Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo a Francie vytvoří společnou letku Herculesů

Vydáno 21.04.2017

Transportní letoun C-130 Hercules rakouského letectva. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Německo a Francie vytvoří společnou letku Herculesů

Německé a francouzské letectvo budou společně provozovat letku nákladních letadel C-130 Hercules. Shodli se na tom německá ministryně obrany Ursula von der Leyen a její francouzský protějšek Jean-Yves Le Drian na schůzce v Berlíně. Základna umístěná ve francouzském Évreux bude v provozu od roku 2021 a bude na ní sloužit šest německých a šest francouzských pilotů.

Kam dál?
Německé a francouzské síly nakoupí 12 amerických letadel Hercules (12.4. 2017)

Zdroj: Wirtschafts Woche (Německo)

---

Bundeswehr se zaměří na obranu vlasti a spojenců v NATO

Německá armáda se v budoucnu zaměří místo na zámořské operace na národní bezpečnost v rámci Severoatlantické aliance. V roce 2011 naopak měnil svoji strukturu tak, aby lépe vyhovovala nárokům na nasazení v zahraničních misích, například v Afghánistánu.

Navrhovaná strategie připravuje Bundeswehr na ochranu hranic Aliance nejen na zemi, ve vzduchu nebo ve vodě, ale i v kyberprostoru a vesmíru.

Kam dál?
Německo: Schulz zpochybňuje obranné cíle NATO (11.4. 2017)

Zdroj: IHS Jane ́s Defence (Německo)

---

Švédsko varuje Rusko zvyšováním své bezpečnosti

Švédský předseda vlády Stefan Löfven varoval ruského prezidenta Vladimira Putina, že v případě útoku na Švédsko zaplatí Rusko vysokou cenu. Švédsko, které není členem Severoatlantické aliance, ale je členem aliančního programu Partnerství pro mír od roku 1994, v poslední době zvyšuje rozpočet na obranu právě kvůli obavám z Ruska. Löfven navštívil švédský ostrov Gotland, na němž kvůli jeho strategické poloze od loňského září působí švédští vojáci.

V posledních měsících provedla švédská armáda několik cvičení, trénovali mimo jiné i ničení nepřátelských lodí přibližujících se k jejich břehům. „Je skvělé, že máme prostředky na ničení lodí z pevniny,“ prohlásil švédský ministr obrany Peter Hultqist.

Kam dál?
Švédsko znovu zavede povinnou vojenskou službu (3.3.2017)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Itálie vyhoví Trumpovu požadavku na zvýšení obranného rozpočtu

Italský předseda vlády Paolo Gentiloni slíbil větší podíl na financování Severoatlantické aliance při setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Závazek dodržíme,“ prohlásil Gentiloni, „jsme zvyklí dodržovat, co slíbíme.“ Ale zároveň dodal: „Navyšování bude postupný proces vzhledem k italským omezením týkajícím se rozpočtu.“

Americký prezident Trump se snaží přimět členské země NATO, které nesplňují hranici dvou procent HDP na obranný rozpočet, k navýšení financování armády. V současné době cíl 2 % HDP splňuje pět členských zemí NATO.

Kam dál?
Trump slibuje podporu pro NATO, ale spojenci musí platit spravedlivý podíl (1.3. 2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

V Mali je příliš horko pro německá obrněná vozidla

Prašné prostředí a neustálé horko udělaly z poloviny německých obrněných aut nasazených v Mali na misi MINUSMA auta nepojízdná. Potřebné náhradní díly se ještě na základnu Camp Castor ve městě Gao nepodařilo dopravit. „Splnění mise je zaručené, povětrnostní podmínky nasazení však pravidelně dávají naší technice co proto,“ prohlásil německý důstojník nasazený v Mali.

Německá útočná helikoptéra Tiger, taktéž nasazená v Mali, má jako nejvyšší teplotu, ve které může operovat, 43,26 stupně Celsia. V africkém Mali se v příštích týdnech předpokládá denní teplota mezi 43-45 stupni Celsia. Ani vrtulníky Tiger tedy nejspíš nebudou schopny operačního nasazení.

Kam dál?
Německo začalo s přesunem bojových vrtulníků do Mali (16.3. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

oko; natoaktual.cz