Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo chce vzdělávat slovenské důstojníky

Vydáno 05.11.2010
Německo chce vzdělávat slovenské důstojníky
Slovensko a Německo si pravděpodobně budou vzájemně vzdělávat vojenské důstojníky. Předběžně se na tom dohodli slovenský ministr obrany Ľubomír Galko a německý velvyslanec v Bratislavě Axel Hartmann. Šéf resortu ocenil možnost, kterou už německá strana nabídla v oblasti jazykové a odborné přípravy.

"Třicet vojáků, kteří se vzdělávali v Hamburku, dnes působí na různých pozicích ve strukturách NATO. Podobnou možnost rádi nabídneme Němcům i my," uvedl Galko. Velvyslanec Hartmann myšlenku spolupráce mezi oběma zeměmi ocenil a připomenul období znovusjednocení Německa, kdy mnoho jeho krajanů utíkalo do Rakouska přes Československo a Maďarsko. "Jsme vděční Čechům a Slovákům za to, jak se k našim lidem zachovali. I proto dnes rádi nabízíme tuto možnost," vysvětlil Hartmann.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR (Slovensko)

---

Experti NATO jednají o důsledcích rozpočtových škrtů
Odborníci Severoatlantické aliance a jejích členských zemí se sjeli do Prahy. Na dvoudenním setkání za zavřenými dveřmi budou diskutovat o tom, jak by mohlo NATO zůstat akceschopné, navzdory ztenčujícím se finančním prostředkům, které každoročně putují do obranných rozpočtů. Podle náměstka českého ministra obrany Jiřího Šedivého půjde o neformální schůzky, které se budou snažit analyzovat dopad rozpočtových škrtů na potenciál aliančních jednotek.

Čtěte také:
Britské škrty poškodí NATO, varuje Hillary Clinton
NATO zeštíhlí, sníží počet svých agentur

Zdroj: NATO, Forbes (USA)

---

Rasmussen přivítal britsko-francouzskou vojenskou dohodu
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen přivítal uzavření paktu o vojenské spolupráci mezi Velkou Británií a Francií. Smlouva je podle něj pro ostatní země příkladem jak posílit obranu a zároveň omezit náklady. Šéf NATO také podle svých slov věří, že Británie splní své vojenské závazky, včetně těch v Afghánistánu, a to navzdory nedávno představeným drastickým škrtům v obranných výdajích.

Generální tajemník mimo jiné připomněl, že Britové jsou jedni z mála, kteří plní neformální cíl pro obranné výdaje ve výši nejméně 2 % HDP.

Čtěte také:
Británie a Francie spolu budou spolupracovat ještě těsněji

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rumunsko nadále odmítá uznat Kosovo
Rumunsko nezmění svůj postoj k otázce uznání nezávislosti Kosova, "jelikož jde o princip", prohlásil tamní ministr zahraničních věcí Teodor Baconschi. Jednostranným aktem nelze z určitého území udělat nezávislý stát, sdělil ministr novinářům v Bukurešti. Podle Baconschiho nelze události vrátit zpět, ale jeho země doufá, že Bělehrad a Přiština budou schopny spolupracovat a přispět tak ke stabilizaci západního Balkánu.

Spolu se Španělskem, Řeckem, Slovenskem a Kyprem tvoří Rumunsko pětici členských zemí EU, které nezávislost Kosova neuznaly.

Čtěte také:
Westerwelle Srbsku: Berte nezávislé Kosovo jako realitu

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

O Náhorním Karabachu NATO jednat nebude
Návrh rezoluce o vyřešení konfliktu v Náhorním Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem byl stažen z agendy Parlamentního shromáždění NATO, uvedl šéf arménské delegace v tomto aliančním orgánu. Podle něj jsou rozhovory o konfliktu vedeny ve formátu tzv. minské skupiny pod patronací OBSE a Arménie již dříve požádala, aby se NATO vzdalo plánů projednávat tuto problematiku ve svých strukturách.

Minská skupina, v níž krom znesvářených stran zasedají Spojené státy, Rusko a Francie, byla vytvořena v roce 1992 ve snaze umožnit mírové řešení sporu.

Čtěte také:
Ruští vojáci v Arménii zůstanou do roku 2044

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz