natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy

  10. dubna 2014  15:07

  Americký generál Philip Breedlove. | foto: U.S. National Guard

  NATO uvažuje o vyslání jednotek do východní Evropy

  Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove navrhne plán opatření kvůli přetrvávající přítomnosti ruského vojska na hranicích s Ukrajinou. Jednou z možností je rozmístění jednotek Severoatlantické aliance v členských zemích sousedících s Ruskem.

  "V zásadě nám jde o to, abychom dali dohromady pozemní, vzdušné a námořní síly, jejichž přítomnost v regionu zajistí bezpečnost pro naše východoevropské spojence," uvedl generál Breedlove. Dále informoval, že v případě nasazení nemůže vyloučit účast žádného členského státu, to znamená ani amerických jednotek.

  Kam dál?
  Dvě obrněné brigády by nás uklidnily, přeje si Polsko kvůli Krymu (2.4. 2014)
  NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí (9.4. 2014)
  Zeman: Pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, NATO musí reagovat (7.4. 2014)

  Zdroj: Time (USA)

  ---

  Další americké stíhačky F-16 míří do Polska

  Společná cvičení Polska a USA budou v červnu pokračovat příletem dalších stíhaček F-16, potvrdila polská vláda. Už několik týdnů působí v Polsku dvanáct stíhaček F-16 a několik přepravních letounů. Tyto stíhačky v červnu nahradí osmnáct letounů z jiné základny. Ve stejné době by do Polska měly přiletět "létající tankery" z Velké Británie.

  "Snažíme se zajistit, aby lekce z [rusko-ukrajinské] krize měla za následek stálou přítomnost NATO na Východě," uvedl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Dále dodal, že všechny tyto letouny jsou připraveny v případě potřeby okamžitě zakročit.

  Kam dál?
  Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)
  USA posílají do Rumunska své F-16 (7.4. 2014)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Šest vojáků zemřelo při pádu vrtulníku v Afghánistánu

  Šest amerických vojáků zahynulo a jeden byl zraněn při pádu vrtulníku v Afghánistánu. Afghánští povstalci se hned po incidentu přihlásili k odpovědnosti za mrtvé a přes svůj twitterový účet informovali, že vrtulník sestřelili. Podle zástupců armády vrtulník UH-60 Blackhawk nebyl sestřelen povstalci, ale armáda vyšetřuje, zda členové Tálibánu nezastřelili některé z vojáků po jeho pádu.

  V oficiálním vyjádření stojí, že "v době havárie v oblasti nebyla zaznamenána žádná nepřátelská činnost". Povstalci palbu zahájili až po pádu vrtulníku, uvedl jeden nejmenovaný voják. Tento incident představuje pro Severoatlantickou alianci největší ztrátu na životech v misi v Afghánistánu od sebevražedného bombového útoku v červnu loňského roku, při němž zahynulo sedm gruzínských vojáků.

  Kam dál?
  Šest gruzínských vojáků zabito v Afghánistánu (7.6. 2013)

  Zdroj: New Straits Times (Malajsie)

  ---

  NATO obnovuje infrastrukturu na Balkáně

  Severoatlantická aliance zahajuje spolupráci s regionálními úřady na projektech dopravní infrastruktury na Balkáně. S Makedonií NATO uzavřelo smlouvu již v roce 2005 a zavázalo se v ní k opravě všech mostů, které Aliance používala pro přepravu materiálu z makedonsko-řecké hranice do Kosova v roce 1999. NATO prozatím opravilo jedenapadesát mostů a letos plánuje opravit dalších třináct, na což vyčlenila devět milionů eur.

  V Kosovu pomáhají příslušníci jednotek KFOR se stavbou mostů, opravou cest a budováním tunelů. V Bosně a Hercegovině síly EUFOR vytvořily ženijní jednotku, která bude též s obnovováním infrastruktury pomáhat. V Bosně a Hercegovině je ovšem nutné odstranit i statisíce pozemních min, které tam zůstaly po konfliktu z let 1992 až 1995.

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  Albánie zlepší svou armádu, aby vyhovovala potřebám NATO

  Tirana plánuje vylepšit schopnosti albánské armády tak, aby její ozbrojené složky byly schopné plnit celé spektrum operačních povinností v rámci potřeb Severoatlantické aliance. Podle mluvčí albánského ministerstva obrany Edliry Prendi bude pozornost upřena především na prapor motorizované pěchoty. "Rozvoj tohoto praporu bude pro generální štáb prioritou," uvedla Prendi.

  Albánská ministryně obrany Mimi Kodheli dodala, že se Albánie "v současnosti snaží modernizovat své vybavení a zlepšit své schopnosti pomocí veškerých dostupných zdrojů". V minulém roce Albánie vyčlenila pro resort obrany zdroje ve výši 1,4 procenta HDP.

  Kam dál?
  Albánie dokončila integraci do struktur NATO (12.11. 2013)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media