Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO se chce více zaměřit na biologické hrozby

Vydáno 31.12.2020
Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga pracuje NATO na tom, aby biologické zbraně představovaly do budoucna co nejmenší riziko.  

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Tak jako chemické zbraně jsou i biologické zbraně zakázány mezinárodními smlouvami. Na biologickou a chemickou válku však musíme být připraveni, protože víme, že tyto zbraně stále existují, a existuje tak i riziko jejich použití (…),“ vysvětlil Stoltenberg a dodal, že na jejich případné využití by Aliance odpověděla svým současným arsenálem, místo aby vyvíjela vlastní podobné prostředky.

Stoltenberg dále uvedl, že pandemie koronaviru jasně ukazuje, jaké nebezpečí mohou biologické zbraně představovat, a to přesto, že tento virus nebyl vytvořen za laboratorních podmínek, ale vznikl přirozeně. Aliance proto začala pracovat na plánu, jak podobné hrozby omezit – například pomocí zlepšení výměny zpravodajských informací.

Před hrozbami bioterorismu varoval již v létě také generální tajemník OSN Antoniu Guterres, který zároveň vyzval k dodržování úmluvy z roku 1975, která vývoj a držení chemických zbraní zakazuje.

Zdroj: LSM (Lotyšsko)

luk; natoaktual.cz