Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nechoďte do práce v uniformě, varují britské vojáky kvůli incidentům

Vydáno 04.08.2016

Britští vojáci během cvičení. Ilustrační foto. | foto: DVIDS

Nechoďte do práce v uniformě, varují britské vojáky kvůli incidentům

Britští vojáci dostali po dvou pokusech o únos lidí v uniformě doporučení, aby do práce chodili v civilním oblečení a do uniformy se převlékli až na základně. Poslední pokus o únos proběhl u jedné z největších základen na území Velké Británie, na základně Aldershot, policie nyní hledá dva podezřelé muže.

První útok se stal u základny RAF Marham v Norfolku, dva muži nožem napadli pilota a chtěli ho naložit do auta, pilot se naštěstí ubránil. Na základnách nyní také navyšují bezpečnostní opatření.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Státy NATO musí víc investovat do obrany, připomíná SACEUR

Alianční spojenci musí vynakládat více prostředků na svoji obranu, nabádá spojence vrchní velitel sil Severoatlantické aliance (SACEUR) a amerických jednotek v Evropě generál Curtis Scaparrotti. Hranice dvou procent HDP dosáhlo pouhých pět států z 28. „Každý stát Aliance měl vynakládat dvě procenta HDP na svoji obranu, a z toho 20 % na modernizaci. Je to velmi důležité, bez toho nedokážeme držet krok s modernizací ruské armády,“ doplnil Scaparrotti.

Jeho slova tak zčásti kopírují tvrdá vyjádření republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa o NATO, fundamentálně je mezi nimi ovšem velký rozdíl. Zatímco Trump je k Alianci velmi kritický, Scaparrotti vidí budoucnost NATO ve více pozitivním světle, stojí za klíčovými závazky jednoty Aliance a ohledně financí dodává, že 22 států v současnosti rapidně navyšuje své výdaje na obranu.

Zdroj: Military.com (USA)

---

Pentagon pozastaví finanční pomoc Pákistánu ve výši 300 milionů dolarů

Na žádost amerického ministra obrany Ashtona Cartera pozastavují Spojené státy vojenskou pomoc Pákistánu ve výši 300 milionů dolarů, důvodem je nedostatečné potírání Haqqaniho sítě. Tato odnož Tálibánu je totiž největším trnem v oku Spojených států, Haqqaniho síť útočí na Američany a spojence v Afghánistánu a má na kontě řadu nejničivějších útoků.

Přerušení pomoci je velkou ránou pro armádu Pákistánu, pro níž představovala finanční pomoc významnou položku v rozpočtu. Od roku 2002 získal Pákistán skrze program 14 miliard dolarů. Zároveň jde o další krok ve zhoršujících se vztazích mezi Washingtonem a Islámábádem. Američané jsou frustrovaní pákistánským nedostatečným potíráním teroristických aktivit na vlastním území, naopak se nezřídka objevují hlasy, podle kterých lze najít spojení mezi pákistánskými zpravodajskými složkami či armádou a militantními skupinami, a to včetně Haqqaniho sítě.

Kam dál?
Udeřili jsme na vůdce Talibanu, oznámila americká armáda (22.5. 2016)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Trump mimoděk připomněl paradox jaderných zbraní

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump při přemýšlení o jaderných zbraních došel k otázce, proč by se měl omezovat a jaderné zbraně nepoužít. Kontroverzní poznámka podle některých odhalila paradox, který provází státníky po celou jadernou éru. Jaderné zbraně se produkují ve velkém množství, vynakládají se na ně astronomické prostředky a přitom pravděpodobně nebude nikdy zapotřebí je použít.

„Pokud je máme, proč je nepoužijeme,“ ptá se Trump. Odpovědí mohou být výroky bývalého prezidenta Dwighta Eisenhowera, podle kterého by bylo použití příliš destruktivní. „Nesmíme vést tento typ války. Na světě není tolik buldozerů, které by dokázaly v případě užití jaderných zbraní shrnout všechna ta mrtvá těla z ulic,“ připomíná Eisenhower. Nová britská premiérka Theresa May dodává, že hlavní důvod jaderných zbraní tkví v odstrašení. „Naši nepřátelé si musí být vědomi, že jsme připraveni bomby použít,“ obhajovala odstrašení May.

Kam dál?
Ano ponorkám. Britové rozhodli o obnově jaderného odstrašení (18.7. 2016)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Japonsko: nová ministryně obrany se nestačí otáčet, problémy dělá Čína i KLDR

Nová zpráva japonského ministerstva obrany vyjadřuje „hluboké znepokojení“ nad čínskými aktivitami v Jihočínském moři a vynucováním jejich požadavků na sporné území. „Čína se snaží naplnit unilaterální požadavky bez jakéhokoliv kompromisu,“ píše se ve zprávě.

Agresivní chování nicméně není pouze výsadou Číny. Jen několik málo hodin před tím, než se své funkce chopila nová japonská ministryně obrany Tomomi Inada, dopadla do japonských vod severokorejská raketa. Takovýto incident se stal poprvé, Pchjongjang ovšem často provokativně demonstruje sílu testováním zbraňových systémů.

Kam dál?
Americký bombardér přelétl nad Koreou. Pentagon chce odstrašit Sever (11.1. 2016)

Zdroj: Reuters(USA),Japan Today(Japonsko)

mad; natoaktual.cz