Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo kompenzace pozůstalým Afgháncům nevyplatí

Vydáno 13.12.2013

Letoun F-15 během operace v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: PRT Lógar

Německo nevyplatí kompenzace pozůstalým Afgháncům

Německý soud zamítl žádost o vyplacení kompenzace, kterou podali pozůstalí po obětech tragického náletu stíhačky na dvě cisterny v Afghánistánu v roce 2009. Německý velitel Georg Klein, jenž přivolal americkou stíhačku, aby zasáhla dvě domněle odcizené cisterny s benzínem, podle soudu nejednal nedbale. Při incidentu údajně zahynulo 99 lidí, z toho 30 civilistů, nezávislé organizace na ochranu lidských práv však odhadují počet civilních obětí na 60 až 70. „Velitel provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Kunduz nezanedbal své povinnosti. Žádostí o zásah cisteren neporušil normy mezinárodního práva o ochraně civilistů,“ vyhodnotil soud v německém Bonnu.
 
„Správně identifikoval cisterny s benzínem jako vojenský cíl, neboť byly užitečné pro logistiku a případné útoky ze strany Tálibánu,“ stojí také ve zprávě. Počet obětí čtyři roky starého útoku vyvolal tehdy v Německu vlnu zděšení a donutil tehdejšího ministra obrany k rezignaci, neboť byl obviněn, že se nedlouho před volbami snažil zamaskovat skutečný počet obětí.

Kam dál?
Smrtící nálet na cisterny v Afghánistánu byl podle tajné zprávy přiměřený (30.9. 2009)

Zdroj: The News (Pákistán)

---

Bulharsko: NATO by se mělo připravit na dopady změny klimatu

Severoatlantická aliance by měla zaujmout jednotný přístup v otázce vlivu změn klimatu na vojenské operace, uvedl na workshopu organizovaném aliančním Centrem krizového managementu živelných katastrof ministr obrany Bulharska Ivan Ivanov. „Ohrožení zdraví, změny klimatu, nedostatek vody a zvyšující se potřeba energií budou ovlivňovat v budoucnosti bezpečnostní prostředí,“ upozornil Ivanov s tím, že takové změny budou mít zásadní dopady na plánování a operace NATO.

Bulharsko také identifikovalo ve své národní bezpečnostní a obranné strategii změnu klimatu jako klíčový faktor, který bude ovlivňovat bezpečnostní prostředí. Podle Ivanova doposud žádná země není schopna vypořádat se s komplexními problémy současnosti, jakým je právě změna klimatu. „Státy by měly monitorovat, vyhodnocovat a plánovat, jak snížit dopady klimatických změn,“ uvedl Ivanov a zdůraznil potřebu jednotného přístupu a sdílení znalostí v boji proti daným změnám.

Kam dál?
Změny klimatu přinesou hrozbu rychlejšího šíření chorob (11.1. 2011)

Zdroj: Focus (Bulharsko) 

---

Afghánistán chce dodávky zbraní od Indie dřív, než odejde NATO

Prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí se v Indii setkal s premiérem země Manmohanem Singhem, aby urychlil jednání ohledně dodávek vojenských helikoptér, tanků a zbraní pro dělostřelectvo, jež si Afghánistán od Indie vyžádal. Afghánistán, který podepsal dohodu o strategickém partnerství s Indií v roce 2011, se snaží, aby mu byla vojenská technika dodána ještě před tím, než se ze země v roce 2014 stáhnou jednotky NATO. „Indické investice v Afghánistánu, ať už v bezpečnostním či rozvojovém sektoru, jsou investicemi do bezpečnosti a rozvoje Indie,“ komentoval snahy Afghánistánu Ashraf Haidari z afghánského velvyslanectví v Indii.
 
Indie investovala v Afghánistánu v oblasti rekonstrukce a jiné pomoci již dvě miliardy dolarů, přičemž se také podílí na výcviku afghánských důstojníků. Dodávky zbraní nicméně zatím součástí pomoci Afghánistánu nebyly. Podle bývalého generála indické armády Gurmeeta Kanwala se Indie bojí dalšího zavlečení do afghánského konfliktu. Poskytnout by mu však mohla lehké helikoptéry, polní ambulance a nákladní vozidla, usuzuje Kanwal.

Kam dál?
Afghánistán si přeje od Indie tanky, dělostřelectvo i helikoptéry (21.11. 2013)

Zdroj: The National (SAE)

---

Čeští chemici se vrátili z Afghánistánu

Čeští chemičtí specialisté ukončili svoji misi v Afghánistánu. Stalo se tak po šesti letech, během kterých se v zemi vystřídalo patnáct jednotek. Ty se skládaly především z členů liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany. Jejich úkoly zahrnovaly nejrůznější činnosti od kontroly pitné vody pro alianční vojáky přes kontrolu připravenosti systému, který má varovat před zbraněmi hromadného ničení, až po výcvik afghánských chemických specialistů. Letos na podzim například jejich kurzem úspěšně prošlo šestnáct z jedenadvaceti afghánských vojáků.
 
Čeští vojáci pobývali v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002. Podíleli se například na ochraně letiště v Kábulu nebo nizozemské základny Hadrian. Do konce roku 2014 by počet českých vojáků měl klesnout na 150 ze současných více než pěti set. Po odchodu většiny zahraničních vojáků ze země na konci příštího roku bude jejich úkolem asistovat afghánským bezpečnostním složkám při opravě vrtulníků nebo výcviku specialistů.

Kam dál?
Čeští chemici vyškolili stovku afghánských specialistů (6.6. 2013)

Zdroj: Prague Post (Česká republika)

---

Předsedovi vojenského výboru NATO byl prodloužen mandát

Dánská vláda schválila prodloužení funkčního období Knuda Bartelse na pozici předsedy vojenského výboru Severoatlantické aliance. Během jednání vojenského výboru v Budapešti v září letošního roku armádní zástupci jednomyslně vyzvali generála Bartelse, aby zvážil šestiměsíční prodloužení svého mandátu. 

Bartels jejich žádost přijal s tím, že pokud dánská vláda prodloužení jeho mandátu schválí, tak bude pokračovat až do poloviny roku 2015. Na začátku prosince dánská váda s prodloužením mandátu souhlasila.

Kam dál?
NATO prodloužilo Rasmussenovi funkční období (12.12. 2013)

Zdroj: RTT News (USA)

dun, koc;