natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německá ministryně obrany usiluje o vlaky pro vojáky zdarma

  13. srpna 2019  23:15

  Nástup německých a belgických vojáků po příjezdu do Litvy | foto: Alfredas Pliadis / Ministerstvo obrany Litvy

  Německá ministryně obrany usiluje o vlaky pro vojáky zdarma

  S Deutsche Bahn (DB) se snažím rychle dohodnout ohledně cestování zdarma pro vojáky bundeswehru, uvedla německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer.

  „Chceme rychlé řešení, aby každý s uniformou a služebním průkazem mohl cestovat po dráze zdarma,“ sdělila ministryně pro stanici ZDF. Umožnit cesty vlakem zdarma představuje pouze „minimum“, vzhledem k velké zodpovědnosti vojáků bundeswehru spojené s jejich službou, poznamenala ministryně. Jednání s DB ohledně této iniciativy ovšem uvázla na mrtvém bodě, oznámil dříve týdeník Der Spiegel.

  Kam dál?
  Německé ministerstvo obrany přiznává velké výdaje na poradce (9.8. 2019)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Inspekce odhalila nedostatky ve výcviku afghánských leteckých návodčích

  Afghánští letečtí návodčí (ATAC), vycvičení Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí, neumí navést přesný shoz materiálu a postrádají schopnost řádně koordinovat útočné mise afghánských vzdušných sil, zjistil úřad generálního inspektora Pentagonu.

  Tato skutečnost zvyšuje riziko civilních obětí a střelby do vlastních řad, dodává inspekce. Spojenci „neměli ani podrobnou osnovu výcviku afghánských styčných leteckých důstojníků pro zaměřování leteckých útoků“ a nesledovali efektivitu náletů koordinovaných Afghánci, odhalila inspekce.

  Osnovy výcviku již byly přepracovány, reagovalo alianční letecké velitelství v Afghánistánu. Současný výcvik zaměřování nicméně odpovídá „přivolávání náletů v těsné blízkosti spřátelených sil a brání střelbě do vlastních řad a civilním obětem,“ odmítlo velitelství závěr inspekce.

  Kam dál?
  V roce 2019 zapříčinily afghánské síly a spojenci většinu civilních obětí (30.7. 2019)

  Zdroj: Military (USA)

  ---

  NATO s izraelským námořnictvem simulovalo zásah po zemětřesení

  Příprava na velice silné zemětřesení byla hlavním cílem cvičení vedeného izraelským námořnictvem. Manévrů Mighty Waves se zúčastnily námořní síly deseti dalších zemí, včetně jednotek USA a dalších zemí Severoatlantické aliance.

  Scénář simuloval zemětřesení, jaké by si mohlo vyžádat 200 000 životů, zničit na 250 000 domů, vyřadit z provozu klíčovou infrastrukturu a zasáhnout životy více než 3 milionů lidí. Izrael zorganizoval cvičení poté, co jeho síly pomáhaly s následky katastrofálního zemětřesení na Haiti v roce 2010.

  Kam dál?
  V globálním žebříčku vojenské síly si Izrael pohoršil (12.8. 2019)

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  USA vyšetřují smrt mariňáka v Iráku

  Příčinou úmrtí amerického vojáka v Iráku by mohla být střelba do vlastních řad, armáda Spojených států případ vyšetřuje, uvedli představitelé ministerstva obrany.

  V době úmrtí byl seržant Scott Koppenhafer součástí týmu jednotek USA a Iráku, které prováděly operaci v irácké provincii Nineveh proti cíli podezřelému z napojení na organizaci Islámský stát, dodali představitelé. Dle prvních zpráv přisuzoval Pentagon smrt prvního amerického vojáka v Iráku za letošní rok „nepřátelské palbě z ručních palných zbraní.“

  Kam dál?
  Nový Zéland odmítá prodloužit setrvání svých jednotek v Iráku (6.8. 2019)

  Zdroj: Wall Street Journal (USA)

  ---

  Kanadská armáda zakazuje tetování s urážlivou a sexuální tematikou

  Příslušníci kanadské armády jsou varováni před pořizováním jistých druhů tetování –mezi taková spadají například díla, která by mohla být považována za diskriminační nebo mají vysloveně sexuální tematiku. Varování obsahuje nové nařízení uvádějící podrobný popis přijatelných tetování.

  Jedná se o součást snah armády o potlačení sexuálního zneužívání a nesnášenlivosti v ozbrojených silách. Nová pravidla nicméně způsobila zmatek mezi některými vojáky, kteří již tetování mají. V těchto případech může být způsobilost tetování konzultována s velícím důstojníkem, uvedla mluvčí kanadské armády.

  Kam dál?
  Zpráva: Stížnosti žen a menšin v britské armádě jsou skutečně znepokojivé (7.8. 2019)

  Zdroj: City News (Kanada)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media