Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo představilo novou Bílou knihu o obraně

Vydáno 14.07.2016

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen během návštěvy u speciální horské brigády v Bad Reichenhall | foto: Bundeswehr

Německo představilo novou Bílou knihu o obraně

V průběhu posledních let prodělala německá bezpečnostní politika výrazné změny, spolková vláda proto schválila novou Bílou knihu o obraně. Doktrinální dokument stanovuje zájmy státu, vyjmenovává hrozby a vymezuje pravidla vedení operací. Strategie směřuje Německo k přijetí větší odpovědnosti za globální dění a silnější role ve vedení mezinárodních operací. Hovoří také o možném nasazení armády při krizových situacích na území vlastního státu.

Poslední strategie Německa byla představena v roce 2006, v odlišném bezpečnostním prostředí, kdy bylo Rusko považováno za partnera. Dnes se musíme vypořádat s „nebývalým množstvím souběžně se vyskytujících krizí,“ uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Za spolupráce dalších spolkových ministerstev byla vydána v pořadí jedenáctá strategie od roku 1969.

Hlavními body nové doktríny byly stanoveny odpovědnost, financování, Severoatlantická aliance, působení na vlastním území a rozvoj bezpečnosti v Evropě. Německo dává najevo svou připravenost ujmout se vedoucí role a přijmout odpovědnost i ve směru vojenském, kde zvýší své aktivity nejen v NATO. Toto odhodlání by měl po letech škrtů podpořit také obrat ve výdajích na obranu.

Kam dál?
Německo chce větší vojenskou roli v EU a v NATO (12.7. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Norsko zvýší své příspěvky do NATO

Norsko poskytne 1,2 milionu dolarů na podporu stabilizačních aktivit Severoatlantické aliance na jejích jižních a východních hranicích. Po summitu NATO ve Varšavě potvrdila zvýšení příspěvků norská premiérka Erna Solberg. „Stabilita v sousedních oblastech Evropy je důležitá pro naši bezpečnost,“ uvedl norský ministr zahraničí Børge Brende. Dalších 120 tisíc dolarů Norsko poskytne svěřeneckému fondu NATO pro vyšší zapojení žen do ozbrojených sil Jordánska.

Norsko povede svěřenecký fond pro Společné výcvikové a hodnotící středisko v Gruzii, jehož cílem je modernizace sektoru obrany země a zvýšení interoperability jejích sil s NATO. „Musíme umožnit našim partnerům přijmout zodpovědnost za vlastní bezpečnost,“ dodal ministr Brende.

Kam dál?
Jordánsko prohlásilo hraniční oblasti se Sýrií a Irákem za vojenské zóny (22.6. 2016)
Představitelé Gruzie a Ukrajiny tlačí na přijetí do NATO (9.6. 2016)

Zdroj: The Local (Norsko)

---

„Možnost členství v NATO“ Finové nechápou, tvrdí představitel finské obrany

Možné členství v Severoatlantické alianci je ve Finsku často diskutováno, ale široce nepochopeno, říká stálý tajemník finského ministerstva obrany Jukka Juusti. Máme možnost ucházet se o členství v NATO, ne být členy NATO, vysvětluje Juusti. „V uplynulých osmi letech jsem pracoval na několika pozicích v Bruselu. Během této doby nikdo nenavrhl, aby Finsko vstoupilo do Aliance. Je to čistě na nás,“ dodal stálý tajemník.

„Finsko a Švédsko nemusí tuto možnost využít, ale měly by si ji nechat otevřenou,“ tvrdí zástupce náměstka generálního tajemníka NATO Jamie Shea. Na žádný stát není vyvíjen nátlak ke vstupu do Aliance, zdůraznil Shea s tím, že v tomto ohledu nehodlá Finsku radit. Můžeme však Finsku i Švédsku pomoci objasnit, co členství v organizaci obnáší, uzavřel Shea.

Kam dál?
O finském vstupu do NATO by mohlo rozhodnout referendum (4.7. 2016)

Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

---

Německo hrozí stažením svých jednotek z turecké základny

Německo pohrozilo stažením stovek svých vojáků z letecké základny Severoatlantické aliance v Turecku poté, co v ní turečtí představitelé zamítli návštěvu německých diplomatů. „Německá armáda se zodpovídá parlamentu, a pokud tento nemůže vlastní armádu navštívit, armáda zde nemůže zůstat,“ uvedl vicekancléř Německa Sigmar Gabriel. Turecko stále odmítá vpustit členy německého parlamentu na návštěvu letecké základny Incirlik.

Roztržka mezi Berlínem a Ankarou roste od chvíle, kdy německý parlament schválil rezoluci označující masakr Arménů osmanskými silami za genocidu. Německé jednotky, včetně šesti průzkumných stíhaček a letounu pro doplňování paliva, byly na letiště vyslány koncem minulého roku jako součást boje proti organizaci Islámský stát.

Kam dál?
Merkel: Turecko musí umožnit našim poslancům návštěvu vojáků Bundeswehru v Incirliku (12.6. 2016)
Německá rezoluce o Arménii: Bundeswehr se obává msty Turecka (3.6. 2016)

Zdroj: Express (Velká Británie)

--

Rusko představilo vlastní návrh pro bezpečnost vzdušného prostoru Pobaltí

Na schůzce velvyslanců Severoatlantické aliance Rusko představilo vlastní iniciativu pro leteckou bezpečnost nad Pobaltím. Plán představený Moskvou by po všech letadlech v oblasti vyžadoval zapnutí transpondérů, které pomáhají civilní letové kontrole sledovat a rozpoznat letouny. Alianční letouny mají transpondéry vždy zapnuté, vypnuté mohou být jen občas, při letech pod národním velením.

Ruský návrh zástupci NATO přivítali s nadějí na možné otevření vojenských rozhovorů, ke kterému se Moskvu snaží dlouhodobě přimět. Snahu Ruska o diskuzi ocenil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V průběhu celé schůzky nicméně pokračoval ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško v kritice aliančního plánu na posílení sil v Pobaltí.

Kam dál?
Rada NATO-Rusko - má ještě naději nebo již ztratila význam? (13.7. 2016)
Vojenské posilování Ruska vzbuzuje v Pobaltí obavy (7.7. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

voj; natoaktual.cz