Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO pokračuje v úderech na Tripolis

Vydáno 15.06.2011
NATO pokračuje v úderech na Tripolis
Severoatlantická aliance obnovila nálety na libyjské hlavní město Tripolis. Bombardování zasáhlo nejméně dva cíle, zatím však není jasné jaké, ani zda si vyžádalo oběti na životech. Východně od Tripolisu začala alianční letadla shazovat letáky vyzývající vládní vojáky k opuštění jejich stanovišť u města Zlitan, které leží západně od rebely drženého přístavu Misuráta.

Na aliančních letácích je symbol NATO, obrázek útočného vrtulníku Apache a hořící tanky. Nápis v arabštině varuje: "Není místo, kde byste se schovali. Není pozdě na to přestat bojovat. Pokud budete dál zastrašovat civilisty, budete zničeni." Zpráva na zadní straně letáku vyzývá vojáky k zastavení bojů.

Pokud by rebelové získali město Zlitan, byli by pouze zhruba 136 kilometrů od východního předměstí Tripolisu. Představitel vzbouřenců uvedl, že opoziční vůdci ze Zlitanu se setkávají se svými protějšky z Misuráty.

Čtěte také:
Aliance nasadila v Libyi vrtulníky

Zdroj: San Francisco Chronicle (USA)

---

Tajné rozhovory: USA zůstanou v Afghánistánu další desetiletí
Zpráva zveřejněná deníkem The Guardian odhalila, že mezi americkými a afghánskými představiteli probíhají tajné rozhovory o přítomnosti amerických vojáků v Afghánistánu po několik dalších desetiletí.

Zpráva cituje alianční a americké zdroje, podle kterých rozhovory probíhají již více než měsíc. Američtí vyjednavači přijedou do Kábulu na další kolo jednání koncem června. Podle smlouvy o strategickém partnerství mezi USA a Afghánistánem by měli američtí vojáci, špioni a letecký personál zůstat v Afghánistánu i po plánovaném stažení většiny z nich v roce 2014. Ze smlouvy, která by prodloužila přítomnost amerických jednotek v regionu, mají obavy Rusko, Čína a Indie.

Čtěte také:
Obama zvažuje rozsah stahování z Afghánistánu
Gates spojencům: Nespěchejte z Afghánistánu

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Afghánští vojáci útočí na příslušníky ISAF kvůli stresu
Počet útoků afghánských vojáků a policistů na alianční jednotky se letos dramaticky zvýšil, což vedlo alianční velitele ke hledání způsobů, jak uvolnit bojový stres nashromážděný v afghánských vojácích. Od roku 2005 zaútočili afghánští vojáci na své zahraniční instruktory dvaadvacetkrát, z toho devětkrát v letošním roce. Při útocích zabili 51 aliančních vojáků a 48 dalších zranili.

Vzestup počtu útoků koresponduje se zvyšujícím se počtem příslušníků Afghánských bezpečnostních sil a navýšením počtu amerických vojáků v zemi, ke kterému došlo loni. Přezkoumání případů, kterým vojáci říkají "vnitřní hrozba", ukázalo, že 38 % útoků bylo důsledkem "emočního, duševního nebo fyzického stresu způsobeného přítomností v bojovém prostředí".

Vyšetřování také ukázalo, že 19 % útoků bylo podniknuto na příkaz či jako důsledek vydírání afghánských vojáků a policistů ze strany povstalců. Ti se k takovým praktikám uchýlili proto, že jsou levné a efektivní.

Čtěte také:
Afghánský pilot zastřelil devět Američanů
Západ: Agenti pomůžou odhalit Talibance v afghánských silách
Němci se bojí spolupráce s afghánskými vojáky

Zdroj: USA Today (USA)

---

UNESCO vyzvalo k ochraně libyjských památek
Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) vyzvala válčící strany v Libyi, aby chránily dvě libyjské památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Staré město v Ghadamesu známé jako "perla pouště" již bylo bombardováno libyjskými vládními jednotkami. Některé zprávy říkají, že Severoatlantická aliance odmítla vyloučit možnost bombardování starověkého města Leptis Magna, které leží východně od Tripolisu a které údajně využívají libyjská vládní vojska jako sklad zbraní.

"Z hlediska kulturního dědictví je Libye velmi důležitá pro lidstvo jako celek," zdůraznila ředitelka UNESCO Irina Bokova.

Zdroj: OSN

---

Jižní Korea a NATO budou jednat o bezpečnostních výzvách
Představitelé Jižní Koreje a Severoatlantické aliance se setkají, aby spolu prodiskutovali možnosti spolupráce v oblasti bezpečnosti. Již čtvrté výroční konzultace v alianční bruselské centrále se dotknou témat jako je bezpečnost v severovýchodní Asii, Afghánistánu a Libyi, kyberterorismus a boj proti pirátům.

Jižní Korea s Aliancí spolupracuje pomocí politických konzultací a výměny svých představitelů. Soul vyslal své vojáky a civilisty do Afghánistánu, aby zde pomohli s jeho rekonstrukcí.

Čtěte také:
Jižní Korea posílí svoji účast v ISAF

Zdroj: Xinhua (Čína)

epl natoaktual.cz