natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO oficiálně označilo Čínu za „bezpečnostní výzvu“

  4. prosince 2019  13:52

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  NATO oficiálně označilo Čínu za „bezpečnostní výzvu“

  Příloha natoaktual.cz

  Poprvé v historii Severoatlantické aliance byly oficiálně uznány výzvy, ale také příležitosti, které přináší vzestup Číny na mezinárodním poli. „Nyní jsme oficiálně uznali, že vzestup Číny může ovlivnit bezpečnost kteréhokoliv z našich členů,“ vysvětloval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg stanovisko Aliance.

  Dokument

  Deklarace summitu NATO v Londýně (4.12.2019)

  „We recognise that China’s growing influence and international policies present both opportunities and challenges that we need to address together as an Alliance.“

  V současné době disponuje Čína druhým největším obranným rozpočtem na světě a disponuje moderními technologiemi a zbraněmi schopnými zasáhnout Evropu či Spojené státy. Přestože jsou hlavními oblastmi aliančního působení Evropa a Severní Amerika, nemůže NATO dle Stoltenberga Čínu nadále ignorovat. Upozornil přitom také na nebezpečí čínských technologických investic v Evropě a rozšiřování jejího vlivu v Africe a Arktidě.

  Kam dál?
  Nastal čas vtáhnout Čínu do kontroly zbrojení, vyzval šéf NATO (24.10. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Trump navzdory své kritice evropských zemí navýšil americkou přítomnost v Evropě

  Příloha natoaktual.cz

  Těsně před summitem Severoatlantické aliance změnily členské země formuli pro příspěvky do společného aliančního rozpočtu. Spojené státy díky ní zaplatí o 150 milionů dolarů méně. Šlo však spíše o snahu uchlácholit cenami posedlého Donalda Trumpa, než že by šlo o nějakou důležitou změnu, která by výrazně snížila americké investice do evropské bezpečnosti.

  Trump totiž, navzdory své tradiční kritice nízkých obranných výdajů evropských zemí, americkou přítomnost v Evropě navyšuje. Navyšování začalo již za Baracka Obamy, když došlo k Ruské anexi Krymu. Od nástupu Donalda Trumpa se však investice do evropské bezpečnosti více než ztrojnásobily a dosáhly 17,2 miliard dolarů. O 3 % také vzrostl počet amerických vojáků, a to i přesto, že jinde ve světě jejich počet klesal.

  Kam dál?
  Trump měl pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině ještě před telefonátem se Zelenským, tvrdí američtí představitelé (25.9. 2019)

  Zdroj: National Public Radio (USA)

  ---

  Představitelům NATO se nelíbí Trumpovo chování

  Příloha natoaktual.cz

  Představitelé zemí NATO chtějí vysvětlit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že za navýšení investic do své obrany očekávají konec výpadů, kterých se proti nim Trump dopouští, a že nechtějí, aby jejich země byly v rámci Aliance vnímány jako méněcenné. „Pokud investujeme své peníze a riskujeme životy našich vojáků … měli bychom si navzájem ujasnit základní pravidla,“ napsal na svém Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron.

  Během posledních týdnů se Macron snažil najít pro Alianci nový směr, to se ovšem Trumpovi nelíbí. „Myslím si, že je to velmi urážející,“ okomentoval například dřívější Macronův výrok o „klinicky mrtvém“ NATO a dodal, že „nikdo nepotřebuje NATO více než Francie“.

  Kam dál?
  NATO prožívá mozkovou smrt, tvrdí Macron (8.11. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Štěpí se NATO? Summitu vévodí osobní spory

  Příloha natoaktual.cz

  Trhliny v NATO rostou. Můžou za to spory způsobené chováním Turecka i nejednota v postupu proti Rusku. Setkání, které mělo oslavit 70. výročí Aliance, tak nejspíše skončí svárem. Neshody se přitom týkají samé podstaty Aaliance. Pokud se představitelé NATO nedohodnou na tom, jaké hodnoty chtějí vyznávat a koho nebo co považují za hrozbu, pak zůstane Aliance citelně oslabena.

  Například v případě, že NATO neschválí zařazení kurdských milicí na seznam teroristických organizací chce Turecko zablokovat plán na obranu východní Evropy před potenciální ruskou agresí. Tento postup však Francie a některé další země odmítají. V to, že hlavní postavy letošního summitu Recep Tayyip Erdogan, Emmanuel Macron a Donald Trump najdou společné východisko, dokonce nevěří ani generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Kam dál?
  Turecko blokuje vojenské plány NATO, žádá o podporu proti Kurdům (27.11. 2019)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Fact check: Trump se na summitu NATO dopustil nejméně 21 nepravdivých tvrzení

  Příloha natoaktual.cz

  Americký prezident Donald Trump se v Londýně sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kanadským premiérem Justinem Trudeauem a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Během veřejné části setkání stihl vypustit 21 nepravdivých tvrzení.

  Figurovala mezi nimi například nesprávná výše amerických obranných výdajů (4 % místo správných 3,4 %), tvrzení, že organizace Islámský stát byla v době Trumpova nástupu v plné síle nebo nesprávné údaje o ekonomickém vývoji v Číně a obchodu s Evropskou unií.

  Kam dál?
  Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil (8.7. 2019)

  Zdroj: CNN (USA)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media