Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO tématem voleb ve Finsku

Vydáno 18.01.2006

NATO tématem prezidentských voleb ve Finsku
Finská prezidentka Tarja Halonen a vůdce konzervativců Sauli Niinistö se střetnou v druhém kole prezidentských voleb. Favoritkou je Halonen, která v prvním kole získala 46,3 % hlasů, Niinistö dosáhl pouze na 24,1 %. Hlavním tématem volební kampaně bylo zapojení finských vojáků do cvičení Severoatlantické aliance, o čemž vláda neinformovala veřejnost.

Finsko se aktivně účastní operací NATO a pokud se počet vojáků v těchto operacích přepočte na počet obyvatel, Finsko je na druhém místě. V Kosovu se rovněž podílelo na velení. Přesto Finové nadále v zahraniční politice upřednostňují vojenskou neutralitu.
 
Zdroj: Epoch Times (USA) 

---

Britové zatím zůstanou v Iráku
Oznámené vyslání britských vojáků do Afghánistánu se o několik měsíců zpozdí, protože ostatní členské státy NATO nechtějí poskytnout své jednotky pro operaci v rizikovém jižním Afghánistánu. To v důsledku znamená, že letos nedojde k podstatnějšímu omezení počtu britských vojáků v Iráku. Britská vláda příští týden musí rozhodnout, zda vyslat do Afghánistánu více vojáků, než plánovala, a vystavit tak přetíženou pěchotu ještě vyššímu tlaku.

Toto rozhodnutí bude záležet i na případném souhlasu holandského parlamentu s vysláním vlastních 1 200 vojáků. Pokud Nizozemí odmítne a aliance by nenašla jiné zdroje, britský ministr obrany John Reid by musel přesvědčit své kolegy, aby schválili vyslání téměř 4 tisíc vojáků, kteří by mohli pokrýt vzniklý deficit.

Zdroj: KUNA (Kuvajt)  

---

Členství v NATO základem dobrých vztahů
Perspektiva členství v Evropské unii a členství v Severoatlantické alianci jsou pevným základem pro dobré vztahy mezi Bulharskem a Tureckem. Uvedl to bulharský premiér Sergej Stanišev během návštěvy Ankary. Bulharsko je připraveno podělit se o zkušenosti z průběhu přistupování k EU, které může Turecko dobře využít.

Stanišev vyzdvihl rostoucí turecké investice do své země, rovněž jako zvýšený zájem bulharských obchodníků o investice v Turecku. Vyslovil se i pro zapojení obou zemí do rozvoje celého regionu.

Zdroj: Focus (Bulharsko)  

---

Kaczynski zavítá do Bílého domu
Nový polský prezident Lech Kaczynski se 9. února v Bílém domě sejde se svým americkým protějškem Georgem Bushem. Měli by spolu jednat o reformách a demokracii ve východní Evropě, Severoatlantické alianci a podpoře iráckému a afghánskému lidu. Informoval o tom mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

"Polsko je jedním z nejbližších spojenců USA a vedoucím strategickým partnerem ve věci svobody," dodal McClellan. Polsko se účastnilo americké invaze do Iráku v roce 2003 a v koalici mělo třetí největší kontingent. V březnu 2006 však plánuje omezení počtu svých vojáků z 1 500 na 900.

Zdroj: Xinhua (Čína)    
 
---

EU je rozladěna kvůli Bosně
Představitelé Bosny a Hercegoviny se nedokázali shodnout na reformách, které by zmodernizovali společné státní instituce a přiblížily tak zemi vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Výsledkem je tak zklamání zástupců EU a USA, které tyto rozhovory Srbů, Chorvatů a Muslimů z osmi největších bosenských stran, financovali. Hlavním důsledkem mělo být nahrazení současných tří prezidentů jedním a rozšíření parlamentu.

Strany se však v několika otázkách u obou témat dostali do slepé uličky, uvedl velvyslanec USA v Bosně Douglas McElhaney, který rozhovorům předsedal. Muslimové,Srbové a Chorvaté se při příležitosti desátého výročí konce války zavázali zvýšit moc společných orgánů na úkor autonomních. Dosud se však podařilo pouze zvýšit počet ministerstev ústřední vlády z 9 na 11 a posílit moc premiéra.

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

ivn natoaktual.cz