natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO prožívá mozkovou smrt, tvrdí Macron

  8. listopadu 2019  20:19
  Francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem | foto: NATO Photos

  NATO prožívá mozkovou smrt, tvrdí Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron popsal Severoatlantickou alianci jako „po mozkové smrti“. Ze současného stavu viní především hlavního garanta severoatlantické bezpečnosti – Spojené státy. Jako příklad uvedl situaci, kdy Američané nekonzultovali s evropskými partnery stažení svých sil ze Sýrie. Zpochybnil také, do jaké míry je NATO stále ochotno uplatňovat principy kolektivní ochrany, a vyzval Evropu, aby uchopila svůj osud do vlastních rukou.

  S jeho slovy ovšem nesouhlasí například německá kancléřka Angela Merkel, která vyjádření francouzského prezidenta označila za „přehnaná“. Naopak v Rusku byla Macronova slova přijata vřele. Zdá se tak, že nadcházející oslavy sedmdesáti let Aliance, které se mají za měsíc odehrát na summitu v Londýně, nebudou tak poklidné, jak se původně čekalo.

  Kam dál?
  NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii (23.10.)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Německo slíbilo, že dosáhne 2 % výdajů na obranu. Bude však mít 7 let zpoždění

  Německo plánuje dosáhnout 2 % HDP vydaných na obranu v roce 2031. Původně slíbený termín v roce 2024 tak nestihne o 7 let. Závazek vydávat 2 % na obranu vznikl na aliančním summitu ve Walesu, jen několik měsíců po ruské anexi Krymu.

  Podle německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer je zvyšování výdajů na obranu především záležitostí vlastní bezpečnosti, a nejde tak o výsledek jakéhokoliv nátlaku zvenčí. V současné době splňují tento závazek jen Spojené státy americké, Velká Británie, Řecko, Polsko a pobaltské státy.

  Kam dál?
  Evropa zvyšuje výdaje na obranu, Česko spadlo na páté místo od konce (28.6. 2019)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Německo a USA stojí za transatlantickým spojenectvím

  Spojené státy a Německo jsou si zase o něco blíže. Důvodem je odmítnutí slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o mozkové smrti Aliance ústy svých ministrů zahraničí na společné tiskové konferenci, která proběhla ku příležitosti třiceti let od pádu berlínské zdi.

  „Myslím, že NATO zůstává důležitým, a historicky možná dokonce jedním z nejdůležitějších strategických partnerství v dějinách,“ vyjádřil se americký ministr Mike Pompeo.

  Macronova slova odsoudila i německá kancléřka Angela Merkel s tím, že se „s pohledem francouzského prezidenta na alianční spolupráci neztotožňuje.

  Kam dál?
  Německo slibuje, že bude klást na armádu větší důraz (24.9. 2019)

  Zdroj: Voice of Americe (USA)

  ---

  Selfie v oblacích aneb, jak riskují američtí piloti

  Japonský ministr obrany se rozhodl zakročit proti nebezpečnému chování amerických pilotů nad Japonskem a vyzval americké síly v zemi k nápravě. Důvodem je zjištění, že američtí piloti námořní pěchoty zapojení do loňské smrtelné havárie, při níž zahynula šestice letců, si během svých letů četli knihy a pořizovali si selfie. Není to poprvé, co Japonsko vyjádřilo znepokojení nad provozem amerických vojenských základen.

  Další šetření amerických ozbrojených sil pak ukázalo, že toto chování nebylo ojedinělé. Mezi další prohřešky, jichž se piloti v Japonsku dopouštějí, jmenuje zpráva například i užívání drog či nadměrnou konzumaci alkoholu. Podle agentury Kyodo došlo v souvislosti s vyšetřováním k propuštění čtyř důstojníků, kteří si čas v kabině krátili pořizováním vlastních fotografií. Jeden z nich byl dokonce velícím důstojníkem.

  Kam dál?
  Vrak japonského letounu F-35 nalezen, pilot se stále pohřešuje (10.4. 2019)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Bundeswehr pojmenuje svá kasárna po členovi protinacistického odboje

  Vůbec poprvé dostanou kasárna německého bundeswehru jméno jednoho ze členů německé protinacistické odbojové skupiny Bílá růže. Nový název ubikací na severu Mnichova, které slouží především zdravotnické službě německé armády, bude Kasárna Christopha Probsta.

  Probst byl studentem medicíny a během druhé světové války sloužil ve zdravotnickém sboru tehdejší luftwaffe. Později se však přidal k studentskému odbojovému hnutí Bílá růže, která vyzývala k odporu vůči nacistickému režimu. Za tuto činnost byl 22. února 1943 popraven.

  Kam dál?
  Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl (11.3. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu