natoaktual.cz

NATO poslalo do Černého moře další lodě

25. srpna 2008  15:14
 

NATO poslalo do Černého moře další lodě
Severoatlantická aliance poslala polskou fregatu Generál Pulaski a americký torpédoborec USS McFaul úžinou Bospor do Černého moře, aby se připojily ke dvěma lodím z Německa a Španělska, a zvýšily tak vojenskou přítomnost NATO v oblasti. Aliance po Černém moři dopravuje do Gruzie humanitární pomoc. Zdroj z prostředí tureckého námořnictva očekává v Černém moři přítomnost  až sedmi aliančních lodí.

Náměstek ruského náčelníka generálního štábu potvrdil, že ruské námořnictvo ví o posilování přítomnosti NATO v Černém moři. „Situace v Černém moři eskaluje,“ řekl generál Anatolij Nogovicyn a dodal, že ruské námořnictvo okamžitě zareaguje na jakoukoli provokaci proti ruské černomořské flotile. Kapitán Igor Dygalo zase prohlásil, že Rusko bude pokračovat ve svých operacích zajišťujících bezpečnost dopravy do a z gruzínské separatistické republiky Abcházie.

Čtěte také:
OBSE chce rozmístit více pozorovatelů v Gruzii
Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Itálie žádá pokračování spolupráce NATO-Rusko
Italský ministr zahraničí Franco Frattini žádal Rusko, aby nezmrazovalo spolupráci se Severoatlantickou aliancí kvůli konfliktu v Gruzii. „Doufám, že ruští představitelé přehodnotí své rozhodnutí omezit či v horším případě pozastavit spolupráci s NATO. Jsem zcela přesvědčen, že pro Itálii, Evropu a Alianci je vojenská spolupráce s Ruskem nepostradatelná,“ prohlásil Frattini.

Frattini požaduje pokračování ruské spolupráce zejména ohledně klíčových otázek, jakými jsou Afghánistán, íránský jaderný program a stabilita oblasti mezi ruskými hranicemi a Černým mořem. „Rusko potřebuje nás a my potřebujeme Rusko,“ dodal Frattini.

Kvůli sympatiím členských zemí NATO s Gruzií ohlásila Moskva minulý týden pozastavení veškeré vojenské spolupráce s Aliancí.

Čtěte také:
Lavrov: NATO si musí vybrat mezi Ruskem a Gruzií
Rusko ruší vojenskou spolupráci s NATO

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Kanada bude vztahy s Moskvou konzultovat se spojenci
Kanada je velmi znepokojena ruskými akcemi v Gruzii a budoucnost vztahů s Moskvou, stejně jako roli Ruska v mezinárodních vztazích, bude konzultovat se svými spojenci z NATO a skupiny G-8, prohlásil představitel kanadského ministerstva zahraničí.

Kanada, která odsoudila ruský vojenský zásah v Gruzii, během posledních dnů zintenzívnila kritiku Ruska a obvinila Moskvu z jednání pomocí mentality Sovětského svazu.

Čtěte také:
Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu
Švédsko zmrazilo vojenskou spolupráci s Ruskem

Zdroj: AFP (Francie)

---

Zarmoucení Francouzi chtějí stažení svých vojáků z Afghánistánu
Odhodlanost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nechat francouzské jednotky v Afghánistánu byla otestována, když průzkum veřejného mínění ukázal, že většina Francouzů žádá stažení francouzských sil ze země poté, co minulý týden při střetu s Talibanem zahynulo deset francouzských vojáků.

Závěry průzkumu přicházejí v době velké debaty ohledně francouzské role v aliančních silách působících v Afghánistánu. Prezident Sarkozy je obviňován ze zatažení své země do války, kterou nelze vyhrát. I v Sarkozyho straně se v souvislosti s Afghánistánem opakovaně používá slovo „šlamastyka“.

Průzkum veřejného mínění ukázal, že 55 % dotazovaných požaduje stažení francouzských vojáků z Afghánistánu, zatímco pouze 36 % si přeje jejich další působení v této asijské zemi.

Čtěte také:
Francouzi se v Afghánistánu dostali do těžkých bojů
Strategie Západu v Afghánistánu selhává

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Juščenko: Chceme do NATO
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v den oslav ukrajinské nezávislosti prohlásil, že vstup do NATO je velmi důležitý pro bezpečnost jeho země. Podle Juščenka by Ukrajina měla posílit své ozbrojené síly, aby zajistila bezpečnost svých hranic. Jeho slova reagují na ruskou angažovanost v gruzínských separatistických regionech Jižní Osetie a Abcházie.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv poslal Ukrajině zprávu blahopřející k jejímu dni nezávislosti. Zároveň také požádal tento bývalý sovětský stát, aby ukrajinsko-ruské vztahy nevystavoval nebezpečí.

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

epl natoaktual.cz
zpět na článek