Analýza Nikoly SchmidtaKyberprostor bude strategickým místem budoucnosti (30.6. 2014) |
Německo: NATO v Afghánistánu chybovalo, o neúspěchu však mluvit nelze
Severoatlantická aliance se v Afghánistánu dopustila několika chyb, přesto však podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera nelze o misi NATO v zemi mluvit jako o neúspěšné. „Naší největší chybou bylo, že jsme si v Afghánistánu dali příliš vysoké cíle. Pak jsme pro jejich splnění neměli dostatek finančních zdrojů,“ myslí si Steinmeier. Aliance původně chtěla nejen odstranit bezpečnostní hrozbu, kterou Afghánistán představoval, ale měla v úmyslu také vést zemi k budoucnosti, jež by odpovídala představám NATO.
„Mezitím v Afghánistánu kvete obchod s drogami, korupce se vyskytuje na všech úrovních, některé oblasti země ovládají vlivné skupiny ozbrojenců a násilí je všude kolem. S oslavami vítězství nad Tálibánem jsme začali příliš brzy,“ uvedl Steinmeier. Afghánští teroristé však podle něj už nepředstavují mezinárodní hrozbu.
Kam dál?
Nová příležitost pro soukromé bezpečnostní firmy v Afghánistánu (10.10. 2014)
NATO a Afghánistán podepsaly dlouho očekávané bezpečnostní dohody (1.10. 2014)
Zdroj: RIA Novosti (Rusko), FAZ (Německo)
---
NATO bude pečlivě monitorovat modernizaci bulharské armády
Severoatlantická aliance bude velmi obezřetně sledovat modernizaci bulharské armády podle strategického dokumentu Výhled 2020. Pokud by totiž příští vláda nedokázala plán naplnit, mohl by Brusel zasáhnout. Podle neoficiálních informací by totiž v takovém případě Bulharsko mohlo být penalizováno a byl by omezen jeho přístup k investičním programům Aliance.
„My v Bruselu jsme připraveni pomoci Bulharsku s realizací tohoto ambiciózního plánu, který může přispět k transformaci bulharských ozbrojených sil v rámci EU a NATO. Všichni spojenci se musí přizpůsobit. V opačném případě existuje reálné riziko, že na nás nepřátelé vyzrají,“ uvedl k tématu zástupce generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování Heinrich Brauss.
Kam dál?
Bulharsko by chtělo v rámci NATO spolupracovat ve skupině vedené Německem (11.9. 2014)
Zdroj: Novinite (Bulharsko)
---
Kanada se připojí k USA v boji proti IS
Kuvajt schválil žádost Kanady a poskytne jejím vojákům základnu pro boj proti Islámskému státu (IS). Kanada využije základnu v Kuvajtu pro plánování a průzkumné mise. „Je mi potěšením oznámit, že naše vláda obdržela potvrzení od vlády Kuvajtu o povolení k využití jejich zařízení pro naše operace v Iráku,“ oznámil kanadský ministr obrany Rob Nicholson. Po USA je tak Kanada druhým členem NATO, který do Kuvajtu vysílá své vojáky.
Kromě pozorovacích misí nad Irákem se Kanada soustředí také na poskytování humanitární pomoci pro ty, kteří jsou islamistickým hnutím ohroženi.
Kam dál?
USA budou při boji s IS využívat turecké základny (13.10. 2014)
Zdroj: World Tribune (USA)
---
NATO útočilo na nepřítele v Afghánistánu, podle místních to byli civilisté
Podle afghánských úřadů zemřelo při náletu Severoatlantické aliance na východě země sedm civilistů. NATO však tvrdí, že útočilo na ozbrojence. Podle prohlášení mluvčího sil ISAF alianční letouny zaútočily poté, co se alianční vojáci dostali pod palbu ze strany ozbrojenců. Při útoku zemřelo podle informací NATO osm ozbrojenců Tálibánu.
„Měli v ruce nářadí, a koaliční síly si proto mohly myslet, že jsou to ozbrojenci,“ uvedl zástupce afghánské provincie Paktia Abdul Wali Sahi. Podle něj již začalo vyšetřování této události, přičemž prvotní zprávy ukázaly, že vesničané pravděpodobně na kopci sbírali dřevo.
Kam dál?
Během operací afghánské armády bylo zabito 26 ozbrojenců (10.10. 2014)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Ruští hackeři využívají chybu ve Windows ke kyberšpionáži proti NATO a Ukrajině
Skupina ruských hackerů, která pravděpodobně pracuje pro Kreml, využívá chybu v operačních systémech Windows, aby mohla sbírat informace o NATO, ukrajinské vládě, americkém univerzitním výzkumu a dalších cílech významných pro národní bezpečnost USA. Ve své zprávě to uvádí bezpečnostní firma iSight Partners, která se zaměřuje na bezpečnost v kyberprostoru. Cílem ruských hackerů se v poslední době stala také polská energetická firma, západoevropská vládní agentura nebo francouzská telekomunikační firma. Skupina je podle iSight Partners aktivní nejméně od roku 2009.
„Tato aktivita odpovídá špionáži. Všechno nasvědčuje tomu, že se jedná o špionáž pro ruský národní zájem,“ uvedl ředitel iSight Stephen Ward. iSight Partners sleduje hackery od konce minulého roku a podařilo se jí nalézt chybu ve Windows s názvem “zero-day“.
Kam dál?
Hackeři napadli webové stránky NATO (17.3. 2014)
Zdroj: The Washington Post (USA)