Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO stále doufá v ruskou účast na štítu

Vydáno 26.10.2011

Ilustrační foto. | foto: MDA

NATO stále doufá v ruskou účast na štítu
Severoatlantická aliance stále věří, že se jí podaří zapojit Rusko do budovaného systému protiraketové obrany, ale neustoupí požadavku Moskvy, která trvá na společném řízení protiraketového štítu, prohlásil zvláštní vyslanec NATO James Appathurai.

Podle Appathuraie by se Aliance ráda s Ruskem dohodla do summitu NATO v Chicagu, který se uskuteční v květnu příštího roku. Spoléhat na očekávání prý ale nelze. „Jsme odhodláni nechat ruku napřaženou, ale nedokážu předpovědět, kdy dospějeme k dohodě,“ uvedl Appathurai.

Čtěte také:
USA zvou Rusko na test protiraketového štítu

Zdroj: AP (USA)

---

Afghánci převezmou velení v dalších oblastech
Afghánští představitelé tvrdí, že domácí bezpečnostní síly by mohly brzy vystřídat americké a alianční vojáky ve všech částech 17 afghánských provincií, kde už proces předávání zodpovědnosti za bezpečnost země začal. Seznam konkrétních oblastí zveřejní prezident Hamíd Karzáí příští týden na konferenci v Istanbulu.

V červenci začal proces předávání v prvních sedmi oblastech. Mnoho jejich představitelů si stěžuje, že k úspěchu potřebují více příslušníků bezpečnostních jednotek s lepší výbavou. Celkem má Afghánistán 34 provincií.

Čtěte také:
Francie začala se stahováním z Afghánistánu
Afghánci se připravují na druhou fázi předání
 
Zdroj: Seattle Post Intelligencer (USA)

---

V Kosovu vznikají dva různé útvary
Severní cíp Kosova s převážně srbským obyvatelstvem se stále více vzdaluje zbytku nedávno vyhlášeného státu obývaného převážně albánským etnikem. Barikády, které oddělují obě odcizené části země a které alianční jednotky několikrát násilně odstraňovaly, stále stojí a pocit krize roste.  

„Chceme být součástí Srbska – nic víc, nic míň,“ tvrdí Dragisa Milovič, starosta severokosovské obce Zvecan. „Jestliže mezinárodní společenství dalo Albáncům právo na sebeurčení, proč neposlouchá nás? Tohle je realita – tato oblast je stále Srbsko,“ dodává Milovič.

Čtěte také:
Srbský prezident se snažil zmírnit napětí v Kosovu - marně

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Spojené státy mají víc jaderných raket než Rusko
Podle dat zveřejněných americkým ministerstvem zahraničí mají Spojené státy vůči Rusku převahu v počtu jaderných zbraní. Americké jaderné síly podle uveřejněných statistik čítají 822 nasazených balistických raket (mezikontinentálních i odpalovaných z ponorek) a těžkých bombardérů, zatímco Rusko disponuje 516 nosiči tohoto typu.

Rusko má také horší postavení, co se počtu jaderných hlavic v nasazených nosičích týče, a to v poměru 1566 ruských ku 1790 americkým hlavicím. Od 2. února letošního roku platí nová smlouva START o omezení těchto zbraní, která oba státy zavazuje postupně snížit počet hlavic na 1550.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Japonské ambasády zasáhly kyberútoky
Počítače na několika japonských diplomatických misích se staly cílem kyberútoků, uvádí se v dnes vydané zprávě. Včera přitom vyšlo najevo, že podobnému útoku čelil i japonský parlament.

Viry napadly počítače v devíti ambasádách a konzulátech, napsal deník Yomiuri Shimbun s odvoláním na nejmenované zdroje. Představitel ministerstva zahraničí prohlásil, že k úniku utajovaných informací nedošlo. Infekce prý postihla otevřené systémy napojené na internet, zatímco diplomatické depeše jsou uchovávány v odděleném, uzavřeném systému.

Podle listu však mezi viry figuroval i typ, který pronikne do systému a je schopen poskytnout hackerovi přístup do složek v počítači.

Čtěte také:
USA zvažovaly nasazení kyberzbraní v Libyi

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí) 


autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz