natoaktual.cz

NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS

16. července 2015  16:06
 

Flotila lodí NATO během cvičení Steadfast Jazz na Baltu. Ilustrační foto. | foto: SHAPE

NATO plánuje největší cvičení od roku 2002 – kvůli IS

Severoatlantická aliance a její spojenci chystají největší vojenské cvičení od roku 2002. Zúčastní se ho přibližně 36 000 lidí z více než 30 zemí včetně států, které nejsou členy Aliance. Během cvičení budou rozmístěni ve Středozemním moři, aby podle scénáře cvičení odvrátili hrozbu, již v současnosti představuje organizace Islámský stát. Cvičení se bude konat v Itálii, Portugalsku a Španělsku od 3. října do 6. listopadu letošního roku.

NATO v současné době čelí čím dál nepřátelštějšímu chování Ruska, nejnověji si však pozornost žádá také situace okolo organizace Islámský stát. Připravované cvičení má zúčastněné státy připravit na boj s oběma hrozbami najednou. „Nelze si vybrat mezi východní či jižní hrozbou, musíme cvičit na obě zároveň,“ uvedl velitel aliančního vojenského velitelství v Brunssumu generál Hans-Lothar Domrose.

Kam dál?
Islámský stát vyzval k boji muslimy na Balkáně (8.6. 2015)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO označuje íránskou jadernou dohodu za historický průlom

Severoatlantická aliance chápe jadernou smlouvu s Íránem jako historický průlom, který by měl posílit globální stabilitu. Vše ale záleží na tom, zdali Teherán dodrží vyjednané podmínky. Cílem dohody podepsané ve Vídni je zajistit, aby Írán v budoucnu nezískal žádnou jadernou bombu. Kromě jiného smlouva také zmírňuje západní sankce uvalené na tento stát.

„Dohoda reprezentuje historický průlom. Až bude plně realizovaná, povede k posílení mezinárodní bezpečnosti,“ věří generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena (3.4. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Obama poděkoval Putinovi za jeho roli při vyjednávání s Íránem

Americký prezident Barack Obama poděkoval Vladimiru Putinovi za to, jakou roli sehrál v dosažení jaderné smlouvy s Íránem. O finální podobě smlouvy se diskutovalo téměř 20 měsíců, během nichž zúčastněné strany intenzivně vyjednávaly. Konverzace Obamy s Putinem se odehrála prostřednictvím telefonního hovoru. Během něj se hlavy států dále shodly, že budou i nadále v kontaktu kvůli konfliktu v Sýrii a budou spolupracovat na snížení regionálního napětí.

Kam dál?
Jednání s Íránem dosáhla dohody (14.7. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stoltenberg: Respektujeme srbská rozhodnutí a vztahy s Ruskem

Srbská rozhodnutí a jejich vztahy s Ruskem musí být respektovány, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Srbsko je nezávislou zemí a já to respektuji. Mají právo se samostatně rozhodovat. Respektuji i jejich vztahy s Ruskem,“ řekl Stoltenberg. Hovořil také o možnosti, že by Srbsko a Aliance mohly posílit vzájemnou spolupráci. Myslí si, že se region vyvíjí správným směrem, což demonstroval na snaze Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Makedonie získat členství v NATO.

Kam dál?
Srbský ministr obrany: Spolupráce s NATO se zintenzivňuje (7.7. 2015)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

NATO si objednalo protivzdušné radary

Severoatlantická aliance si objednala od španělské firmy Indra rozmístitelné 3D radary, aby posílila svou protivzdušnou obranu. Smlouvu na dva radarové systémy LTR-25 vyjednala Komunikační a informační agentura NATO. Hodnota dohody je přibližně 24 milionů amerických dolarů a případné doobjednání třetího radarového systému by cenu smlouvy navýšilo na necelých 40 milionů dolarů.

Radary se stanou součástí aliančního systému vzdušné kontroly a velení. Mezi jejich schopnosti patří přímé vzorkování rádiové frekvence, umí také odstranit rušivé odrazy v pozadí.

Kam dál?
Budapešť chystá rozmístění aliančního 3D radaru (24.4. 2015)

Zdroj: UPI (Španělsko)

gen; natoaktual.cz
zpět na článek