruzínskou politiku.

Kam dál?
Bývalý šéf NATO navrhuje zrychlit přijetí Gruzie do Aliance (13.9. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Afghánský policista střílel na americké vojáky

Na konvoj NATO v afghánské provincii Kandahár zaútočil afghánský policista. Podle Tálibánu byli při útoku zabiti tři američtí vojáci, Američané však hovoří pouze o lehčích, život neohrožujících zraněních. Poté, co konvoj zasáhly první střely, opětovali alianční vojáci palbu a útočícího policistu zabili. „Zkoumáme incident společně s našimi afghánskými partnery,“ sdělila k incidentu Aliance.

Nejde o ojedinělý incident. Podobný útok „modrých na zelené“, tedy útok z řad spojenců, se odehrál také před dvěma měsíci v provincii Uruzgan, při kterém byli zabiti dva vojáci americké 82. výsadkové divize.

Kam dál?
Kvůli smrti afghánského útočníka padla čtyři obvinění (25.9. 2019)

Zdroj: UPI (USA)

---

Americký voják chtěl šířit návody na výrobu bomb

Voják americké armády zveřejňoval přes sociální sítě návody na výrobu výbušných zařízení. Cílem bomb se měly podle něj stát přední americké zpravodajské stanice nebo prezidentský kandidát Beto O’Rourke. Za toto jednání byl čtyřiadvacetiletý Jarrett William Smith obviněn z šíření informací týkajících se zbraní hromadného ničení.

Smith sloužil na základně Fort Riley v Kansasu. Ještě před vstupem do americké armády ovšem zvažoval, že se připojí ke krajně pravicové skupině na Ukrajině. Později se měl na svém Facebooku chlubit, že je schopen vyrábět výbušniny „ve stylu Afghánců“. Smith není jediný, kdo byl v poslední době zadržen v souvislosti s plánováním teroristických útoků, ale je součástí vlny zatýkání, která se rozjela ve snaze jim zabránit.

Kam dál?
Rusko a terorismus jsou největší hrozby, shodli se náčelníci štábů (17.1. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.