natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Mise NATO v Egejském moři: Aliance se snaží vyřešit spory mezi Tureckem a Řeckem

    24. února 2016  16:31

    Stálá námořní skupina NATO. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

    Mise NATO v Egejském moři: Aliance se snaží vyřešit spory mezi Tureckem a Řeckem

    Rozepře mezi Tureckem a Řeckem týkající se oblasti Egejského moře by mohla zmařit operaci, která má za cíl zastavit příval uprchlíků do Evropské unie. Diplomaté se proto snaží spory mezi Tureckem a Řeckem urovnat. Vysoký představitel Severoatlantické aliance napětí mezi těmito dvěma zeměmi potvrdil, zároveň však dodal, že věří, že jednání uvnitř Aliance povedou ke schválení operačního plánu mise. Athény tvrdí, že Ankara vůči misi vznáší námitky a schválení plánu blokuje. Turecko se k těmto obviněním zatím nevyjádřilo.

    Řečtí a turečtí představitelé se neshodnou ohledně oblastí, kde budou lodě NATO působit, a jestli budou mít povolení hlídkovat v teritoriálních vodách obou zemí. Podle původní dohody z počátku tohoto měsíce by řecké lodě zapojené do této mise neměly vstoupit do tureckých vod stejně jako turecké lodě by neměly vstoupit do vod řeckých. Zbytek lodí NATO by potom mohl působit v celém Egejském moři.

    Kam dál?
    Flotila NATO už hledá trasy pašeráků lidí v Egejském moři (17.2. 2016)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Stovky srbských nacionalistů protestují proti sbližování země s NATO

    Stovky proruských srbských nacionalistů protestovaly v Bělehradě proti vládní dohodě, která upevňuje užší vazby se Severoatlantickou aliancí. Pravicoví nacionalisté se zasazují o to, aby se Srbsko nikdy nestalo součástí Aliance, která zemi v roce 1999 bombardovala.

    Rusko jejich počínání podporuje, zahájilo v Srbsku protizápadní kampaň včetně odsouzení nedávné dohody srbské vlády s NATO, která zajišťuje aliančním jednotkám působícím v Kosovu bezproblémový průjezd Srbskem. Srbsko, které chce vstoupit do Evropské unie, je historicky provázané se svým slovanským spojencem Ruskem, ale nikdy nebylo součástí Sovětského svazu.

    Kam dál?
    Srbský premiér: Potřebujeme NATO jako spojence a ochránce v Kosovu (17.2. 2016)
    Analytici: Stoltenbergova návštěva Srbska potvrzuje neutrální směřování země (18.11. 2015)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    Zachráněné uprchlíky bude NATO vracet do Turecka

    Všichni uprchlíci, které lodě Severoatlantické aliance zachrání v Egejském moři, budou vraceni zpět do Turecka, namísto do Řecka, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Dohodli jsme se s Tureckem – na úrovni ministrů – že pokud osoby, které zachráníme, přichází z Turecka, můžeme je tam vrátit zpět,“ řekl Stoltenberg Evropskému parlamentu v Bruselu.

    Mandátem NATO není střežení tamních vod, ale poskytnutí informací řeckým a tureckým pobřežním hlídkám a agentuře Evropské unie pro ochranu vnějších hranic (FRONTEX), aby mohly zakročit proti pašerákům lidí, prohlásil Stoltenberg. Zároveň však dodal, že pokud se alianční loď ocitne v blízkosti plavidla s uprchlíky, které se potápí, je její povinností těmto lidem pomoci. „Vše, co Aliance dělá, je v souladu s mezinárodním právem,“ zdůraznil Stoltenberg.

    Někteří řečtí členové Evropského parlamentu se však obávají, že Turecko, jehož lodě se této operace účastní, by se mohlo pokusit využít misi ve svůj prospěch. Tyto dvě země jsou totiž odedávna protivníky, kteří se nemohou shodnout na vymezení námořního a vzdušeného prostoru v oblasti Egejského moře.

    Kam dál?
    Turecko nesouhlasí s navracením uprchlíků do země (24.2. 2016)

    Zdroj: EUobserver (Belgie)

    ---

    Rumunsko chce od členů NATO koupit letouny F-16

    Plány na nákup dvanácti stíhaček F-16 v roce 2017 od členů Severoatlantické aliance představil rumunský ministr obrany Mihnea Motoc. „Nevíme, od koho letadla nakoupíme. Rozeslali jsme žádosti o informace do všech spojeneckých zemí, které tyto stíhačky provozují. Jedná se o USA a pět evropských zemí. Zatím čekáme na jejich odpověď,“ uvedl Motoc.

    Stíhací letouny F-16 by měly nahradit zastaralé rumunské, Sověty navržené, MiG-21. Odhadovaná hodnota zakázky dosud nebyla zveřejněna. V roce 2013 však rumunská vláda podepsala dohodu o koupi dvanácti použitých stíhaček F-16 z Portugalska, jejichž hodnota byla asi 628 milionů euro. Tyto letouny mají být do Rumunska dodány v září letošního roku po modernizaci firmou Lockheed Martin. Rumunská letka stíhaček F-16 bude nasazena na základnu Fetesti, která se nachází v blízkosti Černého moře.

    Kam dál?
    Rumunsko volá po trvalé přítomnosti NATO v Černém moři (2.2. 2016)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Peking nasazuje stíhačky v Jihočínském moři, USA varuje před militarizací

    Čína umístila své bojové letouny Shenyang J-11 a Xian JH-7 na ostrov Woody v Jihočínském moři, uvedli nejmenovaní američtí představitelé. Tyto zprávy přichází jen několik dní poté, co Peking na ten samý ostrov rozmístil rakety země-vzduch. Ostrov Woody je součástí sporných Paracelských ostrovů a nárok si na něj činí i Vietnam a Tchaj-wan.

    „Čína zcela jasně militarizuje Jihočínské moře,“ prohlásil velitel amerických sil v Pacifiku admirál Harry Harris. Americký ministr zahraničí John Kerry varoval Čínu, Vietnam a další země, kterých se spory týkají, aby se vyhnuly jednostranným krokům včetně militarizace. Čína opakovaně popírá jakékoliv agresivní úmysly, ale napětí mezi Washingtonem a Pekingem i nadále roste. Zejména poté, co Čína prohlásila suverenitu prakticky nad všemi oblastmi v Jihočínském moři bohatými na zdroje – nad oblastmi, které si nárokuje i Vietnam, Malajsie, Brunej, Filipíny a Tchaj-wan.

    Kam dál?
    Peking rozmisťuje rakety v Jihočínském moři (17.2. 2016)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media