Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Jak si NATO stojí v závodě o vývoj hypersonických zbraní

Vydáno 17.03.2021
Hned několik členů Severoatlantické aliance (například Spojené státy, Velká Británie nebo Francie) pracuje na vývoji takzvaných hypersonických střel, tedy střel létajících mnohonásobně rychleji, než je rychlost zvuku.  

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Nejsou ovšem sami. Výrazně do těchto technologií investují také Rusko a Čína.

Právě kvůli konkurenci ze strany mocenských rivalů řeší Aliance způsoby, jak vývoj této technologie, která je považována za jednu ze zásadních vojenských technologií budoucnosti, podpořit. Podle Nicholase Nelsona z amerického Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) by NATO mělo sehrát především koordinační roli a zajistit tok informací mezi jednotlivými členy a zapojení menších firem a akademické sféry. Pomoci by mohlo také při testování.

Podle Davida van Weela, náměstka generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní hrozby, ale nejsou hypersonické zbraně „něco, čím by se zabývaly malé startupy nebo univerzitní laboratoře“. Hlavní roli by podle něj měli i nadále hrát státní aktéři a tradiční obranný průmysl. Role NATO je podle něj především ve vypracování společné strategie, jak technologii využít, případně ve vytvoření nadnárodního programu, který by vývoj podpořil. Dodal také, že by se Aliance mohla více zaměřit na protiopatření vůči těmto zbraním.

Zdroj: Defense News (USA)

jan; natoaktual.cz