Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO v Rumunsku dokončilo modernizaci systému Aegis

12. srpna 2019  23:02
Američtí vojáci vykládají odpalovače střel systému THAAD na letecké základně Mihaila Kogalniceanu v Rumunsku | foto: DVIDS

NATO v Rumunsku dokončilo modernizaci systému Aegis

Dokončení modernizace obranného systému balistických střel v Rumunsku oznámila Severoatlantická aliance. Obranný systém THAAD, který byl během modernizace systému Aegis dočasně umístěný na rumunské letecké základně Deveselu, bude demontován a přesunut, uvedlo NATO.

Možné hrozby ze zemí mimo Alianci bude sledovat nový systém Aegis Ashore. Rusko již dříve vyjádřilo znepokojení nad schopnostmi raketových systémů Spojených států v Evropě, konkrétně nad střelami Tomahawk. Tyto jsou zakázané smlouvou INF, od níž ovšem USA 2. srpna odstoupily.

Kam dál?
NATO nerozmístí jaderné hlavice v Evropě po konci smlouvy INF (5.8. 2019)

Zdroj: United Press International (USA)

---

Německý voják nesmí opustit Turecko

Z neznámých důvodů je v Turecku zadržován německý voják, potvrdilo německé ministerstvo zahraničí. Turecké úřady vyžadují, aby byl až do dalšího rozhodnutí 21letý muž k dispozici jednou týdně policii.

Byli jsme s vojákem v kontaktu, Ankara pro jeho zatčení neuvedla žádné politické důvody, dodalo německé velvyslanectví v Turecku. Voják cestoval do Istanbulu soukromě a do Turecku neměl zákaz cestování, informoval německý deník Oberhessische Presse.

Kam dál?
Turecko by nemělo aktivovat systém S-400, říká Pompeo (29.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA pohrozily stažením jednotek z Německa, pokud nezvýší výdaje na obranu

Spojené státy by mohly stáhnout tisíce svých jednotek z Německa, pokud Berlín nezvýší své výdaje na úroveň odsouhlasenou v Severoatlantické alianci, naznačil velvyslanec Spojených států v Německu Richard Grenell.

„Je poněkud urážlivé předpokládat, že daňoví poplatníci v USA musí pokračovat v placení více než 50 000 svých vojáků v Německu, zatímco Němci vydávají své přebytky na domácí programy,“ uvedl Grenell pro německou agenturu DPA.

Kam dál?
Němci se vracejí k plánu dosáhnout dvouprocentních výdajů na obranu (26.7. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Austrálie obnovila své vazby na NATO

Boj s kybernetickou kriminalitou a posílení námořní bezpečnosti platily za klíčová témata při podpisu nové partnerské dohody Severoatlantické aliance s Austrálií, která tradičně utváří rámec pro silnější spolupráci.

Jakkoliv Austrálie není členem NATO, každé dva roky obnovuje s Aliancí partnerskou smlouvu, jejíž nejnovější verze se více zaměřuje na tichomořský region, uvedla australská ministryně obrany Linda Reynolds. Canberra dále plánuje spolupracovat s Aliancí v otázce zdrojů vzácných surovin, důležité součásti vojenských technologií.

Kam dál?
Austrálie podepíše partnerství s NATO (6.8. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

V globálním žebříčku vojenské síly si Izrael pohoršil

Oproti loňskému roku se Izrael posunul o jedno místo níže na 17. příčku, uvádí po vyhodnocení 55 stanovených kritérií společnost Global Firepower. Špičku představují tradiční vojenské mocnosti – Spojené státy, Rusko, Čína a nejsilnější státy Evropy.

Mezi 30 nejsilnějšími zeměmi, včetně Egypta, Brazílie a Japonska, disponuje Izrael stále zdaleka nejnižším počtem obyvatel. Překvapením snad může být, že Izrael se již druhý rok po sobě umístil za svým regionálním rivalem Íránem, a to navzdory mezinárodnímu tlaku a sankcím.

Kam dál?
Izraelský laserový systém bude chránit transportní letouny NATO (21.6. 2019)
Napjaté vztahy Západu s Íránem zvyšují tlak na Austrálii (7.8. 2019)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.