Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO před Ruskem svou hranici neochrání, varuje další studie

26. února 2016  13:41
Ruské tankové jednotky. Ilustrační foto. | foto: Ruské ministerstvo obrany

NATO před Ruskem svou hranici neochrání, varuje další studie

Bezpečnostní experti varují v nové studii Severoatlantickou alianci, že není schopná efektivně bránit své východní hranice před agresivním Ruskem. Tyto informace se nachází ve zprávě amerického think tanku Atlantic Council, kterou vydá expertní skupina v čele s bývalým generálním tajemníkem Aliance Jaapem de Hoop Schefferem. Podle ní Aliance zaznamenala jen velmi malý pokrok v rámci svých plánů na posílení sebe sama.

Boj vs. odstrašení

Čtěte analýzu ze zahraničí

Pro Alianci se jedná o celkem třetí varování. Think tank RAND v lednu informoval, že v případě konfliktu s Ruskem v Pobaltí by NATO prohrálo. V únoru vyšla zpráva The European Leadership Network hovořící o tom, že by Aliance neměla vstupovat do konfliktu s Ruskem.

Kam dál?
Výzkum: Kdyby Rusko začalo válku v Pobaltí, NATO by rychle prohrálo (4.2. 2016)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Čína buduje v Džibutsku svou první zámořskou vojenskou základnu

Čína začala s budováním logistické základny v Džibutsku. Ta by se měla primárně používat pro vojenské účely, tedy hlavně jako opěrný bod a místo pro doplňování zásob v rámci mírových, doprovodných a humanitárních aktivit, uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian. Několik Číňanů již dorazilo na místo, aby začali s přípravou vůbec první zahraniční vojenské základny Číny.

Džibutsko je strategicky umístěnou zemí, nachází se u jižního vstupu do Rudého moře. Fungují zde americké a francouzské základny a tamní přístav již využívá řada dalších námořnictev.

Kam dál?
Peking nasazuje stíhačky v Jihočínském moři, USA varuje před militarizací (24.2. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA čím dál častěji používají drony při svých operacích v Africe

Spojené státy americké se čím dál více angažují v boji proti teroristické organizaci Boko Haram ve střední Africe a potvrzují tím závazek Obamovy administrativy pomáhat tomuto regionu. Ministerstvo obrany USA v Kamerunu vybudovalo vojenskou základnu poblíž hranice s Nigérií, kde se nachází velitelství Boko Haram. Washington následně do země vyslal několik stovek svých vojáků, kteří k vystopování této teroristické skupiny hojně využívají drony. Ty jim umožňují sledovat území hned několika států regionu. Zprávu přinesl server The Intercept.

Kam dál?
Drony amerického letectva mají více nehod než dřív (20.1. 2016)

Zdroj: The Huffington Post (USA)

---

Příští generace Gripenů bude na trhu již letos v květnu

Příští generace stíhacích bojových letounů Gripen E bude na trhu již 18. května 2016, oznámila společnost Saab. Firma plánuje začít s testovací fází tří těchto letounů, které si už koupilo Švédsko a Brazílie. Nová generace letounů se vyznačuje řadou vylepšení předchozí verze C/D, především aktivním radarem.

Saab dále oznámil, že letos plánuje přidat mezi kupce Gripenů také Slovensko, s nímž projednává koupi osmi letounů varianty C/D. K dalším potenciálním zájemcům o tyto letouny se řadí Chorvatsko a Bulharsko.

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO a Kolumbie prohlubují spolupráci

Delegace Severoatlantické aliance navštívila jihoamerickou Kolumbii s cílem prohloubit vzájemnou spolupráci. Zástupci NATO se setkali s kolumbijským generálem Josém Maríou Córdovem, navštívili vojenskou školu v Bogotě a seznámili se s jejím ředitelem, brigádním generálem Eduardem Zapateirem. Společně s řediteli ostatních kolumbijských vojenských škol se projednávala protikorupční opatření a transparentnost.

Kam dál?
NATO a Kolumbie podepsaly dohodu o spolupráci (26.6. 2013)

Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

gen; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.