Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německá kancléřka kritizuje debatu o ISAF

Vydáno 19.02.2008

Německá kancléřka kritizuje debatu o ISAF
Německá kancléřka Angela Merkel vyjádřila v pondělí své znepokojení nad postojem některých spojenců v NATO k Afghánistánu a zároveň kritizovala kábulskou vládu, že nedokáže vyjádřit, co přesně očekává od mezinárodního společenství.

„Jsem znepokojena současnou debatou v NATO. Před několika málo lety jsme rozhodli o dělbě práce mezi partnery v NATO,“ prohlásila Merkel s poukazem na 3 300 německých vojáků na relativně mírném severu Afghánistánu. Nyní není podle kancléřky čas na změnu v rozdělení úkolů. Spíše kontinuita a stabilita jsou zapotřebí, aby daly Afgháncům pocit bezpečí. „My jen nekopeme studny a nestavíme domy; máme také vojenskou misi,“ tvrdí Merkel.

Vyjádření kancléřky jsou adresována schůzce německé vládní koalice, která má projednat návrh na prodloužení mandátu německých sil v Afghánistánu ze současných dvanácti měsíců na osmnáct. Nový mandát by měl začít platit od podzimu. Merkel řekla, že velikost kontingentu by se do podzimu neměla měnit.

Čtěte také:
Berlín popřel, že plánuje posílení svých jednotek v Afghánistánu

Zdroj: Financial Times (Velká Británie) 

---

Nezávislé Kosovo rozdmýchává spor Číny a Tchaj-wanu
Nezávislé Kosovo se stalo centrem diplomatického rozkolu mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem. Pekingské ministerstvo zahraničí útočí na prohlášení Tchaj-wanu, které vítá nezávislost bývalé srbské provincie, poukazujíce na to, že samosprávný ostrov nesplňuje kritéria pro uznávání jiných států. „Všem je známo, že Tchaj-wan jako součást Číny nemá právo a kvalifikaci provádět takzvané uznání,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva Liu Jianchao.

V pondělí vydal tchajwanský ministr zahraničí prohlášení, v němž se praví, že „Tchaj-wan je členem mezinárodního společenství, které miluje a chrání demokracii, a vláda je nadšená, že kosovský lid se může těšit z užívání plodů nezávislosti, demokracie a svobody.“

Čína, která měla úzké vztahy s jugoslávskou vládou Slobodana Miloševiče, již vyjádřila „hluboké znepokojení“ nad vyhlášením kosovské nezávislosti. Peking se obává, že Tchaj-wan by jednou mohl podobným způsobem jednostranně vyhlásit nezávislost, proti čemuž je pevninská vláda připravena čelit i vojenskou silou.

Čtěte také:
Čína se kvůli Kosovu bojí o mír na Balkáně

Zdroj: The Standard (Hong Kong)

---

V Kosovu je klid, hlásí NATO
Podmínky v Kosovu jsou po vyhlášení nezávislosti klidné a v současnosti není potřeba posilovat mírové síly, které čítají sedmnáct tisíc vojáků.

„Dnes byl docela klid,“ řekl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě John Craddock a dodal, že NATO drží jeden rezervní prapor v pohotovosti. „Dosud jsem je nepovolával, ani sem nebyl osloven, abych aktivoval jakékoli jiné zálohy,“ řekl Craddock.

Craddock také ujistil, že NATO v Kosovu zůstane na základě rezoluce Rady bezpečnosti 1244, navzdory tomu, že Rusko a Srbsko tvrdí, že kvůli odtržení provincie nemůže nadále platit.

Čtěte také:
NATO vyzývá k umírněnosti v Kosovu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Norové zůstanou v Afghánistánu dalších sedm let
Norská ministryně obrany Anne-Grete Stroem-Erichsen nevěří, že by norské jednotky v Afghánistánu mohly být staženy dříve než za sedm let. Je to poprvé, co ministryně obrany zveřejnila konkrétní odhad, kdy by mohla být norská účast v Afghánistánu ukončena. Při tom upozornila, že NATO se nesmí stáhnout, dokud afghánská armáda nebude plně funkční.

Afghánská armáda v současnosti čítá 40 tisíc mužů a ministryně odhaduje, že je zapotřebí tento počet alespoň zdvojnásobit. Norsko má nyní v Afghánistánu pět set vojáků.

Čtěte také:
Norsko chce novou strategii NATO pro Afghánistán

Zdroj: The Norway Post (Norsko) 

---

Nová ofenziva NATO v Afghánistánu
Více než tisíc afghánských, amerických a holandských vojáků se účastní nové ofenzivy proti Talibanu v provincii Uruzgan. Operace probíhá v oblasti kolem města Deh Rawod, která v minulých měsících padla do rukou Talibanu. Od té doby tisíce Afghánců opustily region.

Současná ofenziva se jmenuje „Patan Ghar“ a zaměřuje se na území kolem města Deh Rawod, které se od září postupně dostávalo do rukou Talibanu a zahraničních mudžáhedínů z Čečenska a Uzbekistánu. Celkový počet vojáků ISAF, kteří se akce zúčastnili, dosahuje osmi set a zapojeno bylo také více než pět set afghánských vojáků a policistů.

Operace Patan Ghar nemá za úkol jen vyhnat povstalce, ale má se hlavně zabývat zajištěním dlouhodobé stability, tvrdí mluvčí holandských ozbrojených sil Robin Middel. „V Afghánistánu není takovým problémem porazit Taliban, ale daleko více udržet bezpečnost. A to je podstatou této operace,“ řekl.

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)  

 

tku natoaktual.cz