natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyzývá obchodní partnery Severní Koreje, aby na zemi zesílili tlak

  7. září 2017  15:14

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  NATO vyzývá obchodní partnery Severní Koreje, aby na zemi zesílili tlak

  Severoatlantická aliance vyzvala všechny země, aby intenzivněji prosazovaly sankce vůči KLDR, a zastavily tak její zbrojní testy. Všech devětadvacet velvyslanců Severoatlantické aliance vydalo toto prohlášení v reakci na šestý a největší severokorejský test jaderné bomby.

  „Je zcela nezbytné, aby všechny státy důkladněji a transparentněji implementovaly sankce OSN a vyvinuly více úsilí a tlaku na severokorejský režim, aby opustil svou současnou hrozivou a destabilizující cestu,“ stojí v prohlášení vyslanců NATO.

  Podle několika diplomatů však byla tato výzva zaměřená zejména na obchodní partnery Severní Koreje, kteří se údajně drží zpátky, co se vymáhání sankcí týká. Podle nich stávající sankce vůči Severní Koreji plně neprosazuje například Čína spolu s několika africkými zeměmi.

  „Čína, Afrika a některé asijské země pokračují v obchodování se Severní Koreou. Naše vlády apelují na Guineu-Bissau, Malajsii a Čínu, aby zpřísnily vymáhání sankcí,“ řekl jeden z diplomatů NATO.

  Kam dál?
  Vojenské možnosti USA proti KLDR „nejsou pěkné“ (5.9. 2017)
  Hutchinson: USA a spojenci musí posílit své aktivity proti terorismu a Severní Koreji (1.9. 2017)
  USA připravují vojenské scénáře pro případ selhání sankcí proti Severní Koreji (14.8. 2017)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Zpráva: Britové varují před ruskou militarizací Arktidy

  Ruské vojenské aktivity v Arktidě jsou čím dál patrnější a agresivnější. Kreml tam zřizuje vojenský distrikt (Arctic Joint Strategic Command), zintenzivňuje výcvik vojáků a vytváří nové brigády, uvádí report britského think tanku Henry Jackson Society. Navzdory tomu, že Spojené království naléhavě požádalo Severoatlantickou alianci, aby zasáhla, a varovalo před možností druhé studené války, Rusko pokračuje v militarizaci a ve využívání přírodních zdrojů regionu.

  „Nemůžeme dále ignorovat narůstající vojenské aktivity Ruska v Arktidě,“ prohlásil člen britského parlamentu James Gray. „Díky tajícímu ledu tato oblast skýtá nové obchodní příležitosti. Británie a její spojenci musí udělat víc, aby zajistily, že Arktida zůstane stabilním regionem,“ dodal Gray.

  Kam dál?
  Rusko představilo svou novou arktickou vojenskou základnu (19.4. 2017)
  Rusko vojensky proniká do Arktidy (1.2. 2017)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Nová informační centrála NATO bude čelit potencionálním hrozbám

  Severoatlantická aliance bude usilovat o potlačení hrozeb na svých jižních hranicích za pomoci nové informační centrály v Itálii, která bude shromažďovat data z blízkovýchodních a afrických zemí, kde mohou politické nepokoje a hospodářské konflikty živit terorismus, pašování drog a obchodování s lidmi. „Toto centrum poskytuje jedinečnou příležitost připojit se ke komunitě organizací usilující o společné cíle bezpečného světa,“ uvedla velitelka neapolského velitelství spojeneckých sil Michelle Howard.

  Masová migrace uprchlíků z afrických a blízkovýchodních zemí do Evropy v posledních dvou letech – a zvýšená bezpečnostní hrozba – vedla k rozhodnutí vytvořit toto nové informační centrum, doplnila Howard. Podle ní by toto centrum nemělo být považováno ryze za protiteroristické středisko, spíše naopak, mělo by být schopné zvládnout všechny druhy hrozeb.

  Nové osmdesátičlenné informační centrum je dalším krokem v dlouhém, postupném přechodu NATO z obranného bloku z období studené války na mezinárodní bezpečnostní sílu, řekl profesor Trevor Taylor z Royal United Services Institute. „NATO tímto dává znamení, že může být relevantní a užitečné,“ prohlásil Taylor.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg obvinil Rusko, že zabraňuje Alianci v řádném pozorování masivního vojenského cvičení Zapad 2017, které se bude konat příští týden. Rusko a Bělorusko nabídly NATO, že na cvičení mohou dorazit tři alianční experti. Podle Stoltenberga je to však velmi málo na to, že Zapadu 2017 se může zúčastnit až 100 000 ruských vojáků.

  „Informace o scénáři cvičení a pokroku, možnosti mluvit s jednotlivými vojáky a přelety nad cvičením, to je to, co je součástí Vídeňského dokumentu, který upravuje transparentnost a předvídatelnost vojenských cvičení,“ řekl Stoltenberg během návštěvy estonské vojenské základny, kde jsou od března nasazené britské jednotky. „Vyzýváme proto Rusko, aby dodržovalo předpisy Vídeňského dokumentu. Panuje-li zvýšené napětí mezi stranami, jsou transparentnost a předvídatelnost nesmírně důležitými nástroji ke snížení rizika nedorozumění a různých incidentů. NATO zůstává klidné a ostražité. Budeme udržovat Estonsko a naše spojence v bezpečí,“ dodal generální tajemník NATO.

  Kam dál?
  NATO na cvičení Zapad pošle tři pozorovatele, chtělo by víc (31.8. 2017)
  NATO kritické k běloruskému pozvání pozorovatelů na cvičení Zapad (23.8. 2017)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Požadavky na průmyslové zázemí komplikují růst schopností NATO

  Severoatlantická aliance se neustále snaží modernizovat své schopnosti a hledá přitom způsoby, jak přesvědčit spojence, aby primárně investovali právě do mezer ve schopnostech NATO a teprve následně se zaměřily na požadavky v rámci domácí obrany. Ti však musí zvažovat své finanční možnosti a průmyslové zázemí. Výzvou je i vybalancování průmyslových potřeb s interoperabilitou, která je v rámci Aliance nezbytně důležitá, uvedl poradce pro politiku a jaderné otázky z britské ambasády v USA Iain King. NATO však nehraje žádnou roli při snahách sladit alianční požadavky se zájmy jednotlivých členských států. Je tedy na každém spojenci, aby vše efektivně vyvážil.

  Zdroj: Defense News (USA)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media