natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zlepší obranné plány a rozmístění sil, ubezpečil Rasmussen

  16. dubna 2014  13:41

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Praze | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO zlepší obranné plány a rozmístění sil, ubezpečil Rasmussen

  Severoatlantická aliance a Evropská unie musí rozšířit spolupráci kvůli nepředvídatelným ruským krokům v budoucnosti. Uvedl to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen při své návštěvě Lucemburku, kde se zúčastnil zasedání ministrů obrany států EU. Rasmussen dále nastínil, že Aliance chystá trojí odpověď na současný vývoj ve východní Evropě: "Posílení obranných plánů, posílení cvičení a vhodné rozmístění sil."

  Na otázku, zda by NATO mohlo ve svých východoevropských členských státech vybudovat vojenské základny, Rasmussen odpověděl, že na takové podrobnosti je zatím příliš brzy. Zároveň však dodal, že "nikdo by neměl zpochybňovat odhodlanost NATO zabezpečit účinnou obranu všech jeho spojenců".

  Kam dál?
  Na východě Ukrajiny se opakuje scénář z Krymu, varuje šéf NATO (14.4. 2014)
  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy (10.4. 2014)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  EU zintenzívní spolupráci s NATO

  Evropská unie chce zintenzívnit spolupráci se Severoatlantickou aliancí. V Lucemburku se na tom dohodli ministři obrany členských zemí EU. Jejich setkání se zúčastnil také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Potřebujeme více společného výcviku a cvičení, například v rovině Sil rychlé reakce NATO a bojových skupin EU, abychom byli připraveni na vše, co budoucnost přinese," uvedl Rasmussen.

  Šéf vojenského výboru EU generál Patrick de Rousiers k setkání ministrů obrany uvedl, že ministři podporují zintenzivnění vztahů mezi EU a NATO ve všech oblastech od rozvoje vojenských schopností až po přípravu na účast v reálných operacích.

  Kam dál?
  NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí (9.4. 2014)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Skotská nezávislost uškodí královskému námořnictvu, tvrdí britský admirál

  Nezávislost Skotska by znamenala oslabení královského námořnictva kvůli ztrátě přístavů a infrastruktury. Tvrdí to šéf britského námořnictva admirál George Zambellas. Podle něj by však situace poškodila hlavně Skotsko: "Zatímco Velká Británie by se s nastalou situací nakonec vypořádala, mnohem větší dopad by pocítilo Skotsko, které by nemohlo dále spoléhat na ochranu od jedné z nejlepších a nejefektivnějších námořních sil na světě."

  Osamostatnění Skotska by navíc znamenalo významné oslabení pečlivě budovaného systému přístavů, infrastruktury, nákupů vybavení, zálohy, zaměstnanců a výcviku, myslí si Zambellas.

  Obyvatelé Skotska rozhodnou o svém setrvání v rámci Velké Británie v referendu, které se uskuteční 18. září letošního roku.

  Kam dál?
  Bezjaderné nezávislé Skotsko by ohrozilo jeho členství v NATO (13.3. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Grybauskaite: NATO plánuje další zlepšení obrany Pobaltí

  Severoatlantická aliance zvažuje několik scénářů na další zlepšení obrany pobaltských států. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė to uvedla ve městečku Nemenčine, kde probíhá cvičení Amber Will 2014. Toho se účastní nejen příslušníci litevské armády a policie, ale také například hasiči nebo příslušníci pohraniční stráže.

  Jakožto člen NATO Litva očekává přítomnost zahraničních vojáků v zemi. "Neznamenalo by to vytvoření cizí základny, nýbrž zapojení sil našich spojenců. Mohlo by se jednat o různé druhy jednotek, nikoli pouze pěchoty, v závislosti na našich potřebách," uvedla Grybauskaitė.

  Kam dál?
  Berlín je připraven vojensky podpořit Pobaltí (31.3. 2014)

  Zdroj: The Lithuanian Tribune (Litva)

  ---

  Rusko dává na obranu větší část HDP než USA, tvrdí SIPRI

  Moskva v minulém roce vydala na obranu 4,1 procenta HDP a celkově tak utratila 63,4 miliard eur. Spojené státy ve stejném období naopak své výdaje na obranu snížily, když vynaložily celkem 3,8 % HDP. Ve své zprávě o trendech ve financování ozbrojených složek za rok 2013 to tvrdí Stockholmský institut pro výzkum mezinárodního míru (SIPRI). USA však stále zůstávají zemí, která do obrany investuje bezkonkurenčně nejvíc finančních prostředků. V roce 2013 se jejich objem vyšplhal na hodnotu 460 miliard eur.

  Ruské výdaje na obranu se zvýšily také díky implementaci plánu na zbrojení pro roky 2011 až 2020. Podle něho chce Moskva utratit 403 miliard eur za novou výzbroj, čímž chce modernizovat sedmdesát procent armádního vybavení.

  Kam dál?
  Zpráva SIPRI: Trends in World Military Expenditure, 2013
  Světové výdaje na obranu opět rostou, utrácejí Rusko i Čína (5.2. 2014)

  Zdroj: EU Observer (Belgie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media