Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO potěšeno: Afghánci podporují ISAF

Vydáno 12.01.2010
NATO potěšeno: Afghánci podporují ISAF
Severoatlantická aliance je povzbuzena výsledky průzkumu veřejného mínění v Afghánistánu, které ukázaly narůstající oblibu mise NATO v této zemi a klesající podporu hnutí Taliban mezi obyčejnými Afghánci.

Průzkum v polovině prosince provedly BBC, ABC News a německá ARD shows, které se dotazovaly 1 500 Afghánců. Sedmdesát procent dotazovaných uvedlo, že se jejich země ubírá správným směrem a že celkové životní podmínky se od roku 2001 zlepšily. To je největší procento pozitivních odpovědí na tuto otázku od roku 2007. Dotazovaní jsou navíc přesvědčeni, že situace se bude i nadále zlepšovat.

Podporu aliančním jednotkám v zemi vyjádřilo 62 % Afghánců a přibližně stejný počet místních podporuje nedávno oznámené navýšení zahraničních vojáků v Afghánistánu. Afghánci také pozitivně vnímají činnost Afghánských národních bezpečnostních sil a tři čtvrtiny jsou přesvědčeny, že tyto budou schopny převzít odpovědnost za bezpečnost ve vlastní zemi do 18 měsíců.

Čtěte také:
Průzkum: Afghánská podpora misi USA klesla

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Jordánsko posílí svoji misi v Afghánistánu
Představitelé Jordánska souhlasili s požadavkem Spojených států amerických, aby rozšířili svoji vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Role Jordánska v misi NATO nebude bojová, ale spíše se zaměří na podporu a zpravodajskou činnost. Již nyní Jordánci pomáhají americké CIA s výslechy podezřelých příslušníků al-Káidy v Afghánistánu i Pákistánu.

"Naše přítomnost v Afghánistánu bude v následující fázi navýšena a bude se soustředit na boj s povstalci a teroristy, ale také bude pomáhat s humanitárními pracemi, které jsou na místě velmi potřeba," oznámil jordánský ministr zahraničí Nasser Judeh.

Jordánsko, které dostává přibližně 500 milionů dolarů pomoci od Spojených států, bylo jednou z prvních zemí, které do Afghánistánu poslaly své jednotky.

Zdroj: World Tribune (USA)

---

Srbští intelektuálové žádají referendum o vstupu do NATO
Skupina dvou set intelektuálů žádá srbský parlament, aby uspořádal referendum o členství Srbska v Severoatlantické alianci. "Srbsko mnohokrát řeklo, že nikdy neuzná nezávislé Kosovo, a to znamená, že Srbsko nikdy nevstoupí do NATO. Nezávislé Kosovo je výsledek práce Aliance, která mu dala suverénní práva," píše se v požadavku skupiny, který přečetl autor výzvy a člen Srbské akademie věd a umění Matija Bećković.

Srbští intelektuálové tvrdí, že Srbové mají ještě jeden důvod, proč nikdy nevstoupit do NATO, a tím je alianční bombardování Srbska v roce 1999.

Čtěte také:
’Srbsko nikdo ke vstupu do Aliance nenutí‘

Zdroj: B92(Srbsko)

---

Afghánští povstalci používají výbušnější bomby
Afghánští povstalci zřejmě ještě zvýší počet bomb, které kladou podél silnic, a očekává se, že do nich budou dávat ještě více výbušného materiálu. Alespoň to vyplývá z alianční zprávy o stavu sil nepřítele.

V květnu 2008 pouze něco málo přes polovinu bomb používaných povstalci obsahovala 11 kilogramů výbušného materiálu. V listopadu 2009 již však tři čtvrtiny bomb obsahovaly více než 11 kilogramů výbušnin.

Alianční zpráva také píše o tom, že zadržení afghánští povstalci považují rok 2009 za zatím nejúspěšnější v jejich boji proti mezinárodním silám v zemi.

Čtěte také:
Počet obětí bombových útoků v Afghánistánu vzrostl 6krát
Silniční bomba zabila 12 Afghánců

Zdroj: The Vancouver Sun (Kanada)

---

Alianční země poslaly pomoc zaplavené Albánii
Řecko, Slovinsko, Francie, Rakousko a Itálie o víkendu poslaly pomoc do Albánie, jejíž severní část byla zasažena ničivými povodněmi. Řecko poslalo 35členný tým záchranářů se speciálními čluny a vodními pumpami do oblasti nádrže Vau Dejes, kde řeka Drina zaplavila rozsáhlá území.

Slovinsko do Albánie také poslalo záchranářské týmy, Francie a Rakousko poslaly vybavení. Dva vrtulníky přiletěly z Itálie. Kosovo na pomoc Albánii poslalo druhý kontingent svých bezpečnostních sil, pro nějž se jedná o první zahraniční misi.

Nejpostiženějšími oblastmi jsou Shkodra a Lezha, kde bylo evakuováno na 5 000 lidí. S prudkými dešti a tajícím sněhem bojují také Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Srbsko.

Zdroj: Southeast European Times (USA)

epl natoaktual.cz