natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Švédsko zvažuje po krymské krizi členství v NATO

    13. března 2014  23:47

    Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

    Švédsko zvažuje po krymské krizi členství v NATO

    Švédsko by bylo schopné se v případě ozbrojeného napadení bránit pouze týden a potom by potřebovalo mezinárodní pomoc. Uvedl to švédský náčelník generálního štábu, Sverker Göransson v reakci na hypotetickou agresi Moskvy vůči Stockholmu. Místopředseda švédské vlády Jan Björklund si proto veřejně pohrával s myšlenkou vstupu Švédska do NATO a zároveň varoval, že by se Rusko mohlo také pokusit o zabrání Gotlandu, švédského ostrovu, jehož význam tkví ve strategické poloze v oblasti Baltského moře.

    Současně švédský ministr financí Anders Borg naznačil, že aktuální návrh škrtů ve výdajích na obranu nebude kvůli krizi poslední. Myšlenka připojení k NATO proto stále zůstává pro Švédsko do jisté míry atraktivní, ačkoli v minulosti způsobila velké třenice.

    Kam dál?
    McCain chce rychlejší integraci Gruzie a Moldavska do NATO (12.3. 2014)
    Švédsko zvažuje rozšíření spolupráce s NATO i EU (15.1. 2014)

    Zdroj: The Atlantic (USA)

    ---

    Ukrajina obvinila Rusko z mobilizace sil

    Ukrajina obvinila Rusko, že nedaleko společných hranic mobilizuje velké množství svých vojenských jednotek, což zvyšuje hrozbu ruské invaze na Ukrajinu. Rusko již údajně rozmístilo na 80 tisíc svých vojáků, 270 tanků a 140 bojových letounů blízko hranic s Ukrajinou, což představuje hrozbu totální invaze na Ukrajinu, specifikoval své domněnky Andrij Parubij, předseda ukrajinské Národní rady pro bezpečnost a obranu. Ruské jednotky jsou podle Parubije v bezprostřední blízkosti ukrajinských hranic, některé dokonce dvě až tři hodiny jízdy od hlavního města Ukrajiny.

    Náměstek ruského ministra obrany Anataolij Antonov však ukrajinská tvrzení ohledně vojenské mobilizace na téměř dva tisíce kilometrů dlouhé společné hranici popřel. Moskva dokonce prý schválila žádost Ukrajiny, aby využila možnosti monitorovacího letu nad ruským územím a přesvědčila se tak, že „ruské armádní síly neprovádějí jakékoli vojenské aktivity u hranic s Ukrajinou, jež by mohly ohrozit její bezpečnost,“ uvedl Antonov.

    Kam dál?
    USA zakročí, pokud je k tomu Rusko svými kroky donutí, varuje generál (10.3. 2014)
    Rusko zahájilo cvičení sil vzdušné obrany (7.3. 2014)

    Zdroj: 3 News (Nový Zéland)

    ---

    Bezjaderné nezávislé Skotsko by ohrozilo jeho členství v NATO

    Pokud by Skotsko vyhlásilo nezávislost a následně dostálo slibům Skotské národní strany odstranit jaderné zbraně ze svého území, vážně by ohrozilo své členství v Severoatlantické alianci. Podle bývalého šéfa britské tajné služby GCHQ sira Davida Omanda by spojenci mohli přestat se Skotskem sdílet zpravodajské informace nebo dokonce úplně odmítnout spolupracovat s jeho zpravodajskými službami, což by byl pro Skotsko „nejhorší možný začátek“, soudí Omand

    Skotský protijaderný postoj by mohl vést k diplomatickému odcizení i „znepřátelení si“ Spojených států amerických, uvedl Omand. I to by mohlo ovlivnit případnou žádost Skotska o členství v NATO. „Francie by byla zděšena, že část Velké Británie by přijala a propagovala takový postoj, a to i v NATO,“ vysvětlil Omand, proč by Skotsko se svou politikou proti jaderným zbraním nenašlo v regionu mnoho přátel. „Toto by uvrhlo stín na veškeré vyjednávání o bezpečnosti, zpravodajských službách, i dalších oblastech,“ zakončil Omand s tím, že by USA „nebyly nadšeny“, měl-li by takový stát být členem NATO.

    Kam dál?
    Skotský premiér zmírňuje postoj vůči atomovým zbraním Aliance (27.11. 2013)

    Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

    ---

    Velitel ISAF nechce úplné stažení z Afghánistánu

    V případě, že by v Afghánistánu došlo v roce 2014 k úplnému stažení spojeneckých sil, bylo by zhoršení bezpečnostní situace v zemi jen otázkou času, nechal se před senátní komisí slyšet velitel spojených sil v Afghánistánu Joseph Dunford. Nepřímo se tak ohradil proti plánům Bílého domu, který v únoru nařídil americkému ministerstvu obrany, aby se začalo připravovat na možné úplné stažení ze země. „Stažení znamená ponechání prostoru al-Káidě k plánování a provádění operací proti Západu,“ varoval před možnými implikacemi stažení americký generál.

    Dunford by prý preferoval přítomnost aliančních jednotek čítající mezi 8 a 12 tisíci vojáků, většinou z nich Američanů, kteří by pokračovali ve výcviku afghánských sil a speciálních operacích v boji proti terorismu. Spojené státy se připravují na stažení z Afghánistánu v případě, že by nedošlo k podepsání bilaterální bezpečnostní smlouvy.

    Dunford nicméně upozornil, že ke zpoždění by došlo, kdyby se mělo začít se stažením ze země v září, přičemž i při průtazích v průběhu afghánských prezidentských voleb by smlouva mohla být podepsána nejpozději v srpnu.

    Kam dál?
    Kanadští vojáci po 12 letech opouštějí Afghánistán (12.3. 2014)
    Obama počítá s úplným stažením z Afghánistánu (26.2. 2014)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Ukrajinský premiér se setkal s Obamou

    Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě setkal s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Při té příležitosti vyjádřil podporu USA nové ukrajinské vládě a odsoudil referendum na Krymu, na základě kterého by se mohl Krym odtrhnout od Ukrajiny. Podle Západu je referendum nelegální a pokud Putin využije jeho výsledky k ospravedlnění další agrese proti Ukrajině, ponese s sebou i další zpřísnění sankcí proti Rusku. „Pokud Putin nevyužije jiné cesty (k vyřešení situace), věřím, že se mezinárodní společenství pevně postaví za ukrajinskou vládu,“ nechal se slyšet Obama.

    „Současná ukrajinská vláda přiznala vůli překlenout tuto krizi diplomatickou cestou. Na čem nicméně premiér správně trvá, je, že žádná jiná země nemůže Ukrajině diktovat, jak by měla řešit své vlastní záležitosti,“ prohlásil americký prezident. Jaceňuk se kromě Obamy setkal i s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Kerry slíbil, že se setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, aby ho odradil od podpory referenda na Krymu.

    Kam dál?
    NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzivní kontakty s Ukrajinou (7.3. 2014)
    Američané pomohou Ukrajině ekonomicky, proti Rusku by mohli zavést sankce (5.3. 2014)

    Zdroj: One News Page (USA)

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media