Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Austrálie vylučuje rozmístění raket USA na svém území

7. srpna 2019  15:18
Transportní letoun C-130H australského letectva. | foto: U.S. Air Force / Tech Sgt. Michael R. Holzworth

Austrálie vylučuje rozmístění raket USA na svém území

Po rozhovorech s nejvyššími americkými představiteli obrany a diplomacie vyloučila Austrálie možnost rozmístění pozemních střel Spojených států na svém území.

„O nic takového jsme nebyli požádáni, ani jsme tento krok nezvažovali,“ uvedl předseda australské vlády Scott Morrison. Austrálie tuto myšlenku zavrhla krátce poté, co USA oznámily svůj záměr rozmístit v Asii střely středně dlouhého doletu – tento krok je obecně považován za snahu o zadržení Číny.

Kam dál?
USA rozhodly o prodeji tanků a raket Tchaj-wanu (10.7. 2019)

Zdroj: Military (USA)

---

Napjaté vztahy Západu s Íránem zvyšují tlak na Austrálii

Severoatlantická aliance bude bedlivě sledovat Perský záliv, uvedl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. V zájmu stabilizace napjatých vztahů s Íránem se pod rostoucí tlak ke vstupu do koalice vedené Spojenými státy dostává Austrálie, píše deník The Australian. Členské státy NATO jsou „znepokojeny“ aktivitami Íránu v zálivu a nevylučují spojení svých snah o ochranu regionu, prohlásil Stoltenberg v Sydney.

„Jednoznačně zde máme suverénní zájmy. Vzhledem ke skutečnosti, že 15-20 % naší ropy proplouvá skrze Hormuzský průliv, do rozhodnutí nebudeme tlačeni,“ prohlásila australská ministryně obrany Linda Reynolds a zdůraznila zájem země na vstupu do globální koalice vedené USA, která usiluje o ochranu plavby v Perském zálivu.

Kam dál?
Austrálie podepíše partnerství s NATO (6.8. 2019)

Zdroj: The Australian (USA)

---

Rusko vybuduje v Bosně novou vojenskou základnu

Vybudujeme novou vojenskou základnu v Bosně a Hercegovině, oznámila Moskva. Tento krok vnímá coby jasnou známku prohlubujících se vztahů prezidenta Vladimira Putina s bosenskými Srby korespondent deníku Die Welt Boris Kalnoki.

Jedná se o ukázku „rozhodnosti“ v regionu, dodává Kalnoki. Srbsko spoléhá na Rusko, zemi, která na Ukrajině prokázala rozhodnost při rozšiřování své sféry vlivu ozbrojenou silou – rozhodnutí je součástí obecného zbrojení ve východní a střední Evropě, domnívá se Kalnoki.

Minulý týden darovalo Rusko Srbsku šest stíhaček Mig-29, 30 tanků a 30 obrněných vozidel.

Kam dál?
Rumunsko zablokovalo ruskou dodávku vojenského vybavení pro Srbsko (29.7. 2019)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Kanadská důstojnice je první ženou ve funkci velitele námořní skupiny NATO

Věřím, že mé jmenování do vedení flotily Severoatlantické aliance inspiruje více mladých lidí ke vstupu do ozbrojených sil, uvedla komodorka Josee Kurtz sloužící u kanadského námořnictva 31 let.

Kurtz se ujala velení druhé Stálé námořní skupiny NATO v polovině června, skupina je jednou ze čtyř provozovaných Aliancí. „Domnívám se, že rozhodnutí vysílá jasný signál mladší generaci lidí, kteří se rozhodují pro vojenskou kariéru, ať už ženy, muži či jakákoliv menšinová skupina,“ dodává Kurtz.

Kam dál?
Rusko při cvičeních zkouší odhodlání NATO, říká kanadská velitelka (1.8. 2019)

Zdroj: National Observer (Kanada)

---

Zpráva: Stížnosti žen a menšin v britské armádě jsou skutečně znepokojivé

„Nepřiměřený“ počet žen a příslušníků etnických menšin sloužících v armádě podává vnitřní stížnosti, uvedli britští poslanci. Počet stížností, které často uvádějí diskriminaci, šikanu a obtěžování, představují „vážný problém“, sděluje zpráva sněmovního (House of Commons) Výboru pro obranu.

Někteří se rozhodli stížnost nepodávat vzhledem k „nedůvěryhodnému“ systému stížností. Výbor dále upozornil na nepřijatelně pomalé vyřizování případů. Přepracováním procesu se budeme zabývat, sdělilo ministerstvo obrany.

Kam dál?
Americká armáda studuje extrémně fyzicky zdatné ženy (31.7. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)
 

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.