Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO znepokojuje nestabilita v Libyi

Vydáno 11.11.2013

Povstání v Libyi | foto: NATO

NATO znepokojuje nestabilita v Libyi

Vlády Francie, Velké Británie, Itálie a Spojených států si dělají starosti z nestability v Libyi, zatím však stojí za jejími zvolenými zástupci. "Vzhledem k nestabilitě, která představuje hrozbu pro přechod k demokracii, vlády Francie, Itálie, Spojeného Království a Spojených států znovu vyjadřují podporu obyvatelům Libye v jejich úsilí za upevnění demokracie v zemi," stojí ve společném prohlášení.

V Libyi byl nedávno unesen předseda vlády a různé klany stále bojují o moc proti centrální vládě. "Vyjadřujeme podporu zvoleným zástupcům a žádáme Libyjce, aby proti nim nepoužívali sílu," stojí v prohlášení, které dále žádá, aby obyvatelé Libye zapomněli na rozdíly, které mezi nimi jsou, a společně pracovali na posílení demokratických institucí.

Kam dál?
NATO stále zvažuje žádost Libye o asistenci (11.10. 2013)

Zdroj: UPI (USA)

---

Největšími hrozbami pro Rusko jsou NATO a terorismus, tvrdí ministr obrany

Terorismus a rozšíření Severoatlantické aliance blíže k ruské hranici patří mezi největší bezpečnostní hrozby, kterým Rusko musí čelit, uvedl pro televizi Rossia 1 ministr obrany Sergej Šojgu. Během rozhovoru zmínil Sýrii, Afghánistán, Mali a Libyi jako hlavní centra mezinárodního terorismu. Rusko však čelí i domácím teroristickým hrozbám, nedávný útok ve Volgogradu si vyžádal životy šesti lidí.

Vedle hrozby terorismu Šojgu upozornil, že klíčovou výzvou pro ruskou bezpečnost je rozšiřování NATO a jeho rostoucí vliv u ruských hranic. "Stále se rozšiřující NATO je z našeho pohledu prostě nepřijatelné," uvedl ministr. Jeho slova přicházejí několik dnů poté, co NATO zahájilo v Pobaltí jedno z největších vojenských cvičení za posledních několik let.

Kam dál?
NATO zkouší ubránit Estonsko v největších manévrech za poslední roky (3.11. 2013)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Afghánské síly stále potřebují pomoc, uvádí Hagelova zpráva

Podle Spojených států si afghánské bezpečnostní síly vedou velmi dobře, nicméně aby byli vojáci úspěšní i v dlouhodobém horizontu, budou potřebovat asistenci, stojí ve zprávě amerického ministra obrany Chucka Hagela. Až afghánská mise v roce 2014 skončí, tamní síly "budou ve velkém nebezpečí", pokud se jim nedostane pomoci a asistence od mezinárodní komunity.

Afghánské síly dnes zajišťují přes 95 % konvenčních a 98 % speciálních operací, uvádí šéf Pentagonu ve zprávě pro americký kongres. Hagel dále soudí, že schopnost afghánských sil mít věci pod kontrolou je fenomenální úspěch a neskrývá radost z toho, že tamní jednotky dokážou ubránit pozice, které vybojovala mezinárodní koalice "padesáti nejlépe vycvičených a vybavených armád světa".

Kam dál?
Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

USA požádaly Albánii o zničení syrských chemických zbraní

Vláda Spojených států požádala Albánii, aby na svém území zničila chemické zbraně z arzenálu syrského prezidenta Bašára Asada. Žádost Obamovy administrativy o zničení více než třinácti set tun sarinu, VX a hořčičného plynu potvrdila minulý týden albánská vláda. Nebylo by to poprvé, co Washington žádá po Tiraně špinavou práci, Albánie například dříve přijala vězně z Guantánama.

Málokterá země je ochotna žádosti vyhovět kvůli bezpečnostním a environmentálním hrozbám, domácí opozici a nákladům v řádech desítek milionů dolarů. Norsko před nedávnem odmítlo chemické zbraně na svém území zneškodnit, Dánsko přislíbilo pomoc s transportem, ale likvidovat je rovněž nehodlá. "Albánie šla v poslední době Washingtonu hodně na ruku, Asadův chemický arsenál možná ale bude příliš velké sousto," soudí Besar Likmeta z Balkan Insight.

Kam dál?
USA pochválily Bašára Asada za spolupráci (7.10. 2013)

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

NATO nemá v úmyslu útočit na Rusko, uklidňuje Rasmussen

Rusko nepředstavuje pro Severoatlantickou alianci žádnou hrozbu a nemáme v úmyslu na něj útočit, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen lotyšským médiím. "V první řadě bych chtěl připomenout, že je tomu patnáct let, co jsme s Ruskem podepsali Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti. Ten dokument říká, že nikdy proti sobě nepoužijeme sílu. My svým závazkům dostojíme a doufáme, že Rusko také," uvedl šéf NATO.

"Skutečně nemáme v úmyslu na Rusko zaútočit a nepředpokládám, že by podobné úmysly měli Rusové," řekl Rasmussen. Podle šéfa Aliance jsou ruské investice do obranného sektoru významné, nepředstavují však pro NATO vážnou hrozbu.

Kam dál?
Rusko couvá od spolupráce s NATO v otázce raketového systému (1.11. 2013)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

zuk; natoaktual.cz