Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO údajně nabídlo Turecku pomoc i kvůli Rusku

Vydáno 17.12.2015

Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

NATO údajně nabídlo Turecku pomoc i kvůli Rusku

Severoatlantická aliance plánuje poskytnout leteckou pomoc Turecku z části kvůli tomu, aby nedošlo k dalšímu sestřelení ruského letounu, uvedl zástupce NATO. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg s tímto tvrzením ale nesouhlasí. Tato mise je plánovaná již 10 měsíců, tedy dostatečně dlouhou dobu před incidentem s Ruskem, objasnil Stoltenberg.

K finálnímu schválení alianční ochrany vzdušného prostoru Turecka má dojít v pátek. Mise by měla zahrnovat nasazení stíhacích letounů, letadel se systémem AWACS, námořní jednotky s velitelskými loděmi a fregatami s protilodními a protivzdušnými střelami. Úkolem bude obrana Turecka, ale i přispění k boji proti organizaci Islámský stát.

Kam dál?
Ministři zahraničí NATO probírají, jak ochránit vzdušný prostor Turecka (2.12. 2015)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Zpráva ukazuje zločiny proti lidskosti v Sýrii

Organizace Human Rights Watch (HRW) zveřejnila zprávu s příběhy několika lidí, jejichž fotografie v lednu 2014 přitáhly pozornost veřejnosti. Tehdy syrský zběhlý voják s krycím jménem Caesar propašoval ze země zhruba 28 000 fotografií lidí, kteří byli v syrských věznicích mučeni a zemřeli.

Dokument HRW je výsledkem devítiměsíčního výzkumu této organizace, jež vyslechla příbuzné a přátele 27 obětí zločinů proti lidskosti a čtyři zběhy, kteří buď pracovali v syrských věznicích nebo vojenských nemocnicích, kde byla většina fotek pořízena. „Pečlivě jsme ověřili tucty příběhů. Jsme si jistí, že Caesarovy fotografie jsou autentickým důkazem o zločinech proti lidskosti v Sýrii,“ uvedl zástupce ředitele HRW pro Blízký východ Nadim Houry. „Tamní vláda tato úmrtí registruje. Počet obětí stoupá a vláda s tím nic nedělá, nesnaží se těmto úmrtím předejít,“ dodal Houry.

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Čína nesouhlasí s prodejem amerických zbraní na Tchaj-wan

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy informovala Kongres o prodeji zbraní na Tchaj-wan v celkové hodnotě 1,83 miliardy dolarů. Součástí této dohody s Tchaj-wanem je i dodání dvou fregat, protitankových střel, obojživelných bojových vozidel a dalšího vojenského vybavení. Jedná se o první takto velký prodej zbraní Tchaj-wanu za poslední čtyři roky. Toto rozhodnutí USA však vyvolalo ostrou reakci Číny, která podle tamní státní zpravodajské agentury uvažuje o uvalení sankcí na firmy zapojené do tohoto obchodu.

Prodej zbraní na Tchaj-wan ale neznamená změnu postoje USA vůči Číně. „I nadále respektujeme politiku jedné Číny,“ uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Myles Caggins.

Kam dál?
Americkým ministr varuje před konfliktem v Jihočínském moři (9.11. 2015)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Polsko pořizuje odpalovací zařízení protivzdušných střel

Polské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup 79 vozidel Poprad určených k odpalování protivzdušných střel krátkého dosahu. Každé z těchto vozidel, které vyrábí polská firma PIT-RADWAR, bude vybaveno čtyřmi odpalovacími zařízeními polských raket Grom, ale i jejich novější verze Piorun.. Technika by měla být schopná zasáhnout cíle letící ve výšce mezi 10 a 3 500 metry a ve vzdálenosti 500 až 5 500 metrů od vozidla.

Smlouva dosahuje celkové hodnoty 250 milionů eur, přičemž zahrnuje také výcvik k obsluze a opravám vozidel. „Kontrakt zvýší schopnosti protivzdušné obrany polské armády,“ uvedl náměstek ministra obrany Bartosz Kownacki. Vozidla by měla být dodána v letech 2018-2021.

Kam dál?
Polsko obdrželo alianční radary (14.10. 2015)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

NATO a Ukrajina podepsaly obrannou smlouvu

Severoatlantická aliance podepsala s Ukrajinou smlouvu, jejímž účelem je vylepšení ukrajinské armády a obranného průmyslu. Dohoda by měla vést také k rozšíření spolupráce na poli obranné vědy a technologie.

Smlouvu podepsali zástupce generálního tajemníka NATO pro obranné investice Patrick Auroy a náměstek Národní bezpečnostní a obranné rady Ukrajiny Oleg Gladkovskij. Dnes by se navíc měli v Bruselu sejít ukrajinský prezident Petro Porošenko a generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Kam dál?
NATO ujistilo Ukrajinu o své pokračující podpoře (4.12. 2015)

Zdroj: Time (USA)

gen; natoaktual.cz