natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO postaví v Evropě raketový systém

  18. května 2006  23:34

  NATO postaví v Evropě raketový systém
  Severoatlantická aliance plánuje vybudovat integrovaný obranný řídící a operační systém pro Evropu a Střední východ. Uvedl to ředitel americké agentury pro raketovou obranu generál Henry Obering. Tento systém má umožnit sledování většího území a pomohl by chránit Evropu před možným raketovým útokem Íránu.

  Hlavními partnery USA pro výstavbu raketové obrany jsou Japonsko, Izrael a Velká Británie. Japonsko, které už do tohoto projektu investovalo přes miliardu dolarů, bude též disponovat prvním přenosným rentgenovým radarem, který používá krátkovlnných frekvencí k zachycení, sledování a rozpoznání přibližujících se raket.

  Zdroj: TMC (USA)

  ---

  Kanada prodlouží afghánskou misi
  Kanadští vojáci budou v Afghánistánu působit až do února 2009. Prodloužení mise o dva roky těsnou většinou schválil kanadský parlament, který tak podpořil návrh menšinové konzervativní vlády. Kanada též bude od listopadu 2007 půl roku velet mnohonárodní brigádě v Kandaháru.

  Rozhodnutí parlamentu bylo poznamenáno čerstvými útoky Talibanu v jihoafghánské provincii Helmand, kde při několikahodinovém boji zahynulo devět policistů a šestnáct bojovníků Talibanu. Při jiném incidentu na západě země byl zabit americký protidrogový poradce, když auto naložené výbušninami narazilo do jeho konvoje.

  Zdroj: Aljazeera (Katar)

  ---

  Česko přispěje NATO v Iráku
  Výcvikové mise Severoatlantické aliance v Iráku obdrží od české vlády finanční podporu ve výši 50 tisíc eur. Oznámila to mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Česko takto podpořilo výcvik irácké armády i loni. Přímo v Bagdádu působí pět českých vojenských instruktorů. Sto českých policistů navíc cvičí místní policejní důstojníky ve městě Shaiba na severu Iráku.

  Zdroj: ČTK (Česká republika)

  ---

  NATO posílí vazby s Pákistánem
  Severoatlantická aliance chce zvýšit vojenskou a politickou spolupráci s Pákistánem. Odvděčí se mu tak za významnou podporu aliančních operací v Afghánistánu. Podstatou spolupráce by měly být praktické záležitosti, které se budou ve velké míře týkat právě společných zájmů v Afghánistánu.

  NATO by mohlo též umožnit pákistánským vojákům studium na svých školách v Evropě, na nichž probíhají i kurzy částečně zaměřené na Afghánistán. NATO by chtělo s Pákistánem rovněž uzavřít dohodu o přepravě aliančních vojáků a vybavení přes pákistánské území.

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Německo prodlouží mise v Kosovu a Dárfúru
  Německá vláda se rozhodla, že prodlouží mandát svých vojáků sloužících v misích NATO v Kosovu a v súdánské provincii Dárfúru. V misi KFOR by tak mělo o rok déle působit 2 600 německých vojáků. Prodloužení mandátu musí ještě schválit parlament.

  Dvě stě německých vojáků též bude pomáhat s leteckou přepravou mírových jednotek Africké unie v Dárfúru minimálně do 2. prosince. Súdánská vláda zamítla obnovení rozhovorů o mírové smlouvě, kterou s rebely uzavřela začátkem měsíce. Rebelové však prohlašují, že dohoda, která měla ukončit tříleté násilnosti, nesplňuje jejich požadavky.
   
  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media