natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO s určením velikosti budoucí mise počká

  7. června 2013  18:00

  Franczouzští vojáci v Afghánistánu. llustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO s určením velikosti budoucí mise počká

  Severoatlantická aliance pravděpodobně počká s rozhodnutím o velikosti mezinárodních sil, které ponechá v Afghánistánu po odchodu většiny jednotek na konci roku 2014, až po skončení letošních bojů. Oznámil to americký generál a velitel mezinárodních jednotek ISAF v Afghánistánu Joseph Dunford.

  Afghánské síly v současnosti přebírají velení nad plánováním a vykonáváním vojenských operací proti Tálibánu. Jednotky NATO vedené Spojenými státy je v tomto úsilí podporují. Po odchodu většiny vojáků ISAF na konci roku 2014 uvažovalo NATO o ponechání osmi až dvanácti tisíc vojáků v zemi z čehož by podle vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy mělo být tři až devět tisíc Američanů.

  Kam dál?
  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014 (6.6. 2013)
  NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků (25.2. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Rasmussen ocenil přínos Polska pro Alianci

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen poděkoval Polsku za jeho odhodlání a statečnost při nasazení svých vojáků do operací nejen v Afghánistánu. Stalo se tak ve Varšavě po setkání s polským prezidentem Bronislawem Komorowským.

  Podle Rasmussena je mezinárodní mise ISAF v Afghánistánu úspěšná v boji proti al-Káidě a přispěla k posílení afghánských bezpečnostních sil. Součástí mise ISAF je také 2 a půl tisíce vojáků z Polska, kteří operují v provincii Ghazni.

  Kam dál?
  Polsko stáhne část vojáků z Afghánistánu (7.5. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Vojáci Černé Hory zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014

  Černá Hora ponechá své vojáky v Afghánistánu i po odchodu většiny vojáků ISAF v roce 2014 a přispěje tak misi NATO, která bude primárně zaměřena na výcvik a poradenství afghánským bezpečnostním složkám. Oznámila to černohorská ministryně obrany Milica Pejanović-Đurišić po setkání představitelů zemí zapojených v rámci mise ISAF v Bruselu.

  Černohorská armáda vyslala v březnu letošního roku do Afghánistánu sedmý kontingent, který zde má zůstat po dobu šesti měsíců. Od března roku 2010 přispěla Černá Hora 39 vojáky, kteří jsou přítomni na severu, kde působí pod německým velením.

  Kam dál?
  SACEUR: Černá hora je na členství v NATO vojensky připravena (15.3. 2012)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Šest gruzínských vojáků zabito v Afghánistánu

  Při sebevražedném útoku v afghánské provincii Hílmand zemřelo šest gruzínských vojáků a devět jich bylo zraněno. Podle slov mluvčího gruzínského ministerstva obrany došlo k útoku pomocí dodávky, která explodovala blízko gruzínské základny. Prezident Michail Saakašvili se kvůli incidentu objevil v televizi, kde řekl, že Gruzie "přinesla další oběť pro svou svobodu a nezávislost". Celkový počet zabitých Gruzínců v Afghánistánu se tak od roku 2009 vyšplhal na dvacet osm.

  Přestože není Gruzie členským státem Severoatlantické aliance, v Afghánistánu se již zúčastnila několika operací a v provincii Hílmand disponuje více než jeden a půl tisíci vojáky. Tbilisi tak má ze všech nečlenských států NATO v Afghánistánu zapojeno nejvíce vojáků a i přes tento incident je Gruzie připravena dále plnit své úkoly.

  Kam dál?
  Gruzie stále vyhlíží členství v NATO (30.4. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Rusko zadrželo skupinu teroristů, kteří bojovali proti NATO

  Ruské bezpečnostní složky zadržely skupinu teroristů, kteří se aktivně podíleli na bojích proti aliančním jednotkám NATO v Afghánistánu. Ruský Národní protiteroristický výbor (NAK) ve svém prohlášení uvedl, že při speciální operaci neutralizoval nebezpečnou skupinu, která také plánovala teroristický útok v Moskvě.

  NAK spojuje podezřelé s Islámskou stranou Turkmenistánu. Zároveň byli podle NAK vycvičeni teroristickou skupinou, která operuje na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem. Tento výcvik zahrnoval jak ideologické pokyny, tak praktický výcvik v boji a používání výbušnin. Podle prohlášení se tato skupina účastnila také útoků proti jednotkám NATO v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Rusko: Vliv Talibanu v Afghánistánu a okolí poroste (24.5. 2013)

  Zdroj: Zee News (Indie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media