natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO poslalo do Černého moře další lodě

  25. srpna 2008  15:14

  NATO poslalo do Černého moře další lodě
  Severoatlantická aliance poslala polskou fregatu Generál Pulaski a americký torpédoborec USS McFaul úžinou Bospor do Černého moře, aby se připojily ke dvěma lodím z Německa a Španělska, a zvýšily tak vojenskou přítomnost NATO v oblasti. Aliance po Černém moři dopravuje do Gruzie humanitární pomoc. Zdroj z prostředí tureckého námořnictva očekává v Černém moři přítomnost  až sedmi aliančních lodí.

  Náměstek ruského náčelníka generálního štábu potvrdil, že ruské námořnictvo ví o posilování přítomnosti NATO v Černém moři. „Situace v Černém moři eskaluje,“ řekl generál Anatolij Nogovicyn a dodal, že ruské námořnictvo okamžitě zareaguje na jakoukoli provokaci proti ruské černomořské flotile. Kapitán Igor Dygalo zase prohlásil, že Rusko bude pokračovat ve svých operacích zajišťujících bezpečnost dopravy do a z gruzínské separatistické republiky Abcházie.

  Čtěte také:
  OBSE chce rozmístit více pozorovatelů v Gruzii
  Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Itálie žádá pokračování spolupráce NATO-Rusko
  Italský ministr zahraničí Franco Frattini žádal Rusko, aby nezmrazovalo spolupráci se Severoatlantickou aliancí kvůli konfliktu v Gruzii. „Doufám, že ruští představitelé přehodnotí své rozhodnutí omezit či v horším případě pozastavit spolupráci s NATO. Jsem zcela přesvědčen, že pro Itálii, Evropu a Alianci je vojenská spolupráce s Ruskem nepostradatelná,“ prohlásil Frattini.

  Frattini požaduje pokračování ruské spolupráce zejména ohledně klíčových otázek, jakými jsou Afghánistán, íránský jaderný program a stabilita oblasti mezi ruskými hranicemi a Černým mořem. „Rusko potřebuje nás a my potřebujeme Rusko,“ dodal Frattini.

  Kvůli sympatiím členských zemí NATO s Gruzií ohlásila Moskva minulý týden pozastavení veškeré vojenské spolupráce s Aliancí.

  Čtěte také:
  Lavrov: NATO si musí vybrat mezi Ruskem a Gruzií
  Rusko ruší vojenskou spolupráci s NATO

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Kanada bude vztahy s Moskvou konzultovat se spojenci
  Kanada je velmi znepokojena ruskými akcemi v Gruzii a budoucnost vztahů s Moskvou, stejně jako roli Ruska v mezinárodních vztazích, bude konzultovat se svými spojenci z NATO a skupiny G-8, prohlásil představitel kanadského ministerstva zahraničí.

  Kanada, která odsoudila ruský vojenský zásah v Gruzii, během posledních dnů zintenzívnila kritiku Ruska a obvinila Moskvu z jednání pomocí mentality Sovětského svazu.

  Čtěte také:
  Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu
  Švédsko zmrazilo vojenskou spolupráci s Ruskem

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Zarmoucení Francouzi chtějí stažení svých vojáků z Afghánistánu
  Odhodlanost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nechat francouzské jednotky v Afghánistánu byla otestována, když průzkum veřejného mínění ukázal, že většina Francouzů žádá stažení francouzských sil ze země poté, co minulý týden při střetu s Talibanem zahynulo deset francouzských vojáků.

  Závěry průzkumu přicházejí v době velké debaty ohledně francouzské role v aliančních silách působících v Afghánistánu. Prezident Sarkozy je obviňován ze zatažení své země do války, kterou nelze vyhrát. I v Sarkozyho straně se v souvislosti s Afghánistánem opakovaně používá slovo „šlamastyka“.

  Průzkum veřejného mínění ukázal, že 55 % dotazovaných požaduje stažení francouzských vojáků z Afghánistánu, zatímco pouze 36 % si přeje jejich další působení v této asijské zemi.

  Čtěte také:
  Francouzi se v Afghánistánu dostali do těžkých bojů
  Strategie Západu v Afghánistánu selhává

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Juščenko: Chceme do NATO
  Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v den oslav ukrajinské nezávislosti prohlásil, že vstup do NATO je velmi důležitý pro bezpečnost jeho země. Podle Juščenka by Ukrajina měla posílit své ozbrojené síly, aby zajistila bezpečnost svých hranic. Jeho slova reagují na ruskou angažovanost v gruzínských separatistických regionech Jižní Osetie a Abcházie.

  Ruský prezident Dmitrij Medveděv poslal Ukrajině zprávu blahopřející k jejímu dni nezávislosti. Zároveň také požádal tento bývalý sovětský stát, aby ukrajinsko-ruské vztahy nevystavoval nebezpečí.

  Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media