Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA

10. dubna 2019  17:04
Čínská ponorka (ilustrační foto)
Čínská ponorka (ilustrační foto) | foto: Maritime Security

Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA

Delegace íránských důstojníků přistála ve Venezuele. Pentagon však bude patrně nejvíce znepokojovat přítomnost Číny v této jihoamerické zemi.

„Naše země bude pokračovat ve vojensko-technologické spolupráci s Ruskem,“ prohlásil venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza, který se akorát vrátil z cesty po Blízkém východě, kde zajišťoval režimu prezidenta Madura podporu Sýrie a Libanonu.

„Domnívám se, že největší hrozbou pro demokracii a globální způsob života je trend, který spatřujeme v Číně,“ uvedl šéf jižního velitelství USA admirál námořnictva Craig Faller s tím, že nejvíce jej znepokojuje Čína, coby aktér vystupující proti změně režimu ve Venezuele.

Kam dál?
Rusko otevřelo ve Venezuele výcvikové středisko pro vrtulníky (3.4. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Afghánský zaměstnanec armády USA byl po útoku nalezen živý

Afghánec pracující pro armádu Spojených států, který se měl údajně stát obětí bombového útoku, byl později nalezen živý. Podle veškerých informací byl blíže neidentifikovaný muž zraněn při útoku nastraženým výbušným zařízením nedaleko letecké základny Bagrám. Útok si vyžádal životy tří amerických vojáků. Muž, který ve vozidle cestoval s nejméně čtyřmi Američany, se ve zmatku po explozi ztratil mezi skupinou civilistů.

Kam dál?
Afghánistán vyšle do Kataru delegáty k „výměně názorů“ s Tálibánem (8.4. 2019)

Zdroj: NBC News (USA)

---

Vrak japonského letounu F-35 nalezen, pilot se stále pohřešuje

Záchranné a pátrací týmy nalezly v Tichém oceánu nedaleko severního Japonska vrak havarovaného stíhacího letounu F-35 japonských sil, pátrání po pohřešovaném pilotovi pokračuje, uvedly úřady. Méně než rok starý stroj byl prvním kusem sestaveným v Japonsku. Před ztrátou kontaktu byl ve vzduchu pouze 28 minut, uvedl představitel ministerstva obrany.

Letoun nalétal celkem 280 hodin, za uplynulá dvě desetiletí služby se jedná o teprve druhou havárii typu F-35.

Kam dál?
Japonsko posílilo obranu zřízením základen na jižních ostrovech (2.4. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO pořádá v Estonsku největší kybercvičení na světě

Celosvětově největšího ostrého kybernetického cvičení Locked Shields 2019 se pod vedením Komunikační a informační agentury Severoatlantické aliance účastní tým 40 aliančních odborníků na kybernetickou bezpečnost. Do akce je celkově zapojeno více než 1 000 účastníků.

Událost organizuje alianční Centrum výjimečnosti pro kyberobranu v Estonsku, přístup je založen na hře, kdy se účastníci ujímají rolí ve smyšlených týmech, jejichž cílem je vyhodnotit krizovou situaci a bránit sítě, které se staly obětí kybernetického útoku.

Námětem simulace je smyšlená ostrovní země, v níž právě probíhají celostátní volby, jež se stala obětí řízených kybernetických útoků vedených proti systémům na čištění vody, elektrické rozvodné síti a 4G síti pro veřejnou bezpečnost. Prací týmů je odstranit škody a ochránit ostatní sítě před dalšími útoky.

Kam dál?
NATO je ostražité vůči Číně (3.4. 2019)
Kybernetická bezpečnost rozděluje představitele NATO a EU (22.2. 2019)

Zdroj: New Europe (Belgie)

---

Bundeswehr uzavřel zakázku na modernizaci tanku Leopard 2

Došlo k podpisu zakázky na modernizaci německých tanků Leopard 2 v hodnotě 300 milionů eur, oznámil bundeswehr a společnost Krauss-Maffei Wegmann. Celkem 101 Leopardů 2A6MA2 a 2A6 bude upraveno na standard Leopard 2A6MA3. Bundeswehr označil tento standard za „podobný“ Leopardu 2A7V, se kterým má nejvíce společného, co se týče ovládání, výcviku a údržby.

Kam dál?
Německo po kritice z USA ujišťuje o svém závazku k NATO (5.4. 2019)

Zdroj: Jane’s (USA)

voj;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.