natoaktual.cz

NATO postaví v Evropě raketový systém

18. května 2006  23:34
 

NATO postaví v Evropě raketový systém
Severoatlantická aliance plánuje vybudovat integrovaný obranný řídící a operační systém pro Evropu a Střední východ. Uvedl to ředitel americké agentury pro raketovou obranu generál Henry Obering. Tento systém má umožnit sledování většího území a pomohl by chránit Evropu před možným raketovým útokem Íránu.

Hlavními partnery USA pro výstavbu raketové obrany jsou Japonsko, Izrael a Velká Británie. Japonsko, které už do tohoto projektu investovalo přes miliardu dolarů, bude též disponovat prvním přenosným rentgenovým radarem, který používá krátkovlnných frekvencí k zachycení, sledování a rozpoznání přibližujících se raket.

Zdroj: TMC (USA)

---

Kanada prodlouží afghánskou misi
Kanadští vojáci budou v Afghánistánu působit až do února 2009. Prodloužení mise o dva roky těsnou většinou schválil kanadský parlament, který tak podpořil návrh menšinové konzervativní vlády. Kanada též bude od listopadu 2007 půl roku velet mnohonárodní brigádě v Kandaháru.

Rozhodnutí parlamentu bylo poznamenáno čerstvými útoky Talibanu v jihoafghánské provincii Helmand, kde při několikahodinovém boji zahynulo devět policistů a šestnáct bojovníků Talibanu. Při jiném incidentu na západě země byl zabit americký protidrogový poradce, když auto naložené výbušninami narazilo do jeho konvoje.

Zdroj: Aljazeera (Katar)

---

Česko přispěje NATO v Iráku
Výcvikové mise Severoatlantické aliance v Iráku obdrží od české vlády finanční podporu ve výši 50 tisíc eur. Oznámila to mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Česko takto podpořilo výcvik irácké armády i loni. Přímo v Bagdádu působí pět českých vojenských instruktorů. Sto českých policistů navíc cvičí místní policejní důstojníky ve městě Shaiba na severu Iráku.

Zdroj: ČTK (Česká republika)

---

NATO posílí vazby s Pákistánem
Severoatlantická aliance chce zvýšit vojenskou a politickou spolupráci s Pákistánem. Odvděčí se mu tak za významnou podporu aliančních operací v Afghánistánu. Podstatou spolupráce by měly být praktické záležitosti, které se budou ve velké míře týkat právě společných zájmů v Afghánistánu.

NATO by mohlo též umožnit pákistánským vojákům studium na svých školách v Evropě, na nichž probíhají i kurzy částečně zaměřené na Afghánistán. NATO by chtělo s Pákistánem rovněž uzavřít dohodu o přepravě aliančních vojáků a vybavení přes pákistánské území.

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Německo prodlouží mise v Kosovu a Dárfúru
Německá vláda se rozhodla, že prodlouží mandát svých vojáků sloužících v misích NATO v Kosovu a v súdánské provincii Dárfúru. V misi KFOR by tak mělo o rok déle působit 2 600 německých vojáků. Prodloužení mandátu musí ještě schválit parlament.

Dvě stě německých vojáků též bude pomáhat s leteckou přepravou mírových jednotek Africké unie v Dárfúru minimálně do 2. prosince. Súdánská vláda zamítla obnovení rozhovorů o mírové smlouvě, kterou s rebely uzavřela začátkem měsíce. Rebelové však prohlašují, že dohoda, která měla ukončit tříleté násilnosti, nesplňuje jejich požadavky.
 
Zdroj: Xinhua (Čína)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek