natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO v Turecku aktivuje Patrioty

  24. ledna 2013  16:11

  Systém patriot nizozemské armády | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

  NATO v Turecku aktivuje Patrioty

  Severoatlantická aliance do konce týdne zprovozní protiraketový systém Patriot na turecko-syrské hranici. Britský brigádní generál Gary Deakin oznámil, že několik sad Patriotů ze Spojených států, Německa a Nizozemí již do Turecka dorazilo a právě se rozmisťují podél hranice. "Očekáváme, že během víkendu budou Patrioty v provozu," dodal Deakin.

  Turecko v listopadu požádalo Alianci o rozmístění protiraketových systémů z obav, že by se syrská občanská válka mohla přelít na turecké území. Sýrie pravděpodobně vlastní několik set balistických raket, které mohou nést chemickou hlavici. I když syrský režim tyto rakety proti rebelům již v minulosti několikrát použil, žádná z nich turecké území nezasáhla.

  Kam dál?
  NATO: Patrioty v Turecku budou v provozu během února (15.1. 2013)
  Rozmisťování amerických Patriotů v Turecku začalo (7.1. 2013)

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Velká Británie se připojí k aliančnímu centru kyber-obrany

  Ještě letos se Velká Británie připojí ke speciálnímu centru kyber-obrany v estonském Tallinnu, oznámil britský premiér David Cameron. V roce 2008 se Severoatlantická aliance rozhodla vytvořit centrum výzkumu kyber-hrozeb (NATO CCD COE), jehož hlavní činností je kromě výzkumu i vzdělávání civilního a vojenského personálu NATO v odvracení kyber-hrozeb.

  "David Cameron s potěšením oznámil svému estonskému protějšku Andrusi Ansipovi během jeho návštěvy Londýna, že se Velká Británie připojí ke spolupráci v centru kyber-obrany," neskrýval nadšení britský velvyslanec v Estonsku, Chris Holtby. "Británie pošle do Tallinnu svého experta a již tak dobrá spolupráce mezi námi a centrem bude nadále pokračovat. Velmi si ceníme práce, kterou centrum odvádí, a těšíme se, až také budeme moci přispět," dodává Holtby.

  Francie a Turecko se rovněž letos rozhodly připojit k centru kyber-obrany. V současné době se na výzkumu kyber-hrozeb podílí Estonsko, Lotyšsko, Litva, Německo, Maďarsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Španělsko, Nizozemí a Spojené státy.

  Kam dál?
  Analýza: NATO se snaží svázat kyber-prostor (5.12. 2011)
  Natoaktual Quarterly Review (pdf): NATO se vrhá na ochranu kyberprostoru. Co (z)může?

  Zdroj: ZDNet (USA)

  ---

  Obama opět navrhne Allena na vrchního velitele NATO

  Americký prezident Barack Obama znovuzahájí proces nominace generála Johna Allena na post nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) poté, co ho zvláštní vyšetřovací komise Pentagonu očistila. Generál Allen, odstupující velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu, čelil nařčení, že udržoval nepatřičný emailový vztah s Jill Kelleyovou, která byla zapletena v komplikovaném milostném příběhu generála Davida Petraeuse.

  Pentagon v úterý oznámil, že vyšetřování, které probíhalo od listopadu loňského roku, nenalezlo nic, čím by se generál Allen provinil. "Nominace generála Allena bude pokračovat," prozradil novinářům mluvčí Bílého domu, Jay Carney. "Doufáme, že si Senát s rozhodnutím pospíší," dodal. O Allenově nominaci musí Kongres rozhodovat znovu, protože původní nominace vypršela.

  Kam dál?
  Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry (23.1. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO přestalo posílat vězně do afghánských věznic

  Severoatlantická aliance v Afghánistánu přestala posílat vězně do některých tamějších věznic. Důvodem jsou zprávy o údajném týrání vězňů. NATO zároveň požádalo místní orgány, aby záležitost, v níž jsou obviněny paramilitární složky podporované Spojenými státy, důkladně vyšetřily.

  Pozastavení převozu vězňů do vybraných věznic znovu rozvířilo debatu o dodržování lidských práv v afghánských žalářích. Poprvé se toto téma probíralo po vydání zprávy OSN z roku 2011, která odhalila rozsáhlé týrání a ponižování vězňů. Očekává se, že nově připravovaná zpráva potvrdí vážné problémy, se kterými se afghánská vězení potýkají.

  Kam dál?
  Vojáci NATO hlídají zajatce sami, v afghánských věznicích je prý mučí (7.9. 2011)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Bahrajnský král přijal delegaci NATO

  Bahrajnský král šajch Hamad bin Ísá Chalífa tento týden přijal v jednom ze svých paláců delegaci z vojenského a bezpečnostního výboru Severoatlantické aliance vedenou sirem Johnem Stanleym. Král Hamad neskrýval nadšení z návštěvy, jejíž hlavním tématem byla stále se prohlubující spolupráce mezi Bahrajnem a Aliancí, která přináší ovoce oběma stranám.

  Král Hamad si této spolupráce velmi cení a pokládá ji za základní pilíř bezpečnosti, stability a míru v regionu i celém světě. I když není Bahrajn členem Aliance, král Hamad trvá na posilování již tak dobrých vzájemných vztahů a partnerství. Severoatlantická aliance si uvědomuje strategickou polohu Bahrajnu, i jak klíčovou roli v regionu hraje. Zástupci NATO rovněž během schůzky neskrývali obdiv nad mimořádnou úrovní bahrajnských ozbrojených sil a jejich znamenitým výsledkům v udržování míru v celém regionu.

  Zdroj: Bahrain News Agency (Bahrajn)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media