Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Zrušte omezení svých jednotek v Afghánistánu

Vydáno 25.10.2006

NATO: Zrušte omezení svých jednotek v Afghánistánu
Vrchní velitel Severoatlantické aliance generál James Jones žádá jednotlivé členy aliance, aby zrušili svá opatření limitující nasazení vojsk v Afghánistánu. Generál Jones zaslal všem 26 členům NATO dopis, ve kterém vyjmenovává největší problémy současných podmínek nasazení. „Poskytnout jednotky a omezit je různými limity není dostatečné a nedovoluje našim vojákům být efektivní. Limituje to naše velitele. V Afghánistánu se nám nedaří tak špatně, ale potřebujeme být ještě lepší,“ řekl generál Jones.

Podle Jonese existuje propojení mezi neochotou jednotlivých zemí plně se zapojit do bojových akcí v Afghánistánu a neúspěchem v protidrogovém boji. Minulý týden zveřejnila OSN hodnotící zprávu o produkci opia v Afghánistánu. Oproti minulému roku se zvýšila produkce opia o 59% a plocha, kde se nyní opium pěstuje se od roku 2000 více než zdvojnásobila.  

Čtěte také:
OSN vyzývá NATO k boji proti afghánským narkobaronům

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

NATO: Vztahy s Izraelem musí zůstat pevné
„Izraelsko-palestinský konflikt nesmí nabourávat spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Izraelem,“ řekl náměstek generálního tajemníka pro politické záležitosti a bezpečnostní politiku Patrick Hardouin. Jeho připomínka přišla chvíli poté, co představitelé NATO a Izraele podepsali Individuální program spolupráce, který vytvořil právní rámec pro spolupráci mezi NATO a Izraelem v oblastech jako např. sdílení informací, ochrana před zbraněmi hromadného ničení atd. Izrael se stal prvním státem, který podobnou dohodu s NATO uzavřel. Je to další krok v transformaci aliance po útocích z 9. září 2001.  

Představitelé Izraele přivítali těsnější propojení s NATO, k plnému začlení do struktur aliance se však staví skepticky. Podle izraelského experta Dana Schueftana by to negativně ovlivnilo izraelskou bezpečnost, protože by musel svým partnerům poskytnout informace o svých strategických schopnostech a to by ohrozilo izraelský stát.

Čtěte také:
Izrael podpoří protiteroristické hlídky NATO
Tisková zpráva NATO

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

NATO své jednotky do Súdánu nepošle
Severoatlantická aliance nevyšle své jednotky do Súdánu, řekl to americký vyslanec v Súdánu Andrew Natsios. Podle Natisiose se postoj USA k problému v Dárfúru nemění. Cílem je zlepšit humanitární situaci, zastavit konflikt v zemi a návrat uprchlíků domů. Natsios také řekl, že nikdy žádný plán na vyslání vojáků NATO neexistoval, NATO pouze zajišťuje logistickou podporu mírovým jednotkám Africké unie v Dárfúru.

Súdánská vláda souhlasila s vysláním mírových jednotek pod vedením Africké unie, ale odmítla návrh OSN, že by současné mírové jednotky nahradily mnohem silnější mezinárodní síly. Podle Chartúmu je to porušení státní suverenity a snaha získat přístup k nalezištím ropy. Postoj Súdánu podporuje i jeho severní soused Egypt.

Čtěte zvláštní přílohu:
Pomoc NATO v Dárfúru

Zdroj: Sudan Tribune (Súdán)

---

NATO a Rusko společně cvičení u Říma
Záchranáři ze zemí NATO, Ruska, Rakouska a Chorvatska společně trénují v Itálii. Cílem cvičení je vyzkoušet si společné záchranné akce při útoku radioaktivním materiálem včetně tzv. špinavé bomby. „Jako první vždy zasahují záchranné týmy postižené země, ale v případě nedostatku vybavení nebo lidí může NATO zmobilizovat dodatečné kapacity,“ řekl Evert Somer, mluvčí NATO pro plánování civilních krizí. Předchozí dvě společná cvičení proběhla v Rusku a záchranáři na nich trénovali zásah proti biologickým a chemickým zbraním.

Zdroj: Serbianna (USA)

---

Norská vláda kritizována za neochotu poslat vojáky do Afghánistánu
Norská středolevicová vláda se dostala pod palbu kritiky ze strany opozice v parlamentu za to, že nevyšle posily do Afghánistánu. Vláda minulý týden odmítla vyhovět požadavku NATO vyslat další vojáky do Mezinárodních asistenčních a stabilizačních sil (ISAF) v Afghánistánu.

Vláda se brání tím, že do Afghánistánu už poslala kontingent 518 vojáků, což činí Norsko jedním z největších přispěvovatelů vzhledem k velikosti norské populace a není vyloučeno, že v budoucnu se počet vojáků ještě zvýší. Opozice obviňuje vládu, že za rozhodnutím neposlat do Afghánistánu posily stojí její domácí politické problémy.

Čtěte také:
Norská levice zablokovala vyslání posil do Afghánistánu
Norsko nevyšle vojáky do Afghánistánu
USA a NATO chtějí od Norska větší vojenskou pomoc
Norští vojáci v Afghánistánu bojovat nebudou

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

jak natoaktual.cz