Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO znepokojují íránské zbraně v Afghánistánu

Vydáno 23.05.2008

NATO znepokojují íránské zbraně v Afghánistánu
V posledních dvou letech se do Afghánistánu dostaly ve značném množství zbraně z Íránu, což dělá značné starosti Severoatlantické alianci. Znamená to totiž, že Afghánistán a jednotky ISAF musí bojovat na dvou frontách, když Taliban může též využívat pákistánské příhraniční území jako své útočiště.

Pákistán zůstává největším vnějším bezpečnostním problémem pro NATO, neboť Taliban a al-Káida se mohou na jeho území přeskupit, znovu vyzbrojit a zregenerovat. Ale hrozby z Íránu také narušují úsilí o přebudování Afghánistánu. "Víme, že zbraně íránského původu se ve značném množství objevují v Afghánistánu, a to nás velmi znepokojuje," řekl mluvčí NATO James Appathurai.

Čtěte také:
Pákistán uzavřel dohodu s protalibanskými povstalci
Ahmadínežád: Západ nevyřeší problémy Afghánistánu

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Afghánci převezmou vedení ve válce s Talibanem do roku 2009
Afghánská armáda bude mít dostatečnou velikost, aby mohla převzít vedoucí úlohu v bojích s Talibanem, do příštího roku a síly NATO tak budou moci plnit jen podpůrnou roli, řekl generál Robert Cone, který je zodpovědný za výcvik afghánské armády. Již nyní vede sedmapadesátitisícová  armáda polovinu bojových akcí proti Talibanu a toto procento ještě vzroste až její síla dosáhne začátkem příštího roku plného počtu osmdesáti tisíc mužů.

Přenechání války Afgháncům je klíčové pro alianční strategii. Některé evropské země se totiž zdráhají vysílat další jednotky. Cone navíc tvrdí, že místní vojáci mají lepší schopnost rozlišit v boji přítele od protivníka, jsou zoceleni nepřetržitými boji trvajícími již třicet let a nejsou chápáni jako západní okupanti. "Afghánci zoufale chtějí převzít zodpovědnost, bojovat a umřít za Afghánistán," řek Cone.

Čtěte také:
Afghánistán: Sami rozhodneme o odchodu zahraničních jednotek

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Ukrajina již nechce ruskou flotilu na Krymu
Ukrajinský prezident podepsal dekret, jímž nařizuje kabinetu, aby do 20. června připravil návrh zákona ukončující všechny mezinárodních dohody o přítomnosti ruské Černomořské flotily na Ukrajině. Ruské námořnictvo v současnosti využívá základny na Krymu podle dohody podepsané v roce 1997, v níž Ukrajina souhlasila s pronájmem námořní základny Rusku do roku 2017.

Spory mezi Ukrajinou a Ruskem o pronájem základny jsou velmi časté. Rusko za něj v současnosti ročně platí 93 milionů dolarů ve formě energií. Ukrajinský ministr zahraničí minulý měsíc potvrdil, že Rusko již bylo pozváno k zahájení rozhovorů o stažení Černomořské flotily z Krymu, Moskva však údajně na jeho návrh dosud neodpověděla.

Čtěte také:
Ukrajina reaguje na ruské hrozby
Rusko by mohlo žádat Krym za Ukrajinu v NATO

Zdroj: The Moscow News Weekly (Rusko)

---

Petraeus: Je třeba podporovat Pákistán proti terorismu
Generál David Petraeus, který byl nominován do čela Ústředního velitelství americké armády, požaduje další pomoc pro Pákistán v jeho boji s teroristy na afghánských hranicích. Další pomoc by měla být poskytnuta ve formě vybavení a výcviku s cílem posílit bezpečnost na neklidné afghánské hranici.

 "Musíme poskytnout další pomoc nové pákistánské vládě, která dosud upevňuje svou koalici a rozvíjí svou protipovstaleckou strategii," řekl generál Petraeus. Generál Petraeus oznámil, že jednu ze svých prvních cest jako velitel Ústředního velení, pokud bude potvrzen, podnikne do Pákistánu, kde se setká s velitelem pákistánské armády generálem Ašfakem Parvízem Kajáním a s dalšími vrcholnými představiteli země.

Čtěte také:
Pákistánští vůdci: Afghánistán je problém NATO

Zdroj: Associated Press of Pakistan (Pákistán)

---

Dohoda o velení na jihu Afghánistánu není uzavřená
Pentagon oznámil, že dohoda o velení operacím NATO na jihu Afghánistánu, která byla ohlášena ve středu, ještě není uzavřená. Mluvčí Pentagonu Geof Morrell řekl, že byl "příliš důrazný", když ve středu tuto dohodu ohlásil. Prohlásil tehdy, že Spojené státy dosáhly dohody s Holandskem a Británií, podle níž každá země bude velet v této oblasti po jeden rok začínajíc listopadem, kdy končí velení Kanady.

Ve čtvrtek však musel Morrell oznámit, že dohoda stále není uzavřena. Americký ministr obrany Robert Gates a jeho kolegové z Velké Británie a Holandska s plánem souhlasili, ale dohoda musí být nejdřív schválena vládami těchto zemí a Severoatlantickou aliancí. Podle Morrella však není nejmenší důvod k tomu, aby plán nebyl schválen.

Čtěte také:
Rotace velení na jihu Afghánistánu zůstanou
USA zvažují změnu ve velení v Afghánistánu

Zdroj: Voice of America (USA)

tku natoaktual.cz