natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pomáhá Africe nejen transportem

  12. srpna 2005  14:09

  NATO pomáhá Africe nejen transportem
  Severoatlantická aliance nepodporuje misi Africké unie (AU) v Súdánu pouze logisticky, ale od začátku srpna v Etiopii zajišťuje i výcvik důstojníků pro přípravu misí. Je zaměřen na strategické plánování, techniky pro tvorbu celkové analýzy či určení oblastí, které mohou ovlivňovat aktivity AU.

  Afričtí důstojníci se tak mají seznámit s procedurami při velení a řízení, zpravodajskými systémy, získáváním a analýzou informací nebo tvorbou sil. Na vlastní žádost jsou důstojníci seznamováni i se zkušenostmi aliance s koncepcí Sil  rychlé reakce NATO (NRF) a s probíhající operací v Afghánistánu.

  Zdroj: NATO 

  ---

  Velitel NATO chválil bulharské vojáky v Iráku
  Generál Valdemar Skrshypchak, velitel mezinárodní divize "Střed-Jih" v Iráku, ocenil práci bulharské armády v této arabské zemi. V dopise bulharskému náčelníkovi generálního štábu Nikolovi Kolevovi napsal, že Bulhaři vykonávají své povinnosti výborně. Jejich vynikající práce, oddanost povinnostem a přínos míru a stabilitě v Iráku by se měly stát příkladem pro ostatní.

  Skrshypchak rovněž vyjádřil naději, že vojenská spolupráce bude pokračovat a postupně se rozšiřovat. Ačkoli vždy bylo v Iráku spolehlivým spojencem USA, Bulharsko  plánuje do konce roku všechny své vojáky stáhnout. Nyní jejich počet snížilo na 400.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)  

  ---

  Cvičení USA a Kyrgyzstánu v programu NATO
  Jedna z akcí plánovaných v rámci programu Partnerství pro mír, výcvik vojenského štábu zaměřený na civilní i vojenskou připravenost na mimořádné situace a geografické informační systémy, se po dohodě USA a kyrgyzské armády uskuteční v Biškeku. Ačkoli se výcvik bude konat od 19. do 23. září, všechny přípravy na něj už jsou hotové.

  Kurzu se zúčastní odborníci z Ázerbajdžánu, Gruzie, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Afghánistánu a Spojených států. Největší pozornost má být věnována spolupráci specializovaných agentur, místních úřadů a veřejnosti. Výcvik se bude konat ve všech zapojených státech, ale Biškek bude sloužit jako centrum pro vzájemnou součinnost.

  Zdroj: Muslim Uzbekistan (Uzbekistán) 

  ---

  Výcvik českých vojáků pokračuje i v Kosovu
  Vojáci 7. kontingentu KFOR se účastní pravidelného výcviku simulujícího situace, se kterými se mohou vojáci při plnění operačních úkolů setkat. Výcvik pokračuje i navzdory náročným povinnostem, kterým se vojáci musí věnovat. Při výcviku je kladen důraz především na dokonalé zvládnutí jednotlivých úloh jednotlivcem a následně i v rámci celé  jednotky.

  Všichni vojáci kontingentu prochází pravidelnou střeleckou, pořadovou a velitelskou přípravou a přípravou k ochraně proti zbraním hromadného ničení. Velice důležitou část přípravy představuje minového nebezpečí, v neposlední řadě probíhá také příprava v rámci jednotlivých vojenských odborností.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR 

  ---

  Kosovští Srbové odmítají decentralizaci
  Srbská menšina v Kosovu odmítla plán na decentralizaci, který navrhli vůdci etnických Albánců. Kvůli tomu se zpozdí reformy, které jsou nezbytné pro zahájení rozhovorů o budoucnosti této provincie. Klíčovým problémem decentralizace moci jsou Srbové žijící v enklávách střežených mírovými silami NATO. Srbové odmítli i předchozí návrh, který jim zajišťoval pouze malá, izolovaná a hospodářsky neudržitelná území.

  V nynějším návrhu byly srbské samosprávné oblasti rozšířeny. Srbové však požadují, aby v návrhu místo principu byly spíše přesná čísla, kolik vesnic by už tvořilo samosprávu. Zatím není jasné, jestli kosovská vláda připomínky přijme či zda se ještě pokusí Srby přivést k jednacímu stolu.

  Zdroj: Kathimerini (Řecko)  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media