Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO žádá stažení ruských jednotek z Gruzie

Vydáno 27.11.2014

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

NATO žádá stažení ruských jednotek z Gruzie

Severoatlantická aliance vyzvala Rusko, aby přehodnotilo své uznání dvou gruzínských oblastí, Abcházie a regionu okolo Cchinvali, jako nezávislých států a vybídla Moskvu ke stažení jejích jednotek z Gruzie.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg informoval, že plně podporuje suverenitu a územní integritu Gruzie v jejich mezinárodně uznávaných hranicích. „Proto neuznáváme takzvanou dohodu o vytvoření Aliance a strategického partnerství podepsanou mezi gruzínským regionem Abcházií a Ruskem 24. listopadu,“ prohlásil Stoltenberg a dodal „Tato takzvaná dohoda nepřispívá k mírovému a dlouhodobému urovnání situace v Gruzii. Naopak to narušuje svrchovanost Gruzie a její územní integritu a bezostyšně odporuje principům mezinárodního práva, zásadám OBSE [Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě] a ruským mezinárodním závazkům.“

Kam dál?
NATO a EU odsoudily dohodu mezi Ruskem a Abcházií (25.11. 2014)

Zdroj: Agenda (Gruzie)

---

Izrael: NATO by mělo zakročit proti Turecku a jeho vazbám na Hamás

Izrael požaduje, aby Severoatlantická aliance zakročila proti jednání Turecka. Ankara údajně nechala teroristickou skupinu Hamás vytvořit si operační velitelství v Istanbulu. Tam bylo přemístěno z Damašku kvůli občanské válce v Sýrii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je věrným zastáncem Muslimského bratrstva, jež je mateřskou organizací Hamás. Izraelský ministr obrany Moše Ja’alon upozornil na blízké vztahy Turecka s Hamásem během své nedávné návštěvy Spojených států. „Turecko hraje cynickou hru. Hamás je sponzorován Tureckem a Katarem a první jmenovaný je členem NATO. Je nemyslitelné, aby této teroristické skupině bylo dovoleno mít dvě velitelství, jedno v pásmu Gazy a druhé v Istanbulu,“ uvedl Ja’alon.

Kam dál?
Turecko odmítlo, že by bylo vedeno „islámskými teroristy“ (19.1. 2012)

Zdroj: The Algemeiner (USA)

---

NATO neodmítá vytvoření kosovské armády

Severoatlantická aliance pokládá transformaci Kosovských bezpečnostních sil (KBS) v kosovskou armádu za „vnitřní záležitostí, kterou řeší místní instituce“. Kosovský ministr bezpečnostních složek Agim Ceku informoval, že velice brzy by se měly jednotky dříve zodpovědné za ochranu civilistů a nouzové situace přetvořit v ozbrojené síly Kosova.

„NATO v současné době podporuje rozvoj Kosovských bezpečnostních sil v rámci jejich původní mise a mandátu skrz nedávno vytvořený poradní team NATO,“ vyzdvihla mluvčí Aliance Oana Lungescu. Neodmítá ani možnou širší podporu NATO: „Pokud se mandát a mise změní, očekávám, že Rada NATO znovu zváží úroveň zapojení Aliance.“

Kam dál?
Kosovo chce vybudovat armádu a přidat se k NATO (28.12. 2012)
Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů (22.4. 2013)

Zdroj: InSerbia (Srbsko)

---

NATO neuvažuje o zavedení bezletové zóny na severu Sýrie

Severoatlantická aliance nezvažuje zavedení „bezletové zóny“ na severu Sýrie. To navrhuje Turecko, aby se zvýšila bezpečnost a zmírnil humanitární tlak na tureckých jihovýchodních hranicích. Ankara Alianci nepředala žádný oficiální požadavek, ale opakovaně prohlásila, že tato zóna by měla být zavedena, protože by to vytvořilo bezpečné oblasti v Sýrii a umožnilo přibližně 1,6 milionům syrských uprchlíku navrátit se do vlasti.

„Bezletová zóna je počin náročný na prostředky... Není to něco, o čem bychom v současné době a kontextu uvažovali,“ informoval generál John Nicholson, velitel Spojeneckého pozemního velitelství (LANDCOM) v Turecku. Vojenští specialisté tvrdí, že pro vytvoření „bezletové zóny“ by bylo potřeba buď zajistit dohodu s vládou v Damašku, nebo vyřadit syrské pokročilé systémy vzdušné obrany.

Kam dál?
Bezletová zóna nad Sýrií by znamenala válku, tvrdí Pentagon a vyzbrojuje sousedy (28.6. 2013)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Porošenko si váží podpory Aliance a USA

Ukrajinský prezident Petro Porošenko si váží podpory a pomoci Severoatlantické aliance a Spojených států v konfliktu s povstalci na východě země. Porošenko zdůraznil, že je důležité zlepšit spolupráci Kyjeva se Spojenými státy a NATO. „Vaše návštěva na Ukrajině je významná, protože to jasně ukazuje, že Spojené státy a NATO jsou v těžkých časech s námi,“ prohlásil Porošenko při návštěvě vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě generála Phillipa Breedlove.

SACEUR potvrdil podporu ukrajinskému lidu a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám vojáků, jež zahynuli během konfliktu na východě Ukrajiny.

Kam dál?
Speciál: Krize na Ukrajině (3.3. 2014)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

ist; natoaktual.cz