Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Němci mají jasno: V Afghánistánu jde o válku

Vydáno 11.05.2010

Němci mají jasno: V Afghánistánu jde o válku
Německo je v Afghánistánu zapojeno do "vnitrostátního ozbrojeného konfliktu", píše se v posudku německých federálních žalobců zabývajících se případem aliančního náletu v afghánské provincii Kundúz, během něhož zahynulo mnoho civilistů.

Němečtí vojáci v Afghánistánu bojují už osm let, avšak obyvatelé největšího evropského státu si plné důsledky uvědomovali jen pomalu. Podporovali je v tom i politici, kteří roli Německa ve válkou zmítané jihoasijské zemi popisovali termínem "stabilizační mise". Nyní je podle expertů je situace z právní stránky zcela vyjasněná, čemuž odpovídá i postoj německého ministra obrany Karla Guttenberga, který dnes již otevřeně hovoří o tom, že Německo je v Afghánistánu ve válce.

Čtěte také:
Německá kancléřka hájí vojenskou účast v ISAF

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

---

Ruská Černomořská flotila: Drahý špás?
Po ratifikaci rusko-ukrajinské smlouvy prodlužující pronájem ruské základny v ukrajinském přístavu Sevastopol přichází na řadu otázka modernizace ruské Černomořské flotily, jejích nákladů a schopnosti státu ji vůbec provést.

Podle expertů budou potřeby modernizace vycházet z cílů, které ruská válečná plavidla na Krymu mají. Dnes má Černomořská flotila dva hlavní úkoly. Tím prvním je zajistit ruskou dominanci na Černém moři, a tím i bezpečnost jižních hranic, k čemuž stačí relativně malé skupiny lehkých lodí podporovaných pobřežními raketovými systémy a vzdušnými silami. Druhým posláním flotily je však projekce síly ve Středozemí a v Indickém oceánu, daleko od ruských hranic, což vyžaduje velké koráby s patřičným vybavením.

Pokud má Rusko i nadále s Černomořskou flotilou stejné ambice, bude muset do nových a oprav starých plavidel v příštích 10-12 letech investovat kolem šesti miliard dolarů, tvrdí Igor Korotčenko z ruského ministerstva obrany. První nové ruské bitevní lodě by se na Černém moři měly objevit již příští rok.

Čtěte také:
Analýza: Budoucnost Sevastopolu s Černomořskou flotilou? Obchod

Ukrajinská opozice chtěla zablokovat dohodu o Sevastopolu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Na vytlačení Talibanu z Kandaháru mají vojáci 7 měsíců
Ofenziva aliančních a vládních jednotek, jejímž cílem je vyhnání Talibanu z afghánského Kandaháru, musí být úspěšně zvládnuta do konce roku, aby tak byly maximálním způsobem využiti nově nasazení vojáci a dokud trvá politická jednota, uvedli v rozhovoru pro deník The Times alianční velitelé a západní diplomaté.

"Naším úkolem je do konce letošního roku prosadit nezvratný trend směřující k vítězství," prohlásil Frederick Hodges, šéf amerických operací v jižním Afghánistánu. "Už nikdy nebudeme mít takové schopnosti, jako v letos v létě. Už nikdy na tom nebude lépe než teď," komentoval nastávající osudové měsíce v devět let trvající válce s povstalci Hodges.

V rámci operace Hamkari bude nasazeno bezprecedentní množství afghánských a zahraničních vojáků a policistů. Vojenská část operace začne vytvořením 32 opěrných bodů kolem města Kandahár, na každém vstupu do něj a podél všech nejdůležitějších silnic v provincii. Poté se společné oddíly pokusí o vyčištění tří odlehlých okrsků ovládaných Talibanem.

NATO však musí spěchat, jelikož na konci roku počet nasazených vojáků začne klesat, nizozemské síly se stáhnou úplně. V listopadu se politická pozornost ve Washingtonu soustředí na volby do Kongresu a kritici prezidenta Obamy mu připomenou jeho slib začít stahovat americké vojáky v roce 2011.

Čtěte také:
Afghánci mají strach z ofenzivy v Kandaháru
Přípravy na operaci v Kandaháru v plném proudu

Zdroj: The Australian (Austrálie) 

---

Afghánci jsou stále častěji obětí přestřelek s vojáky NATO
Počet případů střelby na afghánské civilní obyvatelstvo ze strany amerických a aliančních jednotek v konvojích a na kontrolních stanovištích letos prudce vzrostl a stal se nejčastější příčinou civilních ztrát a zranění způsobených zahraničními vojáky.

Dramatické zvýšení výskytu těchto incidentů už vojenské velitele donutilo vydat nové směrnice chování v kritických situacích, které zahrnují i zprostředkování pomoci u kmenových starších ve snaze zabránit přestřelkám. Jen letos během nich přišlo o život 28 lidí a 43 jich bylo zraněno, což dohromady tvoří 42 % veškerých civilních ztrát a zranění afghánského obyvatelstva za dosavadních 5 měsíců.

Nedávný průzkum, který si alianční jednotky nechaly vypracovat mezi 2000 obyvateli Kandaháru, ukázal, že Afghánci nyní alianční konvoje považují za stejně nebezpečné jako improvizovaná výbušná zařízení u silnic, a dokonce za více nebezpečné než kontrolní stanoviště Talibanu.

Čtěte také:
Gates: Civilní oběti ohrožují úspěch v Afghánistánu

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Experti: Ochrana mezinárodní bezpečnosti vyžaduje nové přístupy
Bruselský think-tank Security & Defence Agenda (SDA) a společnost IBM zveřejnily výsledky vůbec první internetové brainstormingové diskuze věnované výzvám mezinárodní bezpečnosti. Zpráva SDA, kterou autoři předali Evropské unii a Severoatlantické alianci, je výstupem z pětidenní debaty, v jejímž rámci se tisíce diplomatů, vojenských odborníků a vládních činitelů vyjadřovaly k široké škále témat, od připravenosti na krize přes lidská práva až po nastupující světové mocnosti.

Hlavními doporučeními, které autoři zprávy představitelům evropských institucí adresovali, byly potřeba bližší spolupráce mezi NATO a EU, a větší zainteresovanost civilních složek společnosti na činnosti ozbrojených sil s cílem ochránit mezinárodní bezpečnost. Zpráva dále mimo jiné uvádí, že NATO by mělo vytvořit svoji vlastní civilní divizi, která by měla na starosti nevojenské aspekty operací.

"Nalezení praktických odpovědí na dnešní bezpečnostní výzvy vyžaduje nové myšlení a spolupráci na mezinárodní úrovni," komentoval vydání zprávy šéf SDA Giles Merritt. Internetová diskuze podle něj posloužila jako debatní fórum, v němž se rodí nové nápady, a to v době, kdy EU i NATO hledají své místo v globální bezpečnostní architektuře.

Čtěte také:
Veřejnost diskutovala o budoucnosti NATO a EU

Zdroj: PR Newswire (USA) 

vtr natoaktual.cz