natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS

  16. července 2015  16:06

  Flotila lodí NATO během cvičení Steadfast Jazz na Baltu. Ilustrační foto. | foto: SHAPE

  NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS

  Severoatlantická aliance a její spojenci chystají největší vojenské cvičení od roku 2002. Zúčastní se ho přibližně 36 000 lidí z více než 30 zemí včetně států, které nejsou členy Aliance. Během cvičení budou rozmístěni ve Středozemním moři, aby podle scénáře cvičení odvrátili hrozbu, již v současnosti představuje organizace Islámský stát. Cvičení se bude konat v Itálii, Portugalsku a Španělsku od 3. října do 6. listopadu letošního roku.

  NATO v současné době čelí čím dál nepřátelštějšímu chování Ruska, nejnověji si však pozornost žádá také situace okolo organizace Islámský stát. Připravované cvičení má zúčastněné státy připravit na boj s oběma hrozbami najednou. „Nelze si vybrat mezi východní či jižní hrozbou, musíme cvičit na obě zároveň,“ uvedl velitel aliančního vojenského velitelství v Brunssumu generál Hans-Lothar Domrose.

  Kam dál?
  Islámský stát vyzval k boji muslimy na Balkáně (8.6. 2015)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO označuje íránskou jadernou dohodu za historický průlom

  Severoatlantická aliance chápe jadernou smlouvu s Íránem jako historický průlom, který by měl posílit globální stabilitu. Vše ale záleží na tom, zdali Teherán dodrží vyjednané podmínky. Cílem dohody podepsané ve Vídni je zajistit, aby Írán v budoucnu nezískal žádnou jadernou bombu. Kromě jiného smlouva také zmírňuje západní sankce uvalené na tento stát.

  „Dohoda reprezentuje historický průlom. Až bude plně realizovaná, povede k posílení mezinárodní bezpečnosti,“ věří generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Kam dál?
  Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena (3.4. 2015)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Obama poděkoval Putinovi za jeho roli při vyjednávání s Íránem

  Americký prezident Barack Obama poděkoval Vladimiru Putinovi za to, jakou roli sehrál v dosažení jaderné smlouvy s Íránem. O finální podobě smlouvy se diskutovalo téměř 20 měsíců, během nichž zúčastněné strany intenzivně vyjednávaly. Konverzace Obamy s Putinem se odehrála prostřednictvím telefonního hovoru. Během něj se hlavy států dále shodly, že budou i nadále v kontaktu kvůli konfliktu v Sýrii a budou spolupracovat na snížení regionálního napětí.

  Kam dál?
  Jednání s Íránem dosáhla dohody (14.7. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Stoltenberg: Respektujeme srbská rozhodnutí a vztahy s Ruskem

  Srbská rozhodnutí a jejich vztahy s Ruskem musí být respektovány, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Srbsko je nezávislou zemí a já to respektuji. Mají právo se samostatně rozhodovat. Respektuji i jejich vztahy s Ruskem,“ řekl Stoltenberg. Hovořil také o možnosti, že by Srbsko a Aliance mohly posílit vzájemnou spolupráci. Myslí si, že se region vyvíjí správným směrem, což demonstroval na snaze Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Makedonie získat členství v NATO.

  Kam dál?
  Srbský ministr obrany: Spolupráce s NATO se zintenzivňuje (7.7. 2015)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  NATO si objednalo protivzdušné radary

  Severoatlantická aliance si objednala od španělské firmy Indra rozmístitelné 3D radary, aby posílila svou protivzdušnou obranu. Smlouvu na dva radarové systémy LTR-25 vyjednala Komunikační a informační agentura NATO. Hodnota dohody je přibližně 24 milionů amerických dolarů a případné doobjednání třetího radarového systému by cenu smlouvy navýšilo na necelých 40 milionů dolarů.

  Radary se stanou součástí aliančního systému vzdušné kontroly a velení. Mezi jejich schopnosti patří přímé vzorkování rádiové frekvence, umí také odstranit rušivé odrazy v pozadí.

  Kam dál?
  Budapešť chystá rozmístění aliančního 3D radaru (24.4. 2015)

  Zdroj: UPI (Španělsko)

  gen; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media